Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
16. 04. 2014, 09:26

Prečo sme boli na pochode alebo Nepresvedčivá kritika Michala Hvoreckého

Bratislava za život ukázala silné aj slabé stránky. Takmer desať tisíc ľudí (skeptikom ponúkam kompromis – vyše päť tisíc) naplnilo ulice Bratislavy radostnou atmosférou a veľmi jasne vyjadrili názor, že vykonať potrat je jasným zabitím nevinného človeka, ktorý sa nemôže brániť a že to je naozaj zl...

Prečo sme boli na pochode alebo Nepresvedčivá kritika Michala Hvoreckého

Bratislava za život ukázala silné aj slabé stránky. Takmer desať tisíc ľudí (skeptikom ponúkam kompromis – vyše päť tisíc) naplnilo ulice Bratislavy radostnou atmosférou a veľmi jasne vyjadrili názor, že vykonať potrat je jasným zabitím nevinného človeka, ktorý sa nemôže brániť a že to je naozaj zlé.

Boli však aj miesta, ktoré by si zaslúžili viac pozornosti a prípravy – od komunikácie navonok, ale aj medzi jednotlivými cieľovými skupinami, cez nie celkom profesionálny a miestami euforický prístup k počítaniu účastníkov až po nie celkom ujasnené názory mladých nadšencov. Je na čom pracovať.

Dva dni pred pochodom sa Michal Hvorecký pokúsil kritizovať ho a skonštatoval, že takéto podujatie nemôže podporiť. Myslím si však, že jeho kritika nie je presvedčivá a nemá celkom jasné, čo a prečo kritizuje.

V úvode tvrdí, že pochod za život nepodporí, pretože jeho skutočným cieľom je úplný zákaz interupcií, ktorý považuje za neprípustný. Na záver sa však jeho východisko celkom presunulo – vychádzajúc z presvedčenia, že práva ľudí s menšinovou sexuálnou orientáciou sú základnými ľudskými právami, hovorí, že na pochod nepôjde. A znova pripája úvodné tvrdenie, ktoré podľa môjho názoru vôbec nesúvisí s textom ani s jeho záverom.

Ďalej kritizuje cirkvi (nevedno aké), ktoré podľa neho stoja za projektom, mrhajú peniazmi na reklamu a odmietajú zmeniť postoje. Už sme si zvykli na to, že liberáli si zo všetkého najviac želajú, aby cirkev zmenila učenie a potom budú spokojní. (Aké naivné a priehľadné…) Nič nové pod slnkom. Pozrel by som sa však na zopár iných vecí. „Cirkevný marketing“, o ktorom hovorí, má jednu veľkú výhodu – nič nestojí. Ak cirkev chce robiť reklamu, stačí napísať jeden mail a reklama je hotová zadarmo. Oveľa podstatnejší je však fakt, že za pochodom nestojí žiadna cirkev. Iniciatívu nesú občianski akivisti, ktorých cirkev rada podporuje. Niet sa čomu čudovať. A pokiaľ sú moje informácie správne, tá podpora je viac morálna ako finančná.

"Umelých potratov podľa autora znova ubudlo. Neviem, z akých zdrojov vychádzal, ale pokiaľ sa nemýlim, oficiálne štatistiky nerátajú potraty vyvolané post-abortívnym účinkom antikoncepcie alebo pilulkou day-after."

Zdieľať

Pred niekoľkými mesiacmi sa novým sloganom stalo mrhanie časom a prostriedkami na tému života. V poriadku, sú tu aj iné kľúčové problémy. Spoločnosť, ktorá však schvaľuje zabitie nevinného človeka, by mala predovšetkým vyriešiť tento závažný morálny a kultúrny defekt. A súhlasím, nezabúdať na týrané ženy či korupciu.

Umelých potratov podľa autora znova ubudlo. Neviem, z akých zdrojov vychádzal, ale pokiaľ sa nemýlim, oficiálne štatistiky nerátajú potraty vyvolané post-abortívnym účinkom antikoncepcie alebo pilulkou day-after. Možno by stálo za pokus zistiť predajnosť týchto piluliek a povedalo by nám to viac. Takto však nik z nás nemá argumenty. Ak sa chceme baviť o princípoch (a ja chcem), tvrdím, že vyvolanie „spontánneho“ potratu antikoncepciou alebo inak je rovnaký zločin ako zákrok na klinike. A tak si nie som istý, či sme dokázali nepodstatnosť problému. Ale pripúšťam, že možno ľudia menej sexovali.

Na záver ponúka Michal Hvorecký príbeh. A je to smutný príbeh. Všetci ponúkame príbehy. Medzi mojich najlepších priateľov patria dvaja, ktorí sa tiež majú úprimne radi (a nemyslím, že som jediný katolík) a ťažko hľadám možnosti, čo by som spravil v prípade, ktorý opisuje. Súhlasím, pán Hvorecký, máte pravdu – musí sa to vyriešiť. No nekapitulujem pred riešením. Nesmieme vziať ľuďom možnosť rozhodovať o svojom živote. Zároveň však nesmieme povedať, že odveký model spoločnosti je rovnocenný s čímkoľvek iným. Verím, že existuje riešenie legislatívneho rázu, bez akéhokoľvek oslabenia manželstva v zákone aj mysliach ľudí.

Vráťme sa ale k téme, pretože registrované partnerstvá ňou skutočne neboli a Michal Hvorecký zakončil svoj príspevok práve nimi. Aj preto tak vytvoril kritiku, ktorá je sama zo seba trochu zmätená a zdá sa, že neponúka jasné riešenia.

Ján Tkáč
Autor je absolventom Kolégia Antona Neuwirtha, študuje operu na Konzervatóriu v Bratislave.

Výzva pánovi Hvoreckému

Vážený pán Hvorecký, žiaľ, u nás vôbec nezistíme, či je to ako v USA, kde je potratov z dôvodu znásilnenia cca 1% zo všetkých potratov, lebo naša legislatíva je taká propotratová, že nevyžaduje ani len udanie dôvodu. Takže, pán Hvorecký, prečo sa schovávate za 1% toho, proti čomu ProLife bojuje?

Bratislava za život je občianska iniciatíva, ktorá sa svojim konečným cieľom - aby každá žena našla v okolí a spoločnosti dosť podpory na to, aby sa mohla zodpovedne rozhodnúť pre život svojho dieťaťa - netají.

"Názorovo sme niekde inde, no vyzývam vás, podpíšte petíciu na podporu tehotným ženám v núdzi alebo napíšte, v čom s ňou nesúhlasíte."

Zdieľať

K tomu smeruje aj výzva politikom, aby začal štát konečne podporovať projekty, ktoré týraným, znásilneným a taktiež inak neželane tehotným ženám a ich rodinám už roky profesionálne pomáhajú. Tú istú líniu sleduje leták, ktorým sa snažíme tieto projekty spropagovať, aby sme nemali potraty zapríčinené nevedomosťou. Hoci stojíte názorovo niekde inde, predpokladám, že súhlasíte, že rozširovať povedomie napríklad o telefonických linkách pomoci, finančnej pomoci, možnostiach utajeného pôrodu, adopcie ale aj o rizikách tzv. popotratového syndrómu a odbornej psychologickej pomoci ženám, ktore ním trpia, je v zásade dobrá vec.

Ako hovorím, názorovo sme niekde inde, no podpísala som rôzne petície, napríklad, petíciu za zachovanie 2% daní, hoci ju podpísalo veľa ľudí, s ktorých názormi nesúhlasím a tiež podľa mňa ich združenia smerujú k zvrátenostiam, podobne, ako si to vy podľa článku myslíte o prolife. Preto vyzývam aj vás, pán Hvorecký: Podpíšte túto výzvu, alebo napíšte otvorene, v čom s ňou nesúhlasíte: Výzva verejným predstaviteľom na podporu programov konkrétnej pomoci tehotným ženám v núdzi.

Kristína Jablonická
Autorka je absolventka Kolégia Antona Neuwirtha.

Odporúčame

Neotravuj, povedali všetci pápežovi Pavlovi

Neotravuj, povedali všetci pápežovi Pavlovi

Nedávno som čítal encykliku pápeža Pavla VI. Humanae vitae tak, ako mala byť čítaná predovšetkým: v latinčine. Ak poznáte nejaké dielo z prekladu, myslím, že mu porozumiete lepšie, keď si ho prečítate aj v origináli. Odrazu zistíte, že ho až tak dobre nepoznáte. Nedokážete zachytiť podstatu vety, ...

Jana Tutková: Obsesívny fetiš na liberálny spôsob

Jana Tutková: Obsesívny fetiš na liberálny spôsob

Už keď katolícky kňaz nazve biskupov, že sú obsesívnymi fetišistami, je azda čas sa nad tým zamyslieť. god_marriage_divorce.jpg Naozaj prečo neriešia pálčivé problémy našich rodín, najmä tých pred a po rozvode, ale sa zaoberajú nejakou rodovou rovnosťou a osobami s ...

Juraj Šúst: Umením za život

Juraj Šúst: Umením za život

Ľudský život je dnes nebezpečná a ošemetná téma. Okolo jeho vzniku a ochrany prebieha kultúrna vojna. the-mission2.jpg Sociológ James Davison Hunter bojujúce strany charakterizuje takto: na jednej strane sú progresívni sekularisti, ktorým sa židovsko-kresťanské morá...

Šesťdesiate roky sú tu stále

Šesťdesiate roky sú tu stále

Pôst je dobrý čas na to, aby sme sa bližšie pozreli, z čoho vychádza naše správanie. Myslenie a správanie mnohých ľudí v Cirkvi na západe ešte aj dnes podstatným spôsobom formujú udalosti, ktoré sa udiali v 60-tych rokoch. Títo ľudia sa riadia spôsobmi myslenia, ktoré vtedy vznikli, strácajú čas r...