Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. apríl 2019

Prečo sme pozvali Kuffu? Aby nás provokoval a my sme sa ho mohli pýtať

Rozhovor s predsedom SLH Jurajom Šústom o festivale Bratislavské Hanusove dni.
Prečo sme pozvali Kuffu? Aby nás provokoval a my sme sa ho mohli pýtať

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


V piatok sa začína festival Bratislavské Hanusove dni. Jeho hlavný organizátor Juraj Šúst v rozhovore vysvetľuje, prečo chce na aktuálnom ročníku riešiť témy kresťanskej komunity, koľko by stálo pozvať Jordana Petersona aj prečo sníva o kresťanskej „Pohode“. 

Pri pohľade na program tohtoročných BHD vidno silnú prítomnosť cirkvi – dvaja biskupi, farár Kuffa, mních. Takisto motto festivalu „Koho nasledujeme?“ znie dosť nábožensky. Bol to zámer? 

Z veľkej časti to bol zámer. Vnímal som potrebu otvoriť citlivé témy v rámci kresťanskej komunity, ale to neznamená, že festival už nechce viesť diskusiu s liberálnym svetom. 

Prečo treba otvárať debatu v rámci kresťanskej komunity? 

V politike zažívame, že mnohí sa hlásia ku kresťanstvu, no zároveň sa veľa ľudí pýta, k akému kresťanstvu sa hlásia. 

Mal som preto pocit, že ako kresťania na Slovensku si potrebujeme položiť otázku, čo znamená nasledovať Krista v dnešnej postkresťanskej spoločnosti. Zároveň si myslím, že tá otázka môže byť zaujímavá nielen pre kresťanov, ale je provokačná aj smerom do sekulárnej spoločnosti. Dnešným ideálom je totiž nikoho nenasledovať, jedine ak seba a svoj úsudok. Realita je však taká, že dnešný svet nasleduje kohokoľvek. 

Kto má otázku o tom, koho nasledujeme, na festivale zodpovedať? 

Vôbec prvýkrát sa uskutoční verejná diskusia s Mariánom Kuffom. Na Youtube je síce veľa jeho prednášok a kázní, ale ani jedna diskusia. Na BHD nebude mať otec Kuffa prednášku, bude iba diskusia. Pýtať sa bude moderátor aj ľudia z publika. 

Čo si od prítomnosti farára Kuffu na BHD sľubujete?

Vnímam to ako priestor a príležitosť mu viac porozumieť a môcť s ním kriticky diskutovať. A tiež ako službu do vnútra kresťanskej komunity ujasniť si rozličné postoje voči nemu.

„Marián Kuffa má čo povedať aj nášmu mestskému svetu, ktorý niekedy až príliš dbá na to, ako sa človek prezentuje, a menej na to, čo autenticky žije.“ Zdieľať

Myslím, že Marián Kuffa symbolizuje jednu z odpovedí na otázku, koho nasledujeme. Patrí k najvýraznejším postavám slovenského katolicizmu. Niektorí ho považujú za proroka, kým sekulárny svet k nemu v poslednom období pristupuje veľmi príkro. 

Dá sa pozvanie Mariána Kuffu chápať tak, že má provokovať mestské katolícke prostredie alebo je cieľom jeho samého vystaviť nejakým otázkam? 

Myslím, že obe. Môže to byť dobrá príležitosť aj pre otca Kuffu stretnúť sa s iným typom prostredia, než v akom sa bežne pohybuje – možno s kritickejším, študentským, intelektuálnejším. 

Avšak jeho radikálny štýl nasledovania Krista má podľa mňa čo povedať aj nášmu svetu, ktorý niekedy až príliš dbá na to, ako sa človek prezentuje, a menej na to, čo autenticky žije. 

No nebude to len o Mariánovi Kuffovi. Aj arcibiskup Zvolenský bude na BHD preto, že môže ponúknuť odpoveď na to, koho nasledujeme. Vedie slovenskú cirkev, je metropolita a má právo odpovedať na otázku, ako na tom sme. 

Juraj Šúst hovorí o programe tohtoročných BHD (26. apríla – 3. mája)

Minulý rok boli na festivale aj liberálne zmýšľajúci hostia, ako Martin Dubéci, Pavol Hardoš či Samuel Jezný. Zdalo sa, že BHD chce byť o budovaní mostov, kým teraz sa idú riešiť otázky vo vnútri kresťanskej komunity. Aká je teda vízia festivalu? 

Pre veriacich má festival ukázať, že viera a rozum sa potrebujú a inšpirujú, mal by im pomôcť, aby svoju vieru žili odvážnejšie, hlbšie, a mal by mať tiež autentický evanjelizačný rozmer. 

Nekresťanov by mal festival zdravo provokovať, prekvapovať ich svojou hĺbkou, otvorenosťou, kritickosťou a klásť im otázky, ktoré si normálne nekladú, rozširovať horizonty. 

Krajine by mal ukázať, že dokážeme hľadať pravdu, napriek rozdielnym východiskám. Takisto že sa budeme vzájomne zdravo vyrušovať, nebudeme si ľahostajní a zmenšíme istú ignoranciu, ktorá často panuje v rámci rozličných skupín a bublín. A to vrátane kresťanov samotných.

Inzercia

Lebo treba priznať, že ani niektorým kresťanom nie sú BHD po chuti a vnímajú ich ako rozumovanie, akési zbytočné hranie sa na intelektuálov. 

A čo sa týka obsahovej línie? 

Chcem sa pokúsiť o to, aby mal každý ročník svoju špecifickú farbu. Áno, teraz je viac zameraný do vnútra kresťanskej kultúry, lebo mám pocit, že to potrebujeme. To však neznamená, že v ďalších ročníkoch nebude väčší dôraz na dialóg so sekulárnym svetom či liberalizmom. 

„Dnes sú BHD zasadené do pracovného týždňa a ľudia musia prepínať medzi prácou, rodinou a podujatím. Aj preto snívam o letnom festivale.“ Zdieľať

Môžem prezradiť, že pre budúci rok by som rád videl ako nosnú tému korene – teda to, čo na nás pôsobí z minulosti. V poslednom čase vyšlo veľa kníh o 20. storočí, ktoré sa dotýkajú identity Slovenska a aj slovenského katolicizmu. Môže byť z toho veľa zaujímavých polemík, naša minulosť nie je úplne spracovaná, no potrebujeme ju riešiť a vyrovnať sa s ňou.

Na festivale bude tento rok debata s kandidátmi do Európskeho parlamentu, nechýba tam čosi viac z politiky? 

Pôvodne sme zamýšľali, že súčasťou festivalu bude aj samit kresťanskej politiky, kde otvoríme všetky dôležité témy, aj v kontexte toho, ako sú dnes kresťania veľmi rozštiepení. Nakoniec sme sa ale rozhodli, že ho pravdepodobne zorganizujeme ako samostatné podujatie na jeseň. 

Na BHD prídu aj zvučné mená ako Rod Dreher, John Finnis či Dariusz Karlowicz. Je náročné dostať sem takýchto ľudí?

Čo sa týka kontaktu, väčšinou sa k nim dostaneme cez vlastné linky. Najnáročnejšie je skôr pripraviť ich vystúpenie, tematicky vyladiť a tiež finančne pokryť.

Hovorí sa, že ste skúšali osloviť aj Jordana Petersona...

Áno, zisťovali sme túto možnosť. Od jeho agenta nám prišla odpoveď, že v strednej Európe plánuje turné na jeseň. 

Finančne by ste to utiahli? 

Nevieme, aké by boli presne požiadavky, ale faktom je, že lístky na vystúpenie Jordana Petersona sa pohybujú od 30 do 80 eur. Čiže aj cena by bola niekde inde, než je na našom festivale zvykom. 

Mám však veľkú radosť, že k nám tento rok príde v rámci kresťanského intelektuálneho sveta prvá liga. Všetci traja – Dreher, Finnis a Karlowicz patria dnes medzi najinšpiratívnejších ľudí. Takisto nigérijská výskumníčka a ľudskoprávna aktivistka Obianuju Ekeocha alebo sýrsky kňaz Hanna Ghoneim. Teší ma, že môžeme ponúknuť Slovensku presahy aj do iných oblastí.  

Býva na BHD záujem o témy misií či ľudí z rozvojových krajín?

Áno a má zmysel prísť aj s takouto ponukou, lebo naše kresťanstvo nečelí skúškam, o akých vedia hovoriť ľudia ako Ekeocha či Ghoneim. Môžeme od nich načerpať a žiť náš kresťanský život lepšie a autentickejšie.

Zároveň aj pre nich môže byť náš festival obohacujúci. Napríklad Rod Dreher píše novú knihu a v našom prostredí hľadá inšpiráciu, ako sa postaviť súčasným totalitným tendenciám, ako čeliť ľavicovému progresivizmu. Skúma dejiny našej tajnej cirkvi a postup voči komunistom. 

Na interných fórach v Spoločenstve Ladislava Hanusa ste sa viackrát zmienili o myšlienke akejsi kresťanskej Pohody. Ako ste to mysleli? 

Dnes sú Bratislavské Hanusove dni zasadené do pracovného týždňa a ľudia musia prepínať medzi prácou, rodinou a festivalom. Takisto z kapacitných dôvodov nevieme ponúknuť viac vecí a žánrov naraz. Veľmi by sa mi preto páčilo, keby sme mohli mať niekde na peknom inšpiratívnom mieste k dispozícii povedzme tri dni, počas ktorých by bol pestrý program. 

Aké sú šance na niečo také?  

Cesta k tomuto cieľu vedie cez profesionálny tím. Vlani sme zarobili na jedného človeka a teraz máme ambíciu nájsť podporovateľov, aby sme mohli mať k dispozícii dvoch ľudí na plný úväzok. V tom prípade by bolo už o čosi reálnejšie, aby sme popri mestských festivaloch v Bratislave a Košiciach mohli zorganizovať aj letný open-air festival. 

Nechcem zatiaľ sľubovať, či to bude o rok, dva alebo neskôr. Snahu uskutočniť tento sen však rozhodne máme. 

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!


Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.