Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
16. marec 2020

Taliani odhadujú, že sú pár dní pred vrcholom, potom čakajú prudký pokles

Dnes sa začalo testovanie vakcíny proti koronavírusu na ľuďoch.
Taliani odhadujú, že sú pár dní pred vrcholom, potom čakajú prudký pokles

S čím ráta talianska vláda. Zelený ukazovateľ – doterajší vývoj nakazených denne, modrý ukazovateľ je prognóza.

Z Talianska prichádzajú každý deň horšie a horšie správy. Pôsobí to, akoby prísne karanténne opatrenia prijaté za posledné dva týždne neboli účinné.

To však nie je pravda. Opatrenia slúžia na to, aby sa vírus nešíril, zatiaľ čo štatistiky o nových chorých hovoria o ľuďoch, ktorí boli nakazení ešte pred týmito opatreniami. Teda o tom, ako sa vírus šíri dnes, budeme vedieť viac až v ďalších dňoch.

Práve na tie sa upiera nádej Talianov.

Do talianskych médií prenikol odhad vývoja, s ktorým pracuje talianska vláda. Ten hovorí, že rast prípadov bude v priebehu najbližších dní mimoriadne rýchly, no o pár dní má dosiahnuť vrchol a začať strmo padať. V čase vrcholu by sa denne malo nakaziť približne 4- až 5-tisíc ľudí, čo je asi dvojnásobok dnešného stavu.

Celkový počet infikovaných by sa tak mal dostať na úroveň stotisíc, ráta sa približne s tritisíc až päťtisíc mŕtvymi, podľa rozličných odhadov.

Najväčšou slabinou modelu je to, ako sa bude situácia vyvíjať v strede krajiny (okolo Ríma) a na juhu. Tieto oblasti boli doteraz relatívne ušetrené, no po zavedení opatrení na severe sa mnoho ľudí začalo presúvať na juh, keďže sever poskytuje prácu státisícom južanov. 

Irán, kde mala choroba jeden z najstrmších nástupov, hlási, že sa už ocitol za vrcholom v uplynulých dňoch, pred definitívnym potvrdením však treba byť opatrný.

Testy vakcín

Ak sa aj krajinám ako Taliansko podarí podľa vzoru Číny dostať šírenie choroby pod kontrolu, stále to neznamená, že vírus sa o pár mesiacov nemôže vrátiť z inej časti sveta a opäť spustiť epidémiu, ak krajiny povolia v prísnych opatreniach.

Ak by nepovolili, znamenalo by to, že nemalá časť ekonomiky by zostala dlhodobejšie paralyzovaná.

Inzercia

Dobré správy sú, že relatívne rýchlo sa pokračuje s vývojom vakcín. Na porovnateľnej úrovni v pretekoch o vakcínu je hneď niekoľko firiem: americké Inovio Pharmaceuticals, Moderna, nemecký CureVac, izraelský Inštitút pre biologický výskum. 

Všetky tieto firmy už vyhlásili že majú, resp. takmer majú vyvinutú vakcínu. Teraz ich čaká obdobie testovania a sledovania nielen toho, či vakcína účinkuje proti vírusu, ale aj toho, aké sú jej potenciálne škody na zdraví.

V snahe urýchliť jej schválenie bol povolený kontroverzný postup, a síce zmena postupu testovania. Prvým dôležitým testom na živom organizme malo byť testovanie na myšiach, no Moderna začala testovanie na myšiach spolu s testovaním na ľuďoch. Vakcína je však založená na inom princípe ako bežné vakcíny, pretože táto priamo neobsahuje vírus, a teda nemôže testovaných nakaziť.

V apríli a máji chcú svoje testovanie spustiť aj ďalšie spomínané spoločnosti.

Ak by aj všetko šlo podľa plánu, znamenalo by to, že vakcíny by boli na trhu najskôr na jar budúceho roka.

V posledné dni sa veľa hovorilo aj o už vyvinutom lieku remdesevir firmy Gilead Sciences, ktorý mal byť prvým liekom určeným na to, aby sa zabránilo závažnejším pľúcnym komplikáciám spojeným s chorobou. Klinické testy pokračujú, reporty o doterajších výsledkoch sú však skôr nejednoznačné.

Objavilo sa viacero ďalších správ o tom, že pacienti dostávajú už vyvinuté lieky, no určené na iné zdravotné problémy, ktoré by mohli zlepšiť prognózu u pacientov. Najbližšie týždne prinesú informácie o ich účinnosti.

Liečenie choroby spôsobenej koronavírusom však môže byť už o niekoľko týždňov oveľa efektívnejšie ako dnes. Zároveň sa testujú aj nové spôsoby zisťovania prítomnosti vírusu, o pár týždňov tak už zisťovanie bude rýchlejšie a menej náročné pre lekárov aj pacienta, blízko komerčného predaja sú aj testy, ktoré si budú môcť ľudia spraviť sami doma podobne, ako dnes môžu robiť CRP testy.

Odporúčame