Kardinál O’Malley k obchodovaniu s orgánmi v amerických potratových klinikách

V Spojených štátoch vzbudilo rozruch odhalenie nelegálnych potratových praktík a obchodovania s orgánmi a časťami tiel potratených detí. Zverejnením investigatívneho videozáznamu s vyjadreniami predstaviteľky reťazca potratových kliník Planned Parenthood v Bostone tieto protihumánne činy verejne pranierovala istá národná asociácia. Ku kauze sa vyjadril kardinál Sean O’Malley, arcibiskup Bostonu a predseda Výboru pre aktivity „pro life“ Konferencie biskupov USA v osobitnom vyhlásení.

K téme
Predávajú orgány nenarodených, odhalila skrytá kamera

Zdieľať

„Potrat je dôsledkom ziskuchtivej mentality a kultúry "použi a odhoď", ktoré v súčasnosti zotročili srdce a myseľ mnohých ľudí,“ píše bostonský arcibiskup citujúc pápeža Františka a ďalej pokračuje: „Nedávne medializované prípady by mali upriamiť našu pozornosť na dve ďalekosiahle témy, ktoré sa týkajú mnohých inštitúcií našej spoločnosti. Prvou témou je samotný potrat, priamy útok na ľudský život v jeho najzraniteľnejšej situácii. Druhou témou je teraz štandardná prax získavania orgánov a tkanív z plodov prostredníctvom potratu. Obe tieto konania sa priečia rešpektovaniu humanity a dôstojnosti ľudského života. Táto skutočnosť by mala byť v centre pozornosti aktuálnej verejnej diskusie.“

Kard. O’Malley napokon v súvislosti s medializovaným prípadom pripomína, že osoby, ktoré prežili traumu z vlastného podielu na potrate môžu nájsť cestu uzdravenia cez diskrétnu pomoc bez odsudzovania. Potrebnú starostlivosť, prijatie, súcit a pomoc v týchto situáciách ponúka projekt Ráchel, založený Katolíckou cirkvou pred viac ako tridsiatimi rokmi (1984) v arcidiecéze Milwaukee, ktorý je dnes aktívny v stovke severoamerických diecéz i v ďalších krajinách. Jeho cieľom je napomáhať vnútornému uzdraveniu ženám po potrate a prinášať im duchovnú útechu. Názov iniciatívy sa vzťahuje na slová Písma: «Ráchel oplakáva svojich synov. Nechce sa dať utešiť nad svojimi synmi, pretože ich niet» (porov. Jer 31,15-17).

TK KBS

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo