Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Koronakríza Video a podcast
24. máj 2020

Video

Rehoľníci vymenili habity za skafandre a pomáhajú v karanténnych centrách

Verbista Pavol Baláž pôsobí ako dobrovoľník v štátnom karanténnom centre v Banskej Štiavnici.

Rehoľníci vymenili habity za skafandre a pomáhajú v karanténnych centrách

Keď pred niekoľkými týždňami oslovilo ministerstvo vnútra rehoľných predstavených, aby pomohli s náporom repatriantov v štátnych karanténnych centrách, odozva bola nečakaná. Len od kapucínov sa prihlásilo 12 bratov.

„V minulosti kapucíni pomáhali pri rôznych pohromách či moroch. Na začiatku pandémie sme čakali, či nás niekto nezavolá pomáhať. Nikto nás však nepotreboval. No potom prišla ponuka štátu. Tešili sme sa, že môžeme ochotne poslúžiť iným, keď to potrebujú. Ja som bol najskôr v Košiciach, potom v Tatranských Matliaroch,“ povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS brat Peter Kováčik, ktorý do minulého roku viedol farnosť v islandskom meste Reydarfjördur.

V súčasnosti pôsobí v pútnickom kostole na Raticovom vrchu v Hriňovej, ale už v auguste by sa mal opäť vrátiť na Island, kde je biskupom jeho rehoľný spolubrat Dávid Tencer.

Rozhovor s kapucínom Petrom Kováčikom
Na Islande sme ako maják Zdieľať

„Pomáhali sme so všetkým, čo bolo treba,“ hovorí o pôsobení v karanténnych centrách brat Peter. „Tí ľudia, ktorí tam boli zatvorení, nás nepoznali, nevedeli, komu by mohli poďakovať, keďže nevideli naše tváre. Naša odmena je hore – v nebi – u Boha.“

So Sekciou krízového riadenia Ministerstva vnútra SR podobne spolupracujú aj ďalšie rehole – saleziáni, jezuiti, verbisti, vincentky, premonštrátky, ale aj Úrad ekumenickej pastoračnej služby ministerstva vnútra.

S kamerou sme sa vybrali za verbistom Pavlom Balážom, ktorý ako dobrovoľník pomáha v štátnom karanténnom centre v Banskej Štiavnici.

Inzercia

Sledujte podcast Denníka Postoj

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.