Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
09. september 2019

One Kočner show

Marian Kočner vypovedal v kauze zmenky, Peter Tóth za zatvorenými dverami.
One Kočner show

Kočner na súde. FOTO TASR – Michal Svítok

Kto chcel vidieť na vlastné oči azda najskloňovanejšiu osobu posledných mesiacov na Slovensku, musel ísť dnes ráno do väzenskej časti bratislavského Justičného paláca. 

Ak by ste tam čakali uštvaného, zdecimovaného či defenzívne pôsobiaceho človeka, zostali by ste sklamaní. Marian Kočner, obvinený aj z objednávky vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, sa postavil za veľkého záujmu médií pred senát Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek. Jeho spoluobžalovaný, bývalý riaditeľ Televízie Markíza, Pavol Rusko, na súd neprišiel. 

Hoci sa Kočner sťažoval, že veľa nenaspal pre prevoz z väzby v Leopoldove, evidentne bol nabudený a v dobrej, žoviálnej nálade. Viackrát sa usmieval aj škeril, pri výpovedi a otázkach prokuratúry sršal energiou a húževnatosťou. 

Kauza zmenky 

Kočner mal slovo bez prerušenia viac ako dve a pol hodiny. Svoje rozvláčne rozprávanie začal tým, ako spoznal nebohého majiteľa ESPE Štúdia Siloša Pohanku, potom Ruska, neskôr hovoril o prevzatí podielu v Slovenskej televíznej spoločnosti, ktorá vyrábala pre Markízu program, až po vstup Kočnerovej firmy Gamatex do súkromnej televízie. 

Pohanka mal podľa Kočnera Ruskovi pomôcť získať licenciu pre Markízu, za čo mal dostať odmenu, čo Rusko údajne nedodržal. 

„Pohanka vyvinul právnu aktivitu, aby sa domohol plnenia zmluvy,“ uviedol Kočner s tým, že nebol úspešný. Podľa jeho slov sa to nepáčilo Ruskovej spoločníčke Sylvii Volzovej, ktorá chcela, aby sa splatila aspoň zmluvná pokuta.

Kočner mal následne spísať s Pohankom zmluvu o odstúpení pohľadávky za jednu korunu, čo zdôvodnil tým, že sa dopredu nevedelo, koľko z pohľadávky sa vymôže. Pohanka mal podľa Kočnera dostať 30 percent.

Niekdajšia členka Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anna Hausknotzová, naopak, v júli vypovedala, že Kočner získal pohľadávku násilím. „Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave,“ uviedla vtedy Hausknotzová údajné slová Pohanku. 

„Nie je pravda, že Pohanka podpísal zmluvu pod nejakým nátlakom,“ reagoval Kočner. O tom má podľa neho svedčiť fakt, že s nimi prišiel do Markízy, keď ju prišli obsadiť. Tvrdí tiež, že mu za televíziu napokon vyplatil 16 miliónov korún.

Kočner takisto odmietal, že by do Markízy prišli ozbrojení. Podľa svojich slov prišiel do Záhorskej Bystrice s Pohankom, Štefanom Ághom a zavraždeným mafiánom Petrom Čongrádym. Následne Kočner zistil, že zamestnanci televízie sa nepostavili na ich stranu, ako to predpokladala Volzová, ktorú vymenovali za generálnu riaditeľku. 

„Vzhľadom na to, že sme boli valným zhromaždením vymenovaní za konateľov Slovenskej televíznej spoločnosti, sme sa ujali svojich právomocí a požiadali pána Ruska, aby odišiel z televízie, lebo tu nemá čo hľadať,“ doplnil Kočner. „Čo to znamená?“ mal sa opýtať Rusko. „To znamená, že v Markíze už nič nemáš,“ odpovedal Kočner.

Bojovník proti Mečiarovi

Pri opise udalostí, keď sa v Záhorskej Bystrici konali protesty proti ovládnutiu Markízy aj za účasti opozičných politikov, sa Kočner vložil pred súdom do pozície bojovníka proti Mečiarovi. 

Podľa jeho slov prišli vtedy za ním Ján Čarnogurský a Ján Langoš s tým, nech „to ustojí“, lebo protesty sú dobré, idú proti Mečiarovi. „Bude vám to pripočítané k dobru,“ povedal mu vraj Čarnogurský. 

Podľa Kočnera dostala vtedy opozícia proti Mečiarovej vláde zadarmo k dispozícii 72 hodín vysielacieho času. „Inak by ich to stálo viac ako 100 miliónov korún, a to len preto, že Kočner neposlal na telekomunikácie fax, aby vypli Markízu. Tým som si vysporiadal osobný dlh voči Mečiarovi a teším sa z toho,“ vyhlásil dnes Kočner. 

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Kočner tiež spomínal, kto všetko chcel ovládnuť Markízu, od Rezeša, ktorý ponúkal prostredníctvom ľudí v SIS údajne 500 miliónov korún, cez Širokého až po Mariána Kolníka, ktorý podľa Kočnera zastupoval skupinu záujemcov prepojenú na KDH. 

Inzercia

Bývalého siskára a novinára Petra Tótha, ktorý mal pre Kočnera v poslednom období sledovať novinárov, no teraz proti Kočnerovi svedčí, spoznal po únose Michala Kováča mladšieho. „Ty budeš môj notár, svedok,“ povedal vraj Tóthovi, ktorému posúval všetko, čo sa dozvedel o snahách prevziať Markízu. Tóth bol podľa Kočnera súčasťou akejsi tieňovej SIS. 

Peter Tóth počas hlavného pojednávania v kauze falšovania zmeniek. FOTO TASR – Michal Svítok

O Threeme sa nechcel baviť

Kočner sa počas výpovede rozčuľoval a kritizoval médiá aj justičné orgány. 

„Dopredu sme odsúdení, popravení,“ narážal na publicitu o svojej osobe. „Dennodenne píšu proti nám, bez znalosti spisu, argumentácie,“ hovoril. „Mňa musia odsúdiť, inak sa pôjde do ulíc, bude tu revolúcia,“ vravel. 

Kočner sa tiež sťažoval na eskortu z Leopoldova, podľa neho išlo o zbytočnú a okázalú ukážku moci. „Predo mnou päť áut, za mnou päť, nado mnou vrtuľník,“ konštatoval. 

Keď sa ho prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta pýtal na veci z komunikácie z aplikácie Threema, Kočner nechcel odpovedať. „Nebudem sa vyjadrovať k žiadnym veciam, ktoré údajne pochádzajú z vecí, ktoré neboli znalecky dokázané a tvrdím, že sú nezákonné,“ povedal. 

Odmietol sa tiež vyjadriť na otázku, či posielal z väzby tzv. motáky: „Nebudem odpovedať, až kým ma orgány činné v trestnom konaní v tejto veci nevypočujú,“ namietal. 

Kočner tiež prezradil, že v minulosti sa bál rusky hovoriacej ochranky, ktorú si vraj najali Američania, aby chránili svoje záujmy v Markíze. Keď sa ho člen senátu pýtal, či sa už v čase vymáhania zmeniek na súde ruskej ochranky prestal báť, reagoval, že doba sa zmenila. Podľa Kočnera sa vraj ale niečo chystalo. „Možno tým, že som skončil vo väzbe, som si zachránil život.“ 

Šum v pojednávacej miestnosti nastal viackrát, podobne v momente, keď Kočner o Pavlovi Ruskovi povedal, že „každého karma dostihne a časom skrotí“. Narážal na obdobie, keď podľa Kočnera Rusko stratil priazeň u Mikuláša Dzurindu v čase zakladania vlastnej politickej strany.  

Tóth zostal takmer sám

Až o piatej podvečer prišiel na rad výsluch bývalého príslušníka SIS Petra Tótha. Ten mal vypovedať ako svedok, pričom na svojej webovej stránke deklaroval, že na súde dosvedčí, že sa viacero osôb podieľalo na antedatovaní údajných zmeniek.

Keď sa posadil pred senát, prokurátor Šanta sa ho najprv spýtal, či mu nevadí prítomnosť obžalovaného Kočnera. Tóth vyhlásil, že ho to nerozrušuje, no Šanta následne požiadal súd, aby sa výsluch uskutočnil za zatvorenými dverami. Podľa mienky prokurátora by sa Tóthova výpoveď dotkla aj živých prípadov, ktoré sú ešte v prípravnom konaní. 

Senát tejto požiadavke vyhovel a novinári a ostatní prítomní sa už začali poberať z miestnosti, keď obhajcovia Kočnera vyzvali Adama Valčeka zo SME a Martina Daňa, aby prijali pozíciu dôverníka obžalovaného. Znamená to, že by ako jediní zostali po vylúčení verejnosti v pojednávacej miestnosti. 

Valček to však neprijal slovami, že odmieta byť dôverníkom pána Kočnera, Daňo ponuku prijal bez výhrad. Druhým dôverníkom sa napokon stala filmárka Zuzana Piussi, ktorá na pojednávaní nahrávala aj so svojím štábom. 

Dnes Kočner ukázal, že do svojej obhajoby dá všetku možnú energiu, ktorá mu napriek prísnej väzbe zostala. Či mu náladu pokazil svojou výpoveďou bývalý „notár“, zostáva zatiaľ za mrežami Justičného paláca. 

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Pavol Rábara

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Odporúčame