V Poľsku sa ročne predávajú na čiernom trhu tisícky novorodencov

V Poľsku sa ročne predávajú na čiernom trhu tisícky novorodencov

Ilustračné foto – TASR/Roman Hanc

Dvojica reportérov predstierala, že si chce kúpiť novorodenca, a so skrytou kamerou nahrávala stretnutia so ženami, ktoré bábätká ponúkali na predaj.

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Približne 5000 detí, ktoré sa v Poľsku ročne narodia, je určených na nelegálny predaj na čiernom trhu alebo si ich priamo objednávajú manželské páry, ktoré nemôžu mať deti.

Informovala o tom v stredu televízia TVN24, ktorej novinárom sa masový obchod s deťmi podarilo odhaliť.

Dvojica reportérov predstierala, že si chce kúpiť novorodenca, a pomocou skrytej kamery nahrávala stretnutia so ženami, ktoré svoje bábätká ponúkali na predaj. Ženy si za dieťa zvyčajne pýtali sumu od 100 000 do 150 000 zlotých (23 000 – 35 000 eur).

Podľa zistení TVN24 sa rodičia, ktorí si dieťa kúpia, stanú jeho legálnymi zástupcami tak, že biologická matka novorodenca musí v notársky overenom dokumente kupujúceho muža označiť za biologického otca.

Za obchod s deťmi hrozí v Poľsku päťročný trest väzenia, avšak proces dokazovania na súdoch je veľmi zložitý, ako konštatoval námestník ministra spravodlivosti Michal Wojcik.

Ako uvádza TVN24, ľudia, ktorí nie sú biologickými príbuznými daného dieťaťa, podľa poľských zákonov jednoduchšie získajú zákonné opatrovníctvo, než práva adoptívnych rodičov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo