Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. september 2019, 09:57

V Poľsku sa ročne predávajú na čiernom trhu tisícky novorodencov

V Poľsku sa ročne predávajú na čiernom trhu tisícky novorodencov

Ilustračné foto – TASR/Roman Hanc

Dvojica reportérov predstierala, že si chce kúpiť novorodenca, a so skrytou kamerou nahrávala stretnutia so ženami, ktoré bábätká ponúkali na predaj.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Približne 5000 detí, ktoré sa v Poľsku ročne narodia, je určených na nelegálny predaj na čiernom trhu alebo si ich priamo objednávajú manželské páry, ktoré nemôžu mať deti.

Informovala o tom v stredu televízia TVN24, ktorej novinárom sa masový obchod s deťmi podarilo odhaliť.

Dvojica reportérov predstierala, že si chce kúpiť novorodenca, a pomocou skrytej kamery nahrávala stretnutia so ženami, ktoré svoje bábätká ponúkali na predaj. Ženy si za dieťa zvyčajne pýtali sumu od 100 000 do 150 000 zlotých (23 000 – 35 000 eur).

Podľa zistení TVN24 sa rodičia, ktorí si dieťa kúpia, stanú jeho legálnymi zástupcami tak, že biologická matka novorodenca musí v notársky overenom dokumente kupujúceho muža označiť za biologického otca.

Za obchod s deťmi hrozí v Poľsku päťročný trest väzenia, avšak proces dokazovania na súdoch je veľmi zložitý, ako konštatoval námestník ministra spravodlivosti Michal Wojcik.

Ako uvádza TVN24, ľudia, ktorí nie sú biologickými príbuznými daného dieťaťa, podľa poľských zákonov jednoduchšie získajú zákonné opatrovníctvo, než práva adoptívnych rodičov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

O novele, ktorá upravuje oblasť potratov, by mali poslanci parlamentu hlasovať v utorok popoludní. V úvode dňa sa majú venovať zmenám v štátnom rozpočte. Poslanci by na aktuálnej schôdzi mali tiež definitívne rozhodnúť aj o novele zákona o prokuratúre, ktorá upravuje spôsob voľby šéfa Generálnej prokuratúry. (TASR)

pred 12 hodinami

V tvorbe nedávno zosnulého skladateľa Ennia Morriconeho mala dôležité miesto aj viera, zvlášť jezuitská rehoľa. V roku 1986 zložil hudbu k oscarovému filmu Misia a pred piatimi rokmi skomponoval omšu pri príležitosti 200. výročia obnovenia Spoločnosti Ježišovej. Nazval ju Missa Papae Francisci. Minulý rok mu pápež František udelil Zlatú medailu pontifikátu za celoživotné hudobné dielo.

pred 13 hodinami

Na Slovensku je oficiálne aktuálne 380 chorých na COVID-19. Doteraz evidujú naše úrady 1901 pozitívne testovaných, v nemocnici je aktuálne 13 pacientov, u siedmich sa ochorenie potvrdilo. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden. (TASR/korona.gov.sk).

pred 13 hodinami

Je smutné, že Robert Fico politikárči s úplne všetkým, čo sa mu hodí, reagoval minister zahraničných vecí Ivan Korčok na šéfa Smeru, ktorý ho vyzval, aby zvážil svoje zotrvanie na čele rezortu. Dôvodom má byť zlyhanie ministerstva, keďže Veľká Británia zaradila Slovensko na zoznam rizikových krajín. (TASR)