Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. september 2019, 10:55

Sagan bojuje o štvrtý titul majstra sveta, organizátori pre dážď upravili trať

Sagan bojuje o štvrtý titul majstra sveta, organizátori pre dážď upravili trať

Slovenskí reprezentanti v cyklistike zľava Peter Sagan, Erik Baška a Ján Andrej Cully pred štartom pretekov Elite na Majstrovstvách sveta v cestnej cyklistike v Leedsi. Foto - TASR/Michal Svítok

Cyklisti vyrazili na trať v anglickom Yorkshire o 10. hodine.

Peter Sagan zostal verný svojej stratégii z predchádzajúcich svetových šampionátov. Ani v anglickom grófstve Yorkshire si nebol prejsť majstrovskú trať a na otázku novinárov odpovedal, že na to bude mať dosť času počas nedeľňajších pretekov.

Deň pred nimi nechcel hovoriť o svojich šanciach, no uviedol, že sa cíti dobre a chce predviesť čo najlepší výkon.

Dvadsaťdeväťročný cyklista má na konte už tri tituly v pretekoch s hromadným štartom, a ak by sa mu v nedeľu v Harrogate podarilo pridať štvrtý, dostal by sa na čelo historických tabuliek. Takýto kúsok sa doteraz nikomu nepodaril, Sagan však, ako vždy, pristupuje k podobným míľnikom svojsky.

"Keď nejde o život, tak nejde o nič. Ak sa to nepodarí tento rok, tak hádam budú ešte ďalšie šance," uviedol na tlačovej konferencii Slovenského zväzu cyklistiky v Leedsi.

Trojnásobný majster sveta zopakoval, že chce zabojovať o dobrý výsledok, no necíti sa byť pod nejakým veľkým tlakom. "Budem sa snažiť zajazdiť najlepšie ako viem a uvidíme, čo to prinesie. Nikto nevie, čo sa zajtra stane. Môže všetko dopadnúť dobre, ale môže to byť aj veľmi zlé. Treba počítať so všetkým a bojovať až do poslednej chvíle."

Valach verí v dobrý výsledok

Na rozdiel od Sagana, si boli ostatní členovia slovenského tímu - Juraj Sagan, Erik Baška a Ján Andrej Cully - vyskúšať aspoň čas trasy. "Prešli sme prvých 40 km, ale mestský okruh sme nešli. Začiatok toho nájazdu je viac menej po širších cestách, potom sa to v Národnom parku zúži a bude to tam o pozičnej jazde," uviedol.

Športový riaditeľ výpravy je rovnako ako v uplynulých rokoch Ján Valach, ktorý verí, že jeho zverenci dosiahnu dobrý výsledok.

Inzercia

K téme
Ďalší atak Sagana na dúhový dres, najväčším favoritom však nie je Zdieľať

"Teší ma, že sú chalani zdraví, i keď Erik Baška mal posledný týždeň trošku zdravotné problémy. V posledných dňoch je to ale už v poriadku. Sme v dobrej nálade. Stále sa rozprávame o tom, čo a ako, poznáme súperov, ich kvality a ľudí, ktorí ich vedú. Budeme vychádzať z toho, čo prinesie daný moment. Každý vie, že tu máme silné národnosti, ktoré musia reagovať a vytvárať nejaké akcie. Myslím si, že naši chlapci sú dosť skúsení. Je to aj o troche šťastia, ale najmä o pohybe a rozmýšľaní v pretekoch. Treba ísť krok za krokom. So svojím tímom sa posnažím urobiť čo najviac a čo najlepší výsledok," dodal.

Zmeny pred štartom

Organizátori museli pristúpiť tesne pred štartom nedeľňajších pretekov s hromadným štartom mužov k zmene trasy. Donútilo ich k tomu zlé počasie, hustý dážď a stojaca voda v severnej časti nájazdového okruhu.

Pôvodná trasa mala až 285 km a pretekári, i so štvoricou Slovákov na čele s Petrom Saganom, mali odštartovať o 9.30 SELČ. Po zmenách sa dĺžka skrátila na 261 km a začiatok posunuli na 10.00 SELČ.

Cyklisti mali pôvodne absolvovať 187 km dlhý nájazd z Leedsu do cieľového mesta Harrogate. Práve v tejto časti však spôsobilo počasie najväčšie problémy a tak ho organizátori skrátili a odpadli aj dva z pôvodne troch kopcov v tomto úseku - Buttertubs Hill (5,8 km, 5,2%) a Grinton Moor Hill (4,4 km, 5,3%).

Priamo v Harrogate malo nasledovať sedem 14-kilometrových okruhov s jedným stúpaním na Harlow Moor (1,2 km, 5,2%), po novom ich pôjdu až deväť.

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Juraj Blanár na sociálnej sieti kritizoval ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka. Hovorí o absolútnom zlyhaní slovenskej diplomacie v tom, že Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam rizikových krajín.

ZLYHANIE SLOVENSKEJ DIPLOMACIE Kým minister zahraničných vecí nezmyselne riešil uznávanie venezuelského lídra, tak...

Uverejnil používateľ Juraj Blanár Piatok 10. júla 2020
pred 9 hodinami

Rozhodnutie Turecka o premene bývalého byzantského chrámu Hagia Sofia v Istanbule na mešitu je „otvorenou provokáciou pre celý civilizovaný svet“, vyhlásilo Grécko. Ako uviedla grécka ministerka kultúry Lina Mendoniová, „nacionalizmus, ktorý prejavil prezident Erdogan, vracia jeho krajinu späť o šesť storočí“. Podľa agentúry AFP Mendoniová vyhlásila, že rozsudok súdu „absolútne potvrdzuje, že v Turecku neexistuje nezávislá spravodlivosť“.