Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
08. apríl 2020, 20:38

Korčok: Odmietam úvahy o Slovensku ako o moste medzi Východom a Západom

Korčok: Odmietam úvahy o Slovensku ako o moste medzi Východom a Západom

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok. FOTO TASR - Jaroslav Novák

Podľa ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka (nominant SaS) potrebuje Slovensko schválenie novej bezpečnostnej stratégie "ako soľ".

Minister po prevzatí vedenia rezortu vyhlásil, že jeho hlavnou prioritou je jasné zahranično-politické smerovanie krajiny. Korčok odmieta úvahy o Slovensku ako o moste, čiže krajine, ktorá nemá patriť ani na Východ, ani na Západ. Je to podľa neho nebezpečný mýtus.

Aj v tejto extrémnej situácii v čase pandémie existuje podľa Korčoka "eldorado" konšpirátorov, ktorí vedome zavádzajú, ponúkajú lacné riešenia a zasievajú pochybnosti, či je správne hľadať odpovede najmä v rámci EÚ. Dodal, že otázkou šírenia dezinformácií sa doteraz zaoberal len jeho rezort, no pokiaľ to nebude silná politická téma pre všetkých, ktorí veria v demokraciu, "s konšpirátormi nemáme šancu". Verí, že aj v programovom vyhlásení vlády bude mať boj s konšpirátormi svoje miesto.

Korčok pripomenul, že svet je rozkývaný zo strany na stranu. "O to viac je dôležité, aby sme vedeli, kam patríme a kto sú naši partneri a spojenci, s ktorými túto krízu máme riešiť. Vždy som odmietal a v tejto situácii o to viac odmietam úvahy o Slovensku ako o moste, krajine, ktorej by bolo lepšie nepatriť nikam. V tejto dobe je to nebezpečný mýtus," doplnil.

Korčok pripomenul, že na Slovensku sme dlho fungovali podľa stratégie z roku 2005 a aktualizovaná stratégia z roku 2017 nebola schválená.

"Myslím si, že ak sme ju potrebovali vtedy, dnes ju potrebujeme ako soľ, a to aj s ohľadom na dnešný vývoj, ale aj za posledné dva, tri roky. Svet sa mení pred našimi očami a SR musí reagovať, ale musí mať hlavne jeden názor na to, ako sa k svetu chceme postaviť," skonštatoval minister.

Ďalšou veľkou prioritou je pre nového ministra naprávať obraz o EÚ, ktorý podľa neho nezodpovedá realite. Na webe ministerstva spustili aj sekciu o aktivitách EÚ. Treťou jeho prioritou je balík konkrétnych oblastí, kde bude ministerstvo formovať pozície Slovenska.

Inzercia

Druhou štátnou tajomníčkou rezortu diplomacie má byť Ingrid Brocková, ktorá podľa Korčoka pôsobila ako veľvyslankyňa SR pri OECD v Paríži, v stredu podľa neho končí povinnú karanténu po návrate zo zahraničia. Na štvrtkovom zasadnutí vlády navrhne minister jej vymenovanie. 

Štátny tajomník ministerstva Martin Klus bude mať podľa ministra na starosti európsku agendu, Brocková by mala prevziať oblasť medzinárodných organizácií či ekonomickú diplomaciu. Kapitola programového vyhlásenia vlády za rezort je podľa Korčoka hotová a bude predmetom koaličných rokovaní.

Prezidentka Zuzana Čaputová v stredu vymenovala Korčoka za ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí. Rezort doteraz dočasne riadil minister hospodárstva a podpredseda vlády Richard Sulík (SaS).

Funkcie sa mohol Korčok ujať až po povinnej 14-dňovej karanténe po návrate zo Spojených štátov amerických, kde pôsobil ako veľvyslanec SR. V minulosti pôsobil aj ako štátny tajomník ministerstva zahraničia.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Počasie: Dnes bude premenlivá, prevažne veľká oblačnosť a na viacerých miestach prehánky do cca 400 m snehové. Ojedinele snehové jazyky a záveje. Denná teplota vystúpi na 3 až 8 stupňov, na severe miestami -1 až 3 stupne. Fúkať bude západný až severozápadný vietor do 45, v nárazoch ojedinele okolo 65 km/h. Na horách prudký vietor až víchrica. (shmú)

pred 11 hodinami

Prvá ministerka Škótska Nicola Sturgeon zo Škótskej národnej strany (SNP) sa dostala v posledných dňoch pod silný tlak kritikov kvôli prípadu transrodovej ženy menom Isla Bryson. Ešte pred svojou tranzíciou sa ako muž menom Adam Graham dopustil dvoch znásilnení v rokoch 2016 a 2019. Bryson bola po usvedčení najskôr poslaná do ženskej väznice, kde si mala počkať na výmer trestu. To viedlo k pobúreniu verejnosti, ktorá sa obávala ohrozenia ostatných väzenkýň. Viac v texte Lukáša Krivošíka.

pred 11 hodinami
pred 12 hodinami

Summit Ukrajiny a Európskej únie sa tento piatok uskutoční v Kyjeve, potvrdil predseda ukrajinskej vlády Denys Šmyhaľ. „Skutočnosť, že sa tento summit bude konať v Kyjeve, je silným signálom pre partnerov i nepriateľov,“ vyhlásil ukrajinský premiér. Detaily o účastníkoch z EÚ neposkytol. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.