Balzacov Lucien de Rubempré a referendum

Myšlienka prvá: moji francúzski profesori ma cibria roky. A na Sorbonne znie - účasť alebo neúčasť je ako kruhový objazd. Vchádzate a máte na výber – vstúpite alebo dávate prednosť. Cesta späť nemožná. Vstúpiť na ostrovček a pozerať sa na aktivitu druhých je hanebné. Profesori nás ženu - či ste ľavičiar, pravičiar, je nám to jedno, chceme vaše argumenty, vašu aktivitu! Neutrál je prejavom zbabelosti. Choď a rob niečo.

Lepšie kilo skúseností ako tona vedomostí

Dnešné Slovensko v hodnotových otázkach, to je Francúzsko pred 20-timi rokmi. Aliancia za rodinu sa podobá tej francúzskej La Manif pour tous. Obe vznikli ako obrana, nie ako útok. Volali ich les pantouflards, pančuchári, domasedi. Ibaže súper sa mobilizoval a prišiel až do kuchyne, navaril polievku s prísadami nechutnými. A to máme jesť? A tak pančuchári vyšli do ulíc – kresťania, židia, i z moslimskej komunity, konzervatívci i ateisti i Cígera Hronského človek milión - a v miliónoch do ulíc. Zákony už však boli schválené, dynamit do rodín, zradikalizovaní slušní ľudia. Neskoro.

"Dnešné Slovensko v hodnotových otázkach, to je Francúzsko pred 20-timi rokmi. Aliancia za rodinu sa podobá tej francúzskej La Manif pour tous. Obe vznikli ako obrana, nie ako útok."

Zdieľať

Dnes celá francúzska intelektuálna smotánka priznáva hodnotový kolaps, nezvládnutie pedagogicko-etických výziev. Jean Baudrillard hovoril, že môžeme zmeniť históriu! Ako? Zmeníme význam udalostí. Veru tak, najkultúrnejšia krajina sveta, s miliardovými dotáciami do výchovy a vzdelania, číslo jedna v turizme a v gastronómii, s vycibrenými vkusom, kde 90% sa spraví, 10% zapatroší. Sú krajiny, kde to je opačne. Dnes sa La France prebúdza. A pozýva nás, aby sme nemali „talent“ preberať to, čo im podpílilo konár, na ktorom stáli.

Veľký parížsky bohém Frédéric Beigbeder má veľa priateľov homo, ale on sám „je na ženy“. Vraví však, že homoloby zničilo diskusiu, odpálilo virilitu u mužov. Dnes povie v bare, že je hetero - a hneď má reakciu, že je homofób. Výsledok po rokoch? V novinových stánkoch je dnes niekoľko gej časopisov v popredí a hetero sú dva a z toho sa dá čítať iba ten jeho: Lui. Menšina točí s väčšinou.

Jeden zo záberov na zhromaždenie La Manif pour tous v Paríži, 24. marec 2013

Autor pred Sorbonnou v Paríži.

Lucien de Rubempré alebo sila slova

Divočina v médiách? Nádhera. Úprimne. To je demokracia. Vyspelé spoločnosti, ako napr. francúzska či talianska, pol dňa robia a pol dňa diskutujú. My robíme väčšiu časť dňa, potom sme vyšťavení z diskusií.

„Dnes sa La France prebúdza. A pozýva nás, aby sme nemali ‘talent’ preberať to, čo im podpílilo konár, na ktorom stáli.”

Zdieľať

Poďme 180 rokov späť, Balzac: Stratené ilúzie. Lucien de Rubempré. Scéna je úderná. Lucien je básnik, prejde na novinárčinu. V novej práci mu navrhnú sfúknuť jeden román. Avšak jemu sa páči. Priateľ Lousteau mu pripomenie, že novinár je akrobat a vie zmeniť krásu na neduhy. Neskôr Lucien robí pre iné noviny. Tam mu zas povedia, aby napísal kritiku na román. Odpovie, že to nedokáže, lebo už naň písal samé zlo. Blondet – iný novinár - mu vysvetlí, že písať, to sú dve strany mince. Si obchodník s vetami, veriť tomu, čo píšeš znamená byť naivný a - pardon - stupide. Lucien napíše napokon silnú kritiku, poprie prvé argumenty a ide mu to. Cynizmus tejto scény je magnifique.

Kde je pravda? To je odkaz Balzaca. Jediným víťazom, povrchným víťazom, je le pouvoir de la rhétorique – moc rétoriky, moc slova. Ale ešte tu je - hovorí guru francúzskej sociológie, Michel Maffesoli - l´opinion publique – názor ľudu, tak odlišný od l´opinion publiée – toho názoru zverejneného.

Včera som stretol známu slovenskú profesorku. Náhodne alebo - ako hovorí Breton – bola to objektívna náhoda. Priznala sa mi, že jej už odporučili prestať učiť tie zastaralosti ako rodinná výchova, ale nech prejde na modernú vec z Bruselu: rodovú teóriu. Voilà.

7. februára 3x áno bez hnevu či nenávisti. Sine ira et odio.

Ľubomír Jančok
Autor je spisovateľ, doktorand na Sorbonne v Paríži a na Univerzite Komenského v Bratislave, vysokoškolský pedagóg na Ekonomickej univerzite v Bratislave (www.lubomir-jancok.sk).

Ilustračné foto: flick.com (licencia CC), autor

S prezidentkou La Manif Pour Tous Ludovine de La Rochere bude dnes o 18:00 hod. verejná diskusia v bratislavskom Univerzitnom pastoračnom centre.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo