Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spravodlivosť Komentáre a názory
01. jún 2020

Náboženská sloboda

Maira Šahbaz je nová Asia Bibi. Čo s tým urobí Slovensko?

Dievčatá v Ázii a Afrike sú naďalej objektom únosov a znásilnení, kým chlapci sú verbovaní na vraždenie.

Maira Šahbaz je nová Asia Bibi. Čo s tým urobí Slovensko?

Maira Šahbaz

Spomínate si ešte na Asiu Bibi? Viac ako desať rokov bola vo väzení v Pakistane, pretože ju miestne ženy obvinili z bohorúhačstva.

Netrvalo dlho a máme tu ďalší prípad. 28. apríla v pakistanskom meste Faisalabad muž menom Mohamad Nakaš uniesol štrnásťročnú Mairu z chudobnej kresťanskej rodiny. Jeho dvaja komplici podľa svedkov strieľali do vzduchu, keď unikali autom. Maira bola násilne vydatá za Nakaša, ktorý už má dve neplnoleté manželky, a bola donútená konvertovať na islam.

Prvostupňový súd rozhodol v prospech násilníka a Maira ostáva v zajatí. Na pojednávanie prišlo niekoľko desiatok mužov, ktorí robili nátlak na sudcu. Nepredstavujte si to ako na Slovensku, že stáli v chodbičke v potlačených tričkách a po výzve policajta slušne uvoľnili cestu...

Právnik, ktorý zastupuje rodinu Šahbaz, sa bude teraz odvolávať, až kým sa mu nepodarí dostať sa na Najvyšší súd v Pakistane.

Asia Bibi sa pri studni napila z pohára, ktorý bol vyhradený pre moslimov. Táto zámienka stačila na to, aby ju pred súdom krivo obvinili zo zneuctenia Koránu. Maira Šahbaz nemusela spraviť nič, aby ju uniesli, nechali konvertovať a znásilniť.

Aj toto sú prípady, kvôli ktorým vznikajú v Európe posty vládnych splnomocnencov pre podporu náboženskej slobody. V krajinách ako Pakistan sa nemožno spoliehať na spravodlivý súd a každý rok unesú takýmto spôsobom asi tisíc kresťaniek a hinduistiek.

Na Slovensku máme od minulého roka tému s názvom náboženská sloboda, ktorá prešla rezolúciou v parlamente a nová vláda si ju dala do programového vyhlásenia. Je škoda, že aj z tejto témy sa medzičasom stal predmet kultúrnych vojen.

Inzercia

Z ľudských práv sa ľahko robí „agenda“, a preto niet divu, že aj u nás začali niektorí liberáli biť na poplach. No namiesto toho, aby sme si vyrovnávali účty s liberálmi podľa vzoru Trumpa, môžeme pokojne rozprávať o našich vlastných väzňoch svedomia. Spoločenstvo Rodina, Neuwirth, Hanus, Krčméry, Jukl a ďalší. Ich étosom je úcta k človeku, vnútorná sloboda, pravda a dobro.

Je to skúsenosť ľudí, ktorí trpeli pre náboženské presvedčenie, pre slobodu svedomia boli ochotní znášať krivdu a ísť na dlhé roky do väzenia. 

Ešte na základe živej historickej pamäti vieme, čo znamená trpieť pre svedomie, znášať krivdu, ba dokonca zomrieť pre vieru. Ak nám skutočne záleží na ľuďoch, bolo by správne načrieť z vlastnej histórie a ponúknuť svetu to dobré, čo je v nás.

A práve toto sú ľudskoprávne témy, ktoré by nás mali spájať naprieč rôznymi tábormi.  

Maira čaká aj na našu pomoc.

Autor pracuje v oblasti pomoci prenasledovaným pre vieru.

Odporúčame