Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. október 2007

Srdce v srdci

Držali ste niekedy hladovku? Kvôli vysokému cholesterolu, nadváhe, očiste alebo kvôli inému rovnako naivnému dôvodu? A premýšľali ste, že na svete ľudia hladujú podobne ako vtedy vy? Rozdiel je však v tom, že oni to nerobili z vrtochu, ale z bezmocnosti. Na svete je mnoho oblastí a štátov, ktorých...

Držali ste niekedy hladovku? Kvôli vysokému cholesterolu, nadváhe, očiste alebo kvôli inému rovnako naivnému dôvodu? A premýšľali ste, že na svete ľudia hladujú podobne ako vtedy vy? Rozdiel je však v tom, že oni to nerobili z vrtochu, ale z bezmocnosti.

Na svete je mnoho oblastí a štátov, ktorých obyvatelia si nemôžu dovoliť ani základné k životu nutné potreby. Jednou zo spomínaných oblastí je aj Hati. A práve tu pracuje komunita sestier zo Spoločnosti dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ktorá tento rok po prvýkrát organizuje celoslovenskú zbierku pod názvom Boj proti hladu. Zbierka prebieha od 24. septembra až do 8. októbra. „Termín konania verejnej zbierky zahŕňa sviatky sv. Vincenta de Paul, zakladateľa všetkých vetví vincentskej rodiny /27.9./ a sv. Terézie z Lisieux, patrónky svetových misií,“ vysvetľuje Anna Kováčová, jedna z organizátoriek.

Haiti patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta. 80% populácie hladuje a 78% ľudí je negramotných. Tieto štatistiky sa svojou činnosťou snaží zmeniť Spoločenstvo dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul, ktoré na Haiti pôsobí už od roku 1973. Sestry pracujú najmä v oblasti zdravotníctva a školstva.

Vedú základné školy, v ktorých deťom neponúkajú len plateného profesora, ale aj raňajky, obed, školské potreby, knihy. Snažia sa nájsť zamestnanie študentom, aby sa mohli podieľať na financovaní štúdia. Poskytujú možnosť aspoň základného vzdelania viac ako 2000 deťom. Spájajú štúdium aj s praktickým informáciami, ktoré im môžu pomôcť uplatniť sa v živote. Popri výchove a vzdelávaní detí sa venujú aj negramotným dospelým.

V zdravotníctve pôsobia vo viacerých strediskách napríklad pre podvyživené deti, ľudí v núdzi, venujú sa chorým na AIDS, TBC, zomierajúcim, retardovaným. Sestry zabezpečujú pre týchto ľudí stravu, opateru, duchovnú starostlivosť, hygienické potreby a oblečenie.

Alarmujúce je, že jediný zdroj príjmu potravín majú sestry z katolíckej organizácie CRS, ktorý sa uskutočňuje 3x v roku a nepokrýva potreby ani na štvrťroka. Ostatné náklady na prevádzku hradí Spoločenstvo dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul.

Inzercia

A práve nedostatok prostriedkov na nákup potravy priviedol organizátorov k spusteniu kampane Boj proti chudobe. „Strava je základom, aby sa deti mohli učiť, aby sa chorí mohli zotaviť, aby ľudia vládali pracovať, aby nekonali zlo... Keďže títo hladujúci zároveň trpia aj inými životne dôležitými nedostatkami, ako je nedostatok pitnej vody, rôzne choroby, nedostatok oblečenia, prístrešia, u detí nemožnosť zaobstarať si školské pomôcky, potrebujeme aj takúto pomoc,“ vysvetľuje sestra Anna, za Spoločnosť dcér kresťanskej lásky sv. Vincenta de Paul.

Keďže Spoločenstvo nemalo žiadne materiálne či finančné zdroje, ktoré by mohli použiť na kampaň, rozhodli sa, že budú predávať perníkové srdiečka: „Premýšľali sme, nad niečím, aby nás to veľa nestálo, pretože sme začínali od nuly, z ničoho. A chceli sme sa vyhnúť vysokým nákladom, aby sme tak čím viac mohli poslať chudobným. Perníky urobil každý – kto sa zapojil – na vlastné náklady. Je to niečo, čo si každý dokáže urobiť doma sám, ak chce. Zároveň v tom vidíme aj symboliku. Perník je niečo, čo sa dá zjesť - a my robíme kampaň Boja proti hladu, čiže má to súvis. My nepredávame tieto srdiečka preto, aby sa naši ľudia z nich najedli, pre nich je to len symbolický darček, pamiatka, ale to, čo za to zakúpené srdiečko venujú oni, môže pomôcť chudobnému na Haiti, aby nezomrel od hladu. Tvar srdca - také sme si zvolili aj logo: srdce v srdci, čiže starosťou o tých, ktorí si sami nedokážu pomôcť, tým, že na nich myslíme a niečo robíme v ich prospech, tým ich zároveň nosíme aj vo svojom srdci,“ vysvetľuje sestra Anna.

Veronika Folentová

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Odporúčame

Chcem riadiť SMK skutočne demokraticky

Chcem riadiť SMK skutočne demokraticky

Strana maďarskej koalície po deviatich rokoch zažila zmenu vedenia. Novým predsedom sa koncom marca 2007 stal podpredseda SMK a bývalý podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Pál Csáky. Aké boli Vaše prvé kroky na poste predsedu SMK? Zvolal som predsedníctvo strany a ve...

Kňaz Ján Duda: Z pápežovho motu proprio mám zmiešané pocity

Kňaz Ján Duda: Z pápežovho motu proprio mám zmiešané pocity

V polovici septembra vstúpilo do platnosti motu proprio pápeža Benedikta XVI., ktorým sa rozširujú možnosti slávenia tridentskej liturgie. O novom pápežskom dokumente sme sa porozprávali s kňazom a cirkevným právnikom Jánom Dudom. Aké myšlienky vo vás rezonovali, keď ste prvýkrát dočítali motu propr...

Lex Hlinka nahráva SNS

Lex Hlinka nahráva SNS

Protest ľudí ako Roman Holec, Ivan Kamenec, Juraj Marušiak, Ján Bunčák, Vladimír Krivý, Martin Porubjak či Juraj Stern proti prijatiu zákona o zásluhách Andreja Hlinku môže byť sčasti zapríčinený ich nie príliš veľkým preferovaním vyzdvihovania katolíckych tradícií, ale na druhej strane je ich vážno...