Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. 01. 2011, 13:27

NÁZOR: Ľubomír Jančok o prenasledovaných kresťanoch

Kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete. Existuje priam kolosálna priepasť medzi tým, čo vyspelý Západ toleruje vo „svojom dome“ a tým, čo ignoruje vo východných režimoch. Prečo to ticho Západu? Stali sme sa cudzincami vo vlastnom dome? Presne pred rokom som sa zúčastnil om...

Kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete. Existuje priam kolosálna priepasť medzi tým, čo vyspelý Západ toleruje vo „svojom dome“ a tým, čo ignoruje vo východných režimoch. Prečo to ticho Západu? Stali sme sa cudzincami vo vlastnom dome?

Presne pred rokom som sa zúčastnil omše v Katedrále Notre-Dame de Paris, ktorú sledoval celý svet. Dôvod? Podpora obetiam a nezvestným počas zemetrasenia na Haiti. Kardinál André Vingt-Trois ju zvládol na vysokej úrovni. Atmosféra viac ako smutná. Dominovali vzlyky príbuzných, ktorí nemali už niekoľko dní žiadne správy o svojich najbližších. Zomreli či žijú? Neplačúca duša v chráme asi ani nebola. Silné zemetrasenie v už aj tak biednej krajine. Údel, trest, výstraha, skaza, odkaz? Nazvite si to ako chcete.

Zemetrasenie na celosvetovej úrovni

Plynul rok a my sme zistili, že na celosvetovej úrovni prebieha iné zemetrasenie. Kresťania sú najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete. Trpia najmä na Blízkom východe. Niekde predstavujú už len malú menšinu: 31% v Libanone, 12% v Egypte, 5% v Sýrii, 2,5% vo Svätej zemi a v Jordánsku, 1,5% v Iraku. V Mubarakovom Egypte sú kresťania občanmi druhej kategórie: 80 miliónov obyvateľov, 88% moslimov, 8 – 10 miliónov kresťanov. Ak sú kresťania moslimskými konvertitami, sú ihneď kultúrne a spoločensky zavrhnutí. V Egypte totiž môže kresťan bez problémov prestúpiť na islam, ale moslim si nikdy nemôže vpísať do svojho občianskeho preukazu slovo „kresťan“. To by bol jeho koniec.

„Kresťania vo svete predstavujú až 75% ľudí zabitých pre svoje náboženské presvedčenie.“ Zdieľať

Poznámka: sotva som dopísal tieto riadky, v médiách sa objavila informácia o masakre egyptských kresťanov. Omša, na ktorú išli do kostola v Alexandrii, bola ich poslednou. Kresťania vo svete predstavujú až 75% ľudí zabitých pre svoje náboženské presvedčenie.

Kolosálna priepasť

Existuje priam kolosálna priepasť medzi tým, čo vyspelý Západ toleruje vo „svojom dome“ a tým, čo ignoruje vo východných režimoch. Prečo to ticho Západu? Stali sme sa cudzincami vo vlastnom dome? Alebo sme takí zaslepení, že uvažujeme nad možnosťou kúpiť si mier s moslimským svetom za cenu obetovania náboženskej slobody? Alebo sme takí naivní a myslíme si, že moslimovia síce nedokázali spolunažívať na Blízkom východe s kresťanmi celé storočia, ale teraz sa budú prispôsobovať nám v Európe či nebodaj u nich doma? Smerom ku blízkovýchodným kresťanom prejavujeme nevídanú diskrétnosť. Ak však na Západe nezareagujeme triezvo, rázne a solidárne zároveň, kresťanov na Blízkom východe už vôbec nebude. Ak sa v tomto regióne nič nepodnikne, jediným náboženstvom tam bude islam a u nás, v mene náboženskej rovnosti, mozaika rôznych vierovyznaní. Takáto pozícia spôsobí nehybnosť medzi Východom a Západom. Nastúpi laicité, teda určitá forma vytlačenia náboženstva do súkromnej sféry. Chutné predjedlo pred tým hlavným – infiltrovaním „iných hodnôt“ do západných krajín. Ako v dostihoch – dva kone sa vytláčajú na pravú stranu a nevidia tretieho vstupujúceho zľava. Odkiaľ sa vzal?

Ako teda k moslimskému svetu pristúpiť? Islamológ Johan Bourlard ponúkol odpoveď na istej konferencii v Burgundsku: poukázal na hrdosť, ktorú musíme v EÚ viac pestovať. Zároveň odporúča ukázať sa pred moslimským svetom ako silný hráč, vtedy nás budú rešpektovať. Ak ukážeme prílišnú zhovievavosť budú hľadať spôsob, ako nad nami dominovať.

Kto je tu fanatik?

„Majster“ Kadáfi nám to objasnil v Paris Match: zodpovednosť za postupne slabnúcu silu kresťanov pripisuje práve našej apatii, akoby nám hovoril „zatvorte oči, nastavte ruky, otvorte ich a budete mať v nich Korán“. Kresťania sem-tam dostávajú nálepku fanatizmu za náš príliš „nekompromisný pohľad“. Zo 600 opýtaných moslimských študentov na tridsiatich univerzitách vo Veľkej Británii 32% tvrdí, že by boli ochotní vraždiť, ísť do boja za svoju vieru. Z 800 oslovených nemoslimov takmer ani jeden nevyjadril svoju vôľu zabíjať v menej viery. Kto je tu teda radikál?

„Kresťania na východe nie sú len našimi bratmi, sú otcami západného kresťanstva.“ Zdieľať

Je možno zvrátenosťou moderného človeka myslieť si, že kedysi kolonizovaný ľud nemôže vytvoriť štát aplikujúci genocídu. Alebo že kedysi dominujúce náboženstvo sa nemôže ocitnúť na druhej strane krvavej rieky, teda na strane obetí. A predsa, ak nebude mier medzi kresťanmi a moslimami, nebude mier vôbec. František Mikloško v nedávnom rozhovore pre denník SME povedal, že sa budeme musieť vyšvihnúť k vyšším cieľom, pragmatizmus nebude stačiť. Ak chceme uchovať kresťanské hodnoty, musíme aj v politike do popredia tlačiť takých konzervatívnych a kresťanských politikov, ktorí sa odvážia zdvihnúť ruku za kresťanov nielen doma, ale i v zahraničí. Nie takých, ktorí majú prísnosť na fasáde a anarchiu vo vlastnej domácnosti.

Kresťania na východe nie sú len našimi bratmi, sú otcami západného kresťanstva. Už v 3. storočí existovala pozícia biskupa v Bahrajne, misie v Jemene a patriarcha v Arménsku. Kresťanstvo sa najprv uchytilo v Egypte, Palestíne, Sýrii, na Kaukaze a na brehoch Gangy. Mladí KDS sa rozhodli v piatok, 7. januára o 17.00 zorganizovať pred kostolom Notre-Dame na námestí E. Suchoňa (medzi historickou budovou SND a Redutou) Zhromaždenie na podporu prenasledovaných kresťanov v Iraku a ďalších krajinách sveta. Po zapálení sviečok, krátkych príhovoroch organizátorov a pozvaných hostí bude o 18.00 u jezuitov nasledovať svätá omša na úmysel prenasledovaných kresťanov zažívajúcich utrpenie Veľkej noci počas radostných sviatkov narodenia Pána. Pozývame vás a zároveň vás vyzývame k adresovaniu listu ministrovi zahraničných vecí SR, aby intervenoval v prospech prenasledovaných kresťanov a dôstojne bránil kresťanské Slovensko a Európu.

Oni nás potrebujú. Pomôžme im!

Ľubomír Jančok
Autor je predseda Mladých KDS.

Foto: islamizationwatch.blogspot.com, archív

Odporúčame

K VECI: Chýbajúci základ sociálnej spravodlivosti

K VECI: Chýbajúci základ sociálnej spravodlivosti

Už mnoho rokov sa v mojej diecéze pravidelne koná veľká letná konferencia na tému sociálna spravodlivosť a už dlhšiu dobu sa na tejto konferencii len veľmi zriedkavo (ak vôbec) objavuje zmienka o zle potratov a eutanázie. Podľa staršieho pohľadu na sociálnu spravodlivosť bolo možné o sociálnej spra...

EKONOMIKA 2010: Deficit rácia

EKONOMIKA 2010: Deficit rácia

Rok po. To bol rok 2010 pre slovenské aj svetové hospodárstvo. Vyspelé ekonomiky sa prestali scvrkávať a začali smerovať k úrovniam, ktoré počas recesie stratili. No systémové chyby a zlé nastavenia, ktoré sa počas ťažkých rokov zviditeľnili, sa vyriešiť nepodarilo. Naopak, čoraz viac sa do nich vl...

NÁZOR: Čo by malo dostať Slovensko pod stromček?

NÁZOR: Čo by malo dostať Slovensko pod stromček?

Postoy sa pred Vianocami pýtal: "Čo by malo podľa Vás dostať Slovensko pod stromček?" Ján Košturiak, prezident a spoluzakladateľ spoločnosti Fraunhofer IPA Slovakia: Slovensku by som pod stromček prial, aby sa jeho občania konečne zobudili a zobrali svoj osud do vlastných rúk. Aby sa už nenechali kl...

K VECI: Svedomie a autonómia človeka

K VECI: Svedomie a autonómia človeka

V histórii Spojených štátov možno nájsť len málo slovných spojení, ktoré by sa preslávili viac než slová Deklarácie nezávislosti, ktoré uznávajú život, slobodu a úsilie o šťastie ako neodcudziteľné, Bohom ustanovené práva. Tieto práva, predovšetkým sloboda, sa stali piliermi americkej kultúry. Rastú...