Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
13. 01. 2020, 16:19

Harabinove kortešačky v regiónoch: folklór, kapustnica a spŕška invektív

Boli sme sa pozrieť na predvolebný míting Vlasti v Ružomberku. Päťkou Harabinovej kandidátky je tunajší primátor Igor Čombor.
Harabinove kortešačky v regiónoch: folklór, kapustnica a spŕška invektív
Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Boli sme sa pozrieť na predvolebný míting Vlasti v Ružomberku. Päťkou Harabinovej kandidátky je tunajší primátor Igor Čombor.

Prvé dni nového roku strávil Štefan Harabin na severe Slovenska. Po Kysuciach, Turci a Orave zavítal deň po Troch kráľoch na Liptov. Ako prezrádza internetová stránka Vlasti, súčasťou Harabinovej kampane nie sú len besedy s občanmi, ale i účasť na bohoslužbách. Áno, aj takto sa to robí.

Veľká dvorana Kultúrneho domu Andreja Hlinku v Ružomberku je zaplnená napriek tomu, že míting sa koná nezvyčajne skoro – už o druhej popoludní. Prichádzajúcich víta dobre naladená organizátorka, v zaplnenej sále dokladajú ďalšie stoličky.

Prevažuje stredná a najmä staršia generácia, vidno viacero známych Ružomberčanov: bývalého primátora Juraja Čecha, ktorý jej dodnes vplyvnou osobou nielen v meste, ale aj na Katolíckej univerzite, hlavného mestského architekta Jozefa Jurča, náčelníka mestskej polície Ivana Stromka či viacerých poslancov z Klubu primátora.

Ťažko povedať, či ich na míting priviedlo politické presvedčenie, zvedavosť alebo skutočnosť, že z piateho miesta kandiduje do parlamentu ružomberský primátor Igor Čombor. Zmonitorovať akciu konkurencie prišiel aj okresný šéf kotlebovcov Michal Buchta.

Najväčšiu pozornosť však priťahuje niekoľkočlenný filmový štáb Zuzany Piussi, ktorá pripravuje nový dokument o slovenskej justícii a na mítingu si celé dve hodiny robila početné zábery.

Podvodníčka Čaputová a Sorosov agent Lajčák

Na úvod zanôtia Lúčanskí hudci (na pozvánkach, ktorými bolo poschránkované celé mesto, uvedení ako Lúčanský Hudci), Harabin privíta vlastencov i vlastenky, bratov a sestry a spúšťa hlavný prejav.

Programové priority Vlasti zhŕňa do troch okruhov: ochrana normálnej viacgeneračnej rodiny, právo a spravodlivosť pre každého a záchrana štátu. Hovorí o neprijateľných nadprávach homosexuálov, okamžitom vypovedaní Istanbulského dohovoru či zrušení hitlerovského Špecializovaného súdu. Jeho reč má spád, vidieť, že nacvičené slogany opakuje už po niekoľkýkrát. 

Publikum sa nemusí namáhať uvažovaním, rečník mu na podnose servíruje, kto sú tí dobrí (Rostas, Vasky, Daňo) a ktorí sú zlí. Zoznam tých druhých je podstatne dlhší.

„Sorosovské denníky otvárajú cestu k tolerancii pedofílie tak, ako pred tridsiatimi rokmi otvárali cestu homosexuálom,“ hovorí Harabin a postupne spomína podvodne zapísanú advokátku dočasne v prezidentskom úrade, ktorá je vrcholom kočneriády, exprezidenta – daňového kriminálnika, pokrytca Danka či podporovateľa európskeho jadra Šefčoviča, podľa ktorého „Slovák nie je Slovák, Ír nie je Ír ani Španiel nie je Španiel, ale kokeršpaniel“.

Hádam najväčší potlesk si ale vyslúži označenie ministra Lajčáka za Sorosovho agenta a za Judáša Iškariotského.

„Často útočil práve na politikov Smeru a SNS, s ktorými by ako prvý spolupracoval. Ináč to boli opäť len tie mediálne známe populistické až úsmevné reči,“ odpovedá miestny novinár Peter Kravčák na otázku, čo ho na Harabinovom mítingu najviac prekvapilo.

Kravčáka, ktorý je šéfredaktorom Ružomberského magazínu a pedagógom na Katedre žurnalistiky Katolíckej univerzity, zaujalo aj to, že hoci za stolom na pódiu sedeli ôsmi kandidáti, k slovu pustil Harabin iba dvoch. „Je to dôkaz, že celá strana je postavená len na ňom a skutoční odborníci a relevantné osobnosti v nej chýbajú,“ mieni novinár.

Pre Čombora je Harabin bojovníkom za demokraciu

Spomenutými dvoma osobami boli expertka strany pre diplomaciu a zahraničné vzťahy Monika Sofiya Soročinová, ktorá pracuje na ministerstve hospodárstva, a ružomberský primátor Igor Čombor, ktorého Harabin predstavil ako svojho osobného priateľa a človeka so všezahŕňajúcou erudíciou. Aj keď kandiduje ako nezávislý, v strane Vlasť zodpovedá za oblasť zdravotníctva, regionálneho, miestneho rozvoja a za dopravnú infraštruktúru.

Na rozdiel od Harabina pri svojom prejave stojí, pôsobí odhodlanejšie, hovorí hlučnejšie. Biblickým príbehom o Dávidovi a Goliášovi sa snaží ilustrovať, že aj keď Harabin ide proti veľkej presile, môže zvíťaziť. V prezidentských voľbách podľa Čombora neuspel len preto, že „určité sily to zariadili tak, že voľby dopadli tak, ako dopadli“.

Po prirovnaní k biblickému Dávidovi dôjde aj na prirovnanie k prezidentovi Masarykovi. „Doktor Štefan Harabin je bojovník za demokraciu, za ktorú ľudia štrngali kľúčikmi v 89. roku,“ burcuje publikum primátor Čombor.

Jeho prejavu sa prizeral aj mestský poslanec a jeden z najhlasnejších Čomborových kritikov Ján Kuráň, ktorý v jeseni inicioval petíciu za vypísanie referenda o odvolaní primátora. Plánoval ho spojiť s februárovými parlamentnými voľbami. No keďže do januára vyzbieral z potrebných 7 500 podpisov iba necelých 5 500, rozhodol sa petíciu ukončiť.

„S hrôzou som počúval a prizeral sa tomu, čo všetko, ako a s kým by ,pán prezident‘ po úspechu vo voľbách urobil,“ zhodnotil Kuráň ružomberský míting. „Nechal sa počuť, že by rád nastolil vojenskú diktatúru, no vzápätí sa poopravil, že myslel disciplínu. Hneď nato sa postavil pán Čombor, akoby cítil, že keď sa hovorí o diktatúre-disciplíne a armáde, je čas prehovoriť,“ dodal Kuráň, ktorého na primátorovom prejave zaujala jeho obľúbená téma protónového centra v Ústrednej vojenskej nemocnici, ktorú kedysi viedol a ktoré opäť raz sľúbil dostavať.

Keď zavonia kapustnica

Po prejavoch Harabina, Soročinovej a Čombora a speváckom vstupe folkloristov z Liptovských Sliačov nasledujú otázky z publika. Došlo na zabitie iránskeho generála Solejmáního, Harabinovu ústavnú sťažnosť po prezidentských voľbách aj na vzťahy s Ruskom.

Harabinove odpovede nie sú ani zďaleka také dynamické ako jeho úvodný prejav. Keď pri ďalšej z otázok začne odpovedať slovami „musím začať od Adama“, publikum vie, že ho čaká ďalší desaťminútový prednes. Nečudo, že po tom, čo z vedľajších priestorov zavonia sľúbená novoročná kapustnica, časť auditória sa presúva k pripraveným stolom.

Už-už sa zdá, že míting speje ku koncu, keď sa z publika ozve jeden z bývalých zamestnancov ružomberskej celulózky, ktorí sa so spoluvlastníkom Mondi SCP Milanom Fiľom sporia o 15 percent akcií spoločnosti. Ide o vleklý spor, ktorý siaha až do privatizačných čias v 90. rokoch. Otázka je jasná – aký je Harabinov právny názor na tento prípad?

„Pýtate sa ma na kauzu SPP,“ začne odpovedať líder Vlasti. Keď ho výkriky z publika upozornia, že otázka sa netýka SPP, ale SCP, radšej odovzdáva mikrofón Čomborovi. Ten už má správnu odpoveď naučenú, keďže s nespokojencami je konfrontovaný pravidelne.

Odpovie v duchu príslovia o sýtom vlkovi a celej ovci: Fiľo a papierne si zaslúžia uznanie, pretože prispievajú k rozvoju regiónu. A ak by aj v minulosti došlo k nejakým pochybeniam, nápravu nemôže vybaviť primátor ani nikto iný, iba súd. Bodka. 

Čombor si sadá s nádejou, že prekérnu situáciu ustál. Zakrátko však priamo pod pódiom dôjde k menšiemu incidentu. Jeden z prítomných sa domáha slova priamo u moderátora Jána Siteka, bývalého ministra obrany za SNS v tretej Mečiarovej vláde. Piussin štáb má o pútavé zábery postarané. Keď sa muž po chvíli dostane k mikrofónu, ukáže sa, že ide o ďalšieho bývalého zamestnanca SCP.

Ružomberský primátor si od neho musí vypočuť, že je veľkým priateľom oligarchu Fiľa a že robí všetko preto, aby im v okrese nikto nechcel prideliť priestory, kde by sa nespokojní ex-zamestnanci mohli stretať.    

Čombor, ktorý neraz reaguje impulzívne, sa tentokrát nenechá vyprovokovať. Prizná, že s Fiľom sa priatelí, ale zároveň odmietne, žeby akokoľvek škodil nespokojencom. Dokonca im zapraje, aby sa domohli pravdy.

Hoci je už dávno po pol štvrtej a o štvrtej sa začína ďalší míting v Liptovskom Mikuláši, Harabin naďalej spokojne sedí na svojom mieste a košato odpovedá na ďalšiu otázku.

Ľudia z jeho tímu sú ale z časového sklzu mierne nervózni, aj moderátor si uvedomuje, že je potrebné končiť. Na záver Harabin ešte stihne oznámiť, že podľa interných prieskumov nemá Vlasť dve, ale osem až dvanásť percent. A sľúbiť, že vo februári sa Ružomberčania môžu tešiť na ďalší míting.

Foto – Peter Kravčák

Odporúčame