Sagan bojuje o štvrtý titul majstra sveta, organizátori pre dážď upravili trať

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Sagan bojuje o štvrtý titul majstra sveta, organizátori pre dážď upravili trať

Slovenskí reprezentanti v cyklistike zľava Peter Sagan, Erik Baška a Ján Andrej Cully pred štartom pretekov Elite na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Leedsi. Foto - TASR/Michal Svítok

Cyklisti vyrazili na trať v anglickom Yorkshire o 10. hodine.

Peter Sagan zostal verný svojej stratégii z predchádzajúcich svetových šampionátov. Ani v anglickom grófstve Yorkshire si nebol prejsť majstrovskú trať a na otázku novinárov odpovedal, že na to bude mať dosť času počas nedeľňajších pretekov.

Deň pred nimi nechcel hovoriť o svojich šanciach, no uviedol, že sa cíti dobre a chce predviesť čo najlepší výkon.

Dvadsaťdeväťročný cyklista má na konte už tri tituly v pretekoch s hromadným štartom, a ak by sa mu v nedeľu v Harrogate podarilo pridať štvrtý, dostal by sa na čelo historických tabuliek. Takýto kúsok sa doteraz nikomu nepodaril, Sagan však, ako vždy, pristupuje k podobným míľnikom svojsky.

"Keď nejde o život, tak nejde o nič. Ak sa to nepodarí tento rok, tak hádam budú ešte ďalšie šance," uviedol na tlačovej konferencii Slovenského zväzu cyklistiky v Leedsi.

Trojnásobný majster sveta zopakoval, že chce zabojovať o dobrý výsledok, no necíti sa byť pod nejakým veľkým tlakom. "Budem sa snažiť zajazdiť najlepšie ako viem a uvidíme, čo to prinesie. Nikto nevie, čo sa zajtra stane. Môže všetko dopadnúť dobre, ale môže to byť aj veľmi zlé. Treba počítať so všetkým a bojovať až do poslednej chvíle."

Valach verí v dobrý výsledok

Na rozdiel od Sagana, si boli ostatní členovia slovenského tímu - Juraj Sagan, Erik Baška a Ján Andrej Cully - vyskúšať aspoň čas trasy. "Prešli sme prvých 40 km, ale mestský okruh sme nešli. Začiatok toho nájazdu je viac menej po širších cestách, potom sa to v Národnom parku zúži a bude to tam o pozičnej jazde," uviedol.

Športový riaditeľ výpravy je rovnako ako v uplynulých rokoch Ján Valach, ktorý verí, že jeho zverenci dosiahnu dobrý výsledok.

K téme
Ďalší atak Sagana na dúhový dres, najväčším favoritom však nie je Zdieľať

"Teší ma, že sú chalani zdraví, i keď Erik Baška mal posledný týždeň trošku zdravotné problémy. V posledných dňoch je to ale už v poriadku. Sme v dobrej nálade. Stále sa rozprávame o tom, čo a ako, poznáme súperov, ich kvality a ľudí, ktorí ich vedú. Budeme vychádzať z toho, čo prinesie daný moment. Každý vie, že tu máme silné národnosti, ktoré musia reagovať a vytvárať nejaké akcie. Myslím si, že naši chlapci sú dosť skúsení. Je to aj o troche šťastia, ale najmä o pohybe a rozmýšľaní v pretekoch. Treba ísť krok za krokom. So svojím tímom sa posnažím urobiť čo najviac a čo najlepší výsledok," dodal.

Zmeny pred štartom

Organizátori museli pristúpiť tesne pred štartom nedeľňajších pretekov s hromadným štartom mužov k zmene trasy. Donútilo ich k tomu zlé počasie, hustý dážď a stojaca voda v severnej časti nájazdového okruhu.

Pôvodná trasa mala až 285 km a pretekári, i so štvoricou Slovákov na čele s Petrom Saganom, mali odštartovať o 9.30 SELČ. Po zmenách sa dĺžka skrátila na 261 km a začiatok posunuli na 10.00 SELČ.

Cyklisti mali pôvodne absolvovať 187 km dlhý nájazd z Leedsu do cieľového mesta Harrogate. Práve v tejto časti však spôsobilo počasie najväčšie problémy a tak ho organizátori skrátili a odpadli aj dva z pôvodne troch kopcov v tomto úseku - Buttertubs Hill (5,8 km, 5,2%) a Grinton Moor Hill (4,4 km, 5,3%).

Priamo v Harrogate malo nasledovať sedem 14-kilometrových okruhov s jedným stúpaním na Harlow Moor (1,2 km, 5,2%), po novom ich pôjdu až deväť.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo