
Trend zostať na rodičovskej dovolenke celé tri roky sa pomaly mení a prieskumy ukazujú, že mnohé matky by rady zladili starostlivosť o dieťa s prácou. V ankete sme sa politikov pýtali, ako vidia budúcnosť rodinnej politiky na Slovensku.
V súvislosti s témou rodičovskej dovolenky, ktorej sa na našom portáli venujeme už dlhšie, sme s tromi otázkami oslovili Miroslava Beblavého, Júliusa Brocku, Daniela Lipšica a Jána Podmanického.
Miroslav Beblavý (SIEŤ): SIEŤ navrhuje zavedenie takzvaného rodičovského konta, kde by sa všetky sociálne dávky poskytované rodičom malých detí do 3 rokov zlúčili do jednej sumy, ktorú by si rodina mohla vyberať oveľa flexibilnejšie ako dnes. Naše výpočty hovoria, že táto suma by mohla byť približne 12-tisíc eur. Znamenalo by to, že rodič by sa do práce mohol vrátiť skôr aj neskôr a tomu aj prispôsobiť rýchlosť výberu peňazí. Rovnako by mohol určitú sumu vybrať v prípade naliehavých výdavkov. Rovnako dôležité však je, aby pre rodičov, ktorí chcú alebo potrebujú pracovať, bola zabezpečená kvalitná a dostupná predškolská starostlivosť. Dnes štát garantuje rodičovskú dovolenku do 3 rokov, ale nevie v tomto veku garantovať miesto v škôlke, takže rodičia sa môžu dostať do neriešiteľnej situácie. Preto navrhujeme podľa nemeckého vzoru to, aby samospráva musela rodičom garantovať miesto, ak o neho včas požiadajú. Samospráva by ho mohla zabezpečiť vo vlastných zariadeniach aleba sa dohodnúť s cirkvou či súkromníkom (a zaplatiť mu). Ak to samospráva nedokáže, mala by rodičom vyplácať príspevok, aby si starostlivosť vedeli zabezpečiť samy.
Július Brocka (KDH): Áno, štát by mal viac podporovať rodiny s deťmi. Táto podpora by mala byť efektívnejšia - bez možnosti zneužitia, adresnejšia a aj spravodlivejšia, napríklad treba odstrániť diskrimináciu rodičov detí v našom dôchodkovom systéme.
Daniel Lipšic (NOVA): Podpora mladých rodín patrí medzi naše programové piliere. Presadzujeme väčšiu možnosť pre matky na materskej privyrobiť si bez platenia odvodov (3700 eur navyše každý rok pre pracujúce matky), ďalej možnosť vytvorenia takzvaných detských skupín, ktoré by neboli konkurenciou, ale alternatívou tam, kde sú kapacity škôlok preplnené, tiež dostupnejšie bývanie zo Štátneho fondu rozvoja bývania a zjednodušenie daňovej povinnosti vďaka takzvanému rodinnému daňovému priznaniu.
Ján Podmanický (SMER-SD): Vláda v najnovšom sociálnom balíčku čiastočne zlepšuje situáciu mamičiek. Materské bude zvýšené zo súčasných 65 % príjmu poberaného pred nástupom na materskú dovolenku na úroveň 70 % tohto príjmu. Už dnes patríme v tejto oblasti z hľadiska dĺžky poskytovania materského medzi najsociálnejšie štáty v Európe, ale stále vidím priestor na zlepšovanie. Vládny balíček zlepšuje aj situáciu v poberaní príspevku na starostlivosť o dieťa, ktorý podporuje práve zamestnanosť matiek. Tento príspevok sa zvýši z 230 Eur na 280 Eur, a je určený najmä na preplatenie nákladov na jasle, materskú školu alebo na opatrovateľskú službu. Myslím si, že by sme sa mali naprieč politickým spektrom pozrieť ešte na situáciu v oblasti rodičovského príspevku a spoločne hľadať zdroje na jeho zvýšenie. Môže to byť úlohou vlády, ktorá vzíde z budúcoročných parlamentných volieb.
Miroslav Beblavý (SIEŤ): Trojročná rodičovská dovolenka by rozhodne mala zostať pre tých, ktorí ju chcú využiť. Čoraz viac rodičov sa však nevie a nechce zmestiť do tohto jednotného "škripca" a chcú si môcť slobodnejšie určiť podmienky toho, ako zosúladia rodinný a pracovný život vrátane finančnej pomoci štátu.
Július Brocka (KDH): Podporujeme systém 3-ročnej rodičovskej "dovolenky" a nemáme v pláne to meniť.
Daniel Lipšic (NOVA): Hnutie NOVA nevidí dôvod na zmenu dĺžky rodičovskej dovolenky.
Ján Podmanický (SMER-SD): Trojročná rodičovská dovolenka je z hľadiska psychického vývinu dieťaťa veľmi dôležitá, pretože v tomto jeho najdôležitejšom období má blízky kontakt s rodičom. Úzka väzba medzi rodičom a dieťaťom je výrazným predpokladom jeho zdravého osobnostného rozvoja a nedá sa ničím nahradiť. Musíme preto vytvárať atraktívne podmienky, aby rodičia chceli zostávať so svojím dieťaťom v prvých troch rokoch jeho života.
K téme:
Sociológ: Matky si želajú zmenu rodinnej politiky S deťmi či do roboty? S deťmi či do roboty? S deťmi do roboty!
Miroslav Beblavý (SIEŤ): Pokiaľ ide o moje deti, obe chodili do miestnej obecnej škôlky. Kým ich tam prijali, mali sme na starostlivosť opatrovateľku, keďže sme obaja pracovali.
Július Brocka (KDH): Manželka obetovala svoju kariéru a venovala sa výchove a starostlivosti o naše štyri deti na "plný úväzok".
Daniel Lipšic (NOVA): Manželka zostala na rodičovskej dovolenke.
Ján Podmanický (SMER-SD): V mojej rodine máme to šťastie, že manželka mohla zostať na rodičovskej dovolenke počas celých troch rokov pri prvej dcérke, rovnaký plán máme aj pri druhej dcérke. Malo by byť záujmom spoločnosti vytvárať také ekonomické podmienky rodičom, aby jeden z nich mohol zostať na rodičovskej dovolenke bez toho, že by ohrozil ekonomické fungovanie rodiny.
-dm-, -zh-
Foto: Postoy/ Mária Jakušová
TASR/ Tomáš Halász, Martin Baumann