Zo súboja o lídra britských konzervatívcov odstúpil minister Matt Hancock

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zo súboja o lídra britských konzervatívcov odstúpil minister Matt Hancock

Do druhého kola hlasovania o post nového lídra britskej Konzervatívnej strany, ktorý sa stane aj britským premiérom prešlo sedem z desiatich kandidátov. Foto - TASR/AP

Do druhého kola Hancock postúpil ako šiesty zo siedmich kandidátov, ktorí dostali najmenej 17 poslaneckých hlasov.

Zo súboja o post nového lídra Konzervatívnej strany, ktorý sa stane aj britským premiérom, odstúpil v piatok minister zdravotníctva Matt Hancock. V súboji tak zostalo už len šesť uchádzačov, informovala televízia Sky News. 

Hancock svoje rozhodnutie oznámil po štvrtkovom prvom kole hlasovania konzervatívnych poslancov, v ktorom s veľkým náskokom zvíťazil exminister zahraničných vecí Boris Johnson. 

Do druhého kola Hancock postúpil ako šiesty zo siedmich kandidátov, ktorí dostali najmenej 17 poslaneckých hlasov. Zvyšní traja — vrátane oboch žien — zo súboja vypadli. Budúci britský premiér bude teda určite muž. 

Za víťazného Johnsona hlasovalo 114 konzervatívcov v Dolnej snemovni britského parlamentu. Druhý skončil minister zahraničných vecí Jeremy Hunt (43 hlasov) a na treťom minister životného prostredia Michael Gove (37 hlasov). Matta Hancocka podporilo 20 straníckych kolegov.

"(Konzervatívna) strana pochopiteľne hľadá kandidáta pre špecifické okolnosti, v ktorých sa momentálne nachádzame," uviedol Hancock vo vyhlásení. 

Podľa vlastných slov sa zatiaľ nerozhodol, koho zo zvyšných kandidátov podporí. V ďalších dňoch chce preto hovoriť o možných hodnotových prienikoch so všetkými zvyšnými uchádzačmi, ktorí sa usilujú nahradiť na čele strany a vlády odchádzajúcu premiérku Theresu Mayovú. 

Hlavnou otázkou, ktorú bude musieť riešiť nový líder konzervatívcov, bude súčasný pat okolo opakovane odkladaného brexitu. Podľa pozorovateľov sa Mayovej nástupca môže ocitnúť v podobne neriešiteľnej situácii ako odchádzajúca premiérka, ktorej sa nepodarilo presadiť ňou dosiahnutú dohodu o brexite.

Konzervatívni poslanci v sérii hlasovaní, ktoré zavŕšia 20. júna, vyberú dvojicu "finalistov". O nich bude následne hlasovať poštou vyše 160.000 členov Konzervatívnej strany. Meno Mayovej nástupcu by mohlo byť oznámené už deň po skončení tohto hlasovania, teda 23. júla.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo