Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
01. október 2019

Už sa netvárme, že Truban je v pohode

Prezentovať lídra PS/Spolu ako adepta na premiéra už hraničí s blamážou.
Už sa netvárme, že Truban je v pohode

Foto: TASR/Jakub Kotian

Ďalšie zverejnené video Michala Trubana, po ktorom prišla aj správa, že jeho výroky súvisiace s drogami rieši polícia, je dôkazom, že lídrovi PS/Spolu niekto venuje nadštandardnú pozornosť. Jasné je aj to, že dotyčných nemusia poháňať práve krištáľovo čisté úmysly.

Lenže Michal Truban je v pozícii, ktorá takúto pozornosť privoláva. Je lídrom momentálne preferenčne najsilnejšieho opozičného zoskupenia, teda adeptom na post premiéra. Takúto ašpiráciu nakoniec aj sám priznáva.

Ako kandidát na kreslo hlavy exekutívy má však Truban viacero slabín. Pričom jeho drogové avantúry sú len jednou z nich. Aj keď vážnou. Z lídra PS/Spolu robí ľahko zraniteľný terč, imidžovo jeho koalícii určite nepomáha a v širšom zmysle poškodzuje celú protificovskú opozíciu.

Truban sa síce môže hájiť mladíckou nerozvážnosťou a tým, že svoje výroky myslel ako metaforu. V istej subkultúre s tým dokonca môže sláviť úspech. Ale masu voličov, ktorí si želajú zmenu, musí predstava premiéra, ktorý nedokáže svoju cestu k úspechu opísať inak ako feťáckym slovníkom, poriadne dvíhať zo stoličiek.

Ak súčasná opozícia dokáže po voľbách zložiť vládu, bude to určite rôznorodá zostava. Aby to fungovalo, mal by na jej čele stáť stredovejší politik, ktorý nebude veľké skupiny voličov vládnych strán iritovať. Michal Truban takýmto politikom nie je. A ak by nezastupoval politický prúd, ktorý požíva nadštandardnú mediálnu ochranu, tak by sa už o ňom nielenže nehovorilo ako o možnom premiérovi, ale každé ráno by ho pred domom čakal húf novinárov s diktafónmi a otázkou, či ho jeho výroky nediskvalifikujú z verejného života.

Ako kandidát na kreslo hlavy exekutívy má Truban viacero slabín. Pričom jeho drogové avantúry sú len jednou z nich. Aj keď vážnou. Zdieľať

Ďalším problémom Michala Trubana je, že zatiaľ nepreukázal výraznejšiu kompetentnosť. Ako líder PS/Spolu už stihol absolvovať viacero politických debát, ale z jeho vystúpení nezostáva žiadna pamäťová stopa. Ako-tak k veci dokáže rozprávať len pri téme digitalizácie, čo je pri všetkej úcte síce dôležitá, ale určite nie najzásadnejšia téma tejto krajiny. Pri všetkom ostatnom sú to len klišé a frázy typu: budeme robiť politiku, ktorá je menej o egu, alebo vyberieme si to najlepšie pre občana.

Predseda PS je určite odborník na informačné technológie. Ako politik však vstupuje do priestoru, ktorý funguje inak. Štát a spoločnosť sú zložité organizmy s množstvom procesov, ktoré nefungujú podľa matematických či fyzikálnych zákonitostí. Politik by ich mal vnímať, snažiť sa ich analyzovať a vedieť k nim zaujať nejaké stanovisko. Z Michala Trubana však nič také nevyžaruje.

Inzercia

Po tretie, líder PS/Spolu je človek s prakticky nulovou politickou skúsenosťou. Nikdy nesedel vo vláde ani v parlamente a je v strane len veľmi krátko. V predvolebnej kampani sa táto nepobozkanosť politikov dá vydávať za benefit. Lenže riadenie pestrej vládnej koalície si vyžaduje skúseného, mocensky zručného politika.

Na chvíľu si predstavme budúcu možnú vládu, ktorú by tvorili PS/Spolu, SaS, OĽaNO, Za ľudí, KDH a povedzme ešte aj Sme rodina. Zároveň pripusťme, že nežijeme v Augustínovom Božom štáte a ani tejto vláde sa nevyhnú krízy, mocenské hry, ostré programové strety a zákulisné intrigy. Dokázal by takúto zostavu udržať pohromade Michal Truban? Kto verí, že áno, nech si spomenie na Ivetu Radičovú – a to teda bola v porovnaní s ním podstatne ostrieľanejšia politička.

Koalícia PS/Spolu sa dnes prezentuje ako hlavná opozičná hybná sila. Srší z nej sebavedomie a z pozície najsilnejšieho hráča sa snaží určovať hru. Akurát že na post premiéra ponúka človeka, ktorý na to evidentne nemá predpoklady.

Ale všetci naokolo, väčšina mediálno-analytického sveta, sa zatiaľ tvária, že to je v pohode.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Jozef Majchrák

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame

Upratať kiskovcov zo scény

Upratať kiskovcov zo scény

Ste volič, ktorému veľmi-veľmi záleží na tom, aby Smer po voľbách na jar budúceho roku už ďalej nevládol? Ak áno, potom máme pre vás dve anketové otázky.