V Číne úradne odstraňujú kríže zo striech stoviek kostolov

Za posledný rok odstránili z kostolov v krajine vyše 400 krížov.

Čína sa pustila do vyčistenia neba. V jednej z najznámejších provincií s kresťanskými pamiatkami Če-tiang (Zhejiang) na východnom pobreží vláda nariadila odstrániť zo stoviek kostolov kríže.

Cieľom je, aby nedominovali výhľadu z výškových budov ako doteraz. Pripravuje sa dokonca zákon, ktorým sa úplne zakáže umiestniť kríže na strechách kostolov, píše americký portál Christianity Today.

V USA toto úsilie ohodnotili v správe Komisie pre medzinárodnú náboženskú slobodu (USCIRF), keď jej porušenia v Číne označili ako „časté a systematické“.

Kto má vyšší kríž

Tá proti tomu protestuje. Hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí sa vyjadril, že občania majú „bohatú náboženskú slobodu podľa zákona“.

Čínske úrady odstránili stovky krížov z kostolov napríklad v pobrežnom meste Wenzhou, ktoré sa nazýva aj čínsky Jeruzalem. Podľa čínskej vlády bude tento plán pokračovať až do budúceho roka v rámci kampane „Tri úpravy a jedno búranie“.

Podľa Associated Press (AP) úrady zavádzajú predpisy, ktoré majú zabrániť umiestneniu krížov na strechy kostolov. Kríže majú byť úplne zabudované do fasád kostolov a ich rozmery nesmú byť väčšie ako desatina výšky celej budovy.

Musia byť tiež v súlade s fasádou a s okolím, píše sa v návrhu. Úrady pre ich zavedenie neuvádzajú žiadne odôvodnenie. Podľa AP je vo Wenzhou zhruba dvetisíc kostolov, približne polovica z celej provincie.

Miestne cirkvi sa dokonca v minulosti pretekali v tom, kto postaví väčší kostol a vyšší kríž, aby zdôraznili svoj význam a dôležitosť. Ich sponzormi boli zvyčajne bohatí Číňania.

Zmiznú všade

Noviny New York Times uvádzajú, že predpis má dokonca stanoviť rozmery ramien krížov, pričom rozlišuje medzi katolíckymi a protestantskými kostolmi. Na katolíckych má byť pomer výšky a šírky 1:0,618, protestantské tri ku dvom.

Na konci apríla úrady odstránili kríže z dvanástich kostolov v meste Lishui. Pritom sa im dokonca podarilo jeden z nich zapáliť pre poruchu stavebnej techniky.

Podľa správy USCIRF v minulom roku odstránili kríže z probližne 400 kostolov v provincii Če-tiang. V niektorých prípadoch došlo aj k protestom a ich účastníci sa dostali do väzenia.

„Som si istý, že úrady v provincii budú odstraňovať aj ďalšie kríže a budú to robiť všade,“ hovorí pastor Zhang Mingxuan, prezident Čínskeho zväzu domácich cirkví podľa China Aid.

Presne pred rokom vzbudilo veľkú pozornosť zbúranie budovy Sanjiang Church vo Wenzhou. Jej výstavba trvala šesť rokov a vyžiadala si náklady zhruba tri milióny eur. Úrady to odôvodnili porušením územných a stavebných predpisov.

Najtvrdšie prenasledovanie

Správa USCIRF hovorí aj o tom, že čínske úrady označili viacero domácich cirkví za „kulty“ a vzápätí vydala nariadenie vykoreniť ich počas najbližších desať rokov.

„Veriaci ľudia sú naďalej vystavení väzneniu, pokutám, odopieraniu spravodlivosti, dlhodobým trestom. V niektorých prípadoch miesta ich stretnutí uzavreli alebo ich zbúrali.

USCIRF odporúča preradiť Čínu do skupiny najväčších porušovateľov náboženskej slobody na úrovni Severnej Kórey a Myanmaru.

Správa organizácie China Aid hovorí, že v minulom roku sa prenasledovanie veriacich v Číne zvýšilo o 150 percent. Zadržaných bolo tritisíc a uväznených 1300 ľudí.

„V roku 2014 zažili kresťania a príslušníci ďalších náboženských skupín v Číne najtvrdšie prenasledovanie za posledných viac ako desať rokov,“ píše sa v správe China Aid. Úrady pozmenili budhizmus a pretvorili ho tak, aby im vyhovoval. To isté sa teraz pokúšajú urobiť s kresťanstvom,“ hovorí viceprezident China Aid Kody Kness pre Christianity Today.

Iná organizácia Open Doors tvrdí, že vo vládnych kruhoch stále prebieha diskusia o tom, či má cirkvi obmedzovať alebo im poskytnúť úplnú slobodu.

„Ak kresťanstvo dokáže vyzerať, znieť a byť dostatočne čínske, bude hrať stále väčšiu úlohu v budovaní novej Číny,“ hovorí sa v správe Open Doors.

Peter Kremský

Foto: China Aid

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo