Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
21. máj 2019

Ako sa bojuje o kresťanského voliča (reportáž)

Témou sobotňajších eurovolieb nie sú len zisky kotlebovcov a progresívcov, prepad Smeru, ale aj súboj o umiernených kresťanov.
Ako sa bojuje o kresťanského voliča (reportáž)
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Témou sobotňajších eurovolieb nie sú len zisky kotlebovcov a progresívcov, prepad Smeru, ale aj súboj o umiernených kresťanov.

Venujte nám minútu, skôr ako začnete čítať

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

 

Kto vchádza do Ružomberka smerom z Donovál, ľahko prepadne pocitu, že v krajine pred eurovoľbami prebieha neľúty boj v zásade len medzi dvoma konzervatívnymi stranami, KDH a KÚ.

Na bilbordoch pri ceste aj citylightoch sa na prechádzajúce autá usmievajú Miriam Lexmann spolu s Marošom Čaučíkom, zjaví sa aj líder kádeháckej kandidátky Ivan Štefanec. S odstupom pár desiatok či stovák metrov rovnako bilbordovými úsmevmi láka potenciálnych voličov aj tandem Anny Záborskej a Branislava Škripeka.

Ak tváre politikov oboch konkurenčných strán vidieť pred Ružomberkom aj v samotnom meste, treba uznať, že ide o rozumne investované peniaze.

27-tisícové mesto, v ktorom stále cítiť stopy slávneho rodáka Andreja Hlinku a kde sídli Katolícka univerzita, je pre KDH tradičnou baštou – od roku 1994 tu volilo kresťanských demokratov stabilne okolo 13 až 14 percent voličov, teda značne viac, než bol osmičkový celoslovenský priemer.

Ružomberok: Hlavne príďte voliť

Posledný pondelňajší večer pred eurovoľbami je zrejmé, že KDH v Ružomberku stále žije. Miriam Lexmann a Maroš Čaučík, dve nové tváre hnutia, zorganizovali v Hoteli Kultúra nezvyčajný volebný koncert. Na ich podporu tu vystupuje hudobná skupina Kapucíni, títo boli s nimi aj deň predtým v Lendaku.

Foto: Tomáš Mlynárik

V rázovitom spišskom Lendaku sa prišlo pozrieť na Čaučíka, Lexmann a veselých mníchov s harmonikou, fujarou a bicími okolo 50 ľudí. Kandidáti čakali, že príde o niečo viac ľudí, veď ešte donedávna tu volilo KDH aj okolo 40 percent voličov. No nedeľa večer nebol asi ideálny mítingový termín, navyše, preferencie mnohých Lendačanov sa menia, naposledy v prezidentských voľbách tu získali Kotleba s Harabinom dokopy takmer 50 percent.

Ružomberská hotelová sála je však už pred začiatkom podujatia naplnená, organizátori napochytro zháňajú ďalšie stoličky, prišlo asi 200 ľudí. Už na prvý pohľad ide o tradičných kádeháckych voličov, prevažujú stredné a staršie ročníky, ale sú tu aj rodiny s deťmi.

Nápad s kapucínmi funguje, deti prídu dopredu a tancujú alebo sa striedajú pri mikrofóne, aby kikiríkali do „Kohútika jarabého“, publikum sa baví a spokojne tlieska.

Na rad prídu aj samotní kandidáti, ktorí vysvetľujú, čo ich doviedlo do politiky. Lexmann svoju motiváciu prerozpráva cez príbeh prastrýka, dominikána Mikuláša Lexmanna, ktorý za vojny zachraňoval životy židov aj komunistov, neskôr ho sami komunisti väznili. Praneter Miriam ho mala pred očami už ako tínedžerka, vravela si, že raz bude disidentkou.  

Ďalej hovorí, prečo sa neskôr dostala ako diplomatka aj do Bruselu, tamojšie pomery spoznala zvnútra, ako europoslankyňa by chcela svojou prácou podporiť kresťanské základy EÚ.

Foto: Tomáš Mlynárik

Osobný príbeh predstavuje aj Maroš Čaučík, ktorý bol na sklonku komunizmu ešte ako mladík v kontakte s podzemnou cirkvou, neskôr založil eRko (Hnutie kresťanských spoločenstiev detí), vianočnú kolednícku akciu Dobrá novina, ako vraví, dlhé roky sa usiloval, aby z detí vyrastali zodpovední ľudia, teraz chce ako politik prispieť k zmene a vrátiť dôveru vo verejné veci.

Obaja tiež naznačujú, ako by v prípade zvolenia pôsobili v Európskom parlamente, na Lexmannovej, ktorá sa dlhé roky pohybovala v politickom zákulisí, cítiť, že rozmýšľa politickejšie – tvrdí, že by sa jasne vyhraňovala voči ideologicky angažovaným správam parlamentu, ako bola správa Lunaček (týkajúca sa boja proti homofóbii).

Európu chce však chrániť aj pred hoaxmi, politika má byť zameraná na ochranu slobody a dôstojnosti človeka, pričom kresťanskí politici sa niekedy až priveľmi sústredia na ochranu života pred narodením a pred smrťou, dôležité sú aj všetky ostatné fázy života.

Čaučíkovou prioritou by bolo životné prostredie, pripomína encykliku pápeža Františka Laudato si', klimatické zmeny považuje za výzvu doby. Rovnako by chcel zmeniť slovenský prístup k eurofondom, ktorých čerpanie si sami komplikujeme nezmyselnou byrokraciou, „sme zabrzdená krajina s veľkým potenciálom“.

Nepadajú žiadne ostré slová ani bonmoty, nezaznie ani jeden útok na súpera, len stručný opis nedobrých pomerov v krajine, ale prítomní ľudia zjavne ani neprišli s inými očakávaniami. Aj v Ružomberku tak cítiť, že jadro kádeháckych voličov tvoria ľudia mäkkých interakcií, ktorí nechcú, aby za kresťanskú vec bojovali kotlebovsko-harabinovské päste, ale hodnotovo ukotvení katolíci pripravení na spoluprácu.

Inzercia

Foto: Tomáš Mlynárik

Nepadne ani meno lídra KDH Alojza Hlinu. Lexmann privíta odchádzajúceho europoslanca Miroslava Mikolášika slovami, že to bol on, ktorý jej ako prvý ponúkol, aby namiesto neho kandidovala do Európskeho parlamentu. Čaučík zas spomenie bývalého šéfa KDH Jána Figeľa, ktorý ho vytiahol do politiky.

Celým koncertným mítingom sa tiahne výzva, aby prišli voliť prítomní, ale aj ich príbuzní a priatelia. Žoviálny kapucín Félix na záver rozveselí apelom: „Keď som študoval v Ríme, neváhal som prejsť až 1 200 kilometrov, aby som mohol u nás voliť, čo ma stálo aj nemálo peňazí. Teraz treba zdvihnúť r.. a odkráčať tých 200 metrov. Lebo keď nepôjdete na voľby, nedostanete rozhrešenie.“

Sála vybuchne do smiechu, pri pohľade na publikum je jasné, že z tunajšieho ružomberského zhromaždenia voliť nepôjdu len tancujúce deti.

Káva so seniormi

Už pri vstupe do kúpeľného domu v Nimnici je jasné, koho chce Kresťanská únia (KÚ) svojím mítingom osloviť. Osadenstvo priestrannej kaviarne, v ktorej sú rozostavené veľké postery kandidátov Anny Záborskej a Branislava Škripeka a kde vyhráva akordeonista, tvorí asi sedemdesiat kúpeľných hostí, väčšinou seniorov.

Najmä žien, muži dali v tom čase zjavne prednosť hokeju.

Foto: Andrej Lojan

Okrem Záborskej so Škripekom sa im prihovorí aj ďalšia kandidátka KÚ Lýdia Pilková, ktorá bola ešte minulý rok krajskou šéfkou KDH v Nitre. Reč je najmä o mieste Slovenska v EÚ, ale aj o dôležitosti tohto zoskupenia, vďaka ktorému na kontinente desaťročia panuje mier.

Program kandidátov KÚ, ktorý predstavujú publiku, sa dá zhrnúť do dvoch základných bodov. V Európskom parlamente chcú brániť život, rodinu a kresťanské hodnoty a ich prioritou je tiež to, aby sa prostriedky z eurofondov míňali transparentne a rozumne. Zhromaždených žiadajú, aby im to svojimi hlasmi umožnili.

Osobnejší je miestami akurát Škripek, keď hovorí, že nebol vychovávaný ako kresťan, ale keď mal dvadsať rokov, tak sa ho „dotkol Boh“. „Treba sa za Slovensko modliť a angažovať sa,“ vyzýva na záver svojho vystúpenia publikum.

Foto: Andrej Lojan

Lýdia Pilková ešte zdraví rodákov z Nitry a hovorí, že jej srdcovou záležitosťou vždy bola práca s hendikepovanými deťmi a mládežou. Vystúpenia všetkých troch kandidátov sú ladené pozitívne, žiadne vyhraňovanie sa voči iným stranám v nich nezaznie.

Keď však príde výzva, aby účastníci položili otázky, publikum reaguje pasívne, nezdvihne sa žiadna ruka. A tak kandidáti ešte ženám zablahoželajú ku Dňu matiek, rozdajú im kvety a balíčky s predvolebným merkantilom.

Debata sa však nakoniec predsa len rozprúdi, ale už neformálnejšie, v užšom kruhu pri káve. Hrať neprestáva ani neúnavný akordeonista. Ako inak, aj špeciálnu skladbu pre matky.

Už z výberu miesta je zrejmé, že nejde o klasický míting, KÚ touto akciou mieri najmä na starších voličov. Je to pre nich určite zaujímavá cieľová skupina. Pomerne disciplinovane sa zúčastňuje na voľbách, má skôr konzervatívne názory a sú v nej hojne zastúpení veriaci ľudia. Plusom je tiež to, že najmä Anna Záborská sa tejto skupine dokáže autenticky prihovoriť.

Cítiť to aj z reakcií. Keď sa niekoľkých starších dám pri vedľajšom stole pýtame, či ich kandidáti KÚ presvedčili, reagujú kladne a hovoria, že z osobného stretnutia majú dobrý pocit. Do väčšej diskusie o politických otázkach sa im však príliš nechce a je zjavné, že radšej by pokračovali v intímnejšom rozhovore o svojich vlastných témach.

Toto miesto má však z pohľadu volebného mítingu aj svoje úskalia. Ako sa nám zdôveria dve účastníčky, KÚ by možno aj volili, ale nemôžu. V čase eurovolieb budú ešte v kúpeľoch a voličský preukaz nemajú. Ale aspoň vraj svojich doma patrične usmernia.  

 

Akou sumou by ste mohli podporiť POSTOJ?

Naša redakcia funguje najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od našich čitateľov, ľudí, ako ste vy. Pridáte sa k nim? Ďakujeme!

 

Odporúčame