Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. jún 2020, 08:14

Púte

Na Mariánskej hore v Levoči nebude možné v prvý júlový víkend sláviť sväté omše

Na Mariánskej hore v Levoči nebude možné v prvý júlový víkend sláviť sväté omše

Na snímke veriaci čakajú v rade na spoveď pod Bazilikou Navštívenia Panny Márie počas slávnostnej odpustovej svätej omše na Mariánskej hore v Levoči 8. júla 2018. FOTO TASR - Oliver Ondráš

Nebudú sa taktiež vysluhovať sviatosti alebo vykonávať iné posvätné úkony. Týka sa to priestorov Baziliky Navštívenia Panny Márie na Mariánskej hore i celého priestranstva Mariánskej hory.

Spišský diecézny biskup o svojom rozhodnutí informoval všetkých slovenských biskupov:

„S blížiacim sa dátumom, kedy malo byť vyvrcholenie púte, sa ozývajú skupiny veriacich so žiadosťami, aby v prvú júlovú sobotu a nedeľu predsa len mohli putovať na Mariánsku horu aj napriek tomu, že púť je zrušená. Samostatné putovanie v tom čase nám avizovali viaceré veľké skupiny veriacich.

Po rokovaní s organizátormi púte a predstaviteľmi mesta Levoča sme prišli k záveru, že by bolo nebezpečné, aby sa na Mariánskej hore svojvoľne zhromaždilo veľké množstvo veriacich, ktorí avizovali svoju účasť, resp. tých, ktorí tam chceli prísť aj napriek tomu, že púť je zrušená. Preto informujem všetkých, že v dňoch 4. - 5. júla nebude nikomu dovolené sláviť Eucharistiu, vysluhovať sviatosti alebo vykonávať iné posvätné úkony v Bazilike na Mariánskej hore v Levoči a na celom priestranstve Mariánskej hory (kán. 561 CIC).

Všetkých veriacich prosím, aby rešpektovali tieto opatrenia. Verím, že budúcoročnej púte sa všetci budeme môcť zúčastniť bez akýchkoľvek obmedzení." 

Prvý júlový víkend na Mariánskej hore je spojený s tradičnou púťou, ktorá sa koná pri príležitosti sviatku Navštívenia Panny Márie v Bazilike Navštívenia Panny Márie. Pre situáciu spojenú s pandémiou koronavirusu tento rok po rozhodnutí biskupa Sečku nebude.

„K takémuto rozhodnutiu nás viedla v prvom rade zodpovednosť za zdravie ľudí," uviedol pred mesiacom biskup Sečka. Aj napriek tomu, že oficiálna púť na Mariánsku horu nebude, 2. júla 2020 plánuje diecéza televízny prenos svätej omše z Mariánskej hory.

Levoča je najstarším pútnickým miestom východného Slovenska. Korene mariánskeho kultu siahajú až do 13. storočia. Pred tromi rokmi si na mieste pripomenuli 770. výročie pútí na Mariánsku horu. V roku 1995 na ňu zavítal aj sv. Ján Pavol II. Každoročne príde na hlavnú odpustovú púť, ktorá trvá týždeň, okolo polmilióna pútnikov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

„Dnes sme všetkým poslancom poslali list, kde ich žiadame, aby nám pomohli ako dobrovoľníci počas testovania, ktoré nás ešte čaká. V každom klube sú lekári a sestry, som zvedavý, či sa zapoja a pomôžu aj z iných poslaneckých klubov,“ oznámil minister obrany Jaroslav Naď. 

pred 5 hodinami

„Testovanie dopadlo nad očakávania dobre. Chcel by som vyzdvihnúť úžasný prejav zodpovednosti ľudí. Niekedy aj dve hodiny stáli v rade, ale boli vďační. Dúfam, že ľudia budú reagovať rovnako aj budúci víkend,“ zhodnotil tri dni testovania minister obrany Jaroslav Naď.