Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Čaputová a Šefčovič

Do druhého kola prezidentských volieb postúpili Čaputová a Šefčovič

Zuzana Čaputová a jej partner Peter Konečný (vpravo) vo svojej volebnej centrále po 1. kole prezidentských volieb. Foto – TASR/Michal Svítok

Zuzana Čaputová získala 40,6 percenta hlasov, Maroš Šefčovič 18,7 percenta.

Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. 

Čaputová v prvom kole získala 40,56 % hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 % hlasov. Čaputová mala náskok pred Šefčovičom vo väčšine krajov, tesnejší rozdiel medzi nimi bol napríklad v Prešovskom kraji.

Volebná účasť dosiahla 48,74 %. 

Do druhého kola sa nedostal Štefan Harabin, ktorý vo voľbách získal 14,34 % hlasov, za ním nasleduje Marian Kotleba, ktorý dostal 10,39 % hlasov. Päticu kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,72 % hlasov.


Zuzana Čaputová. Foto – Andrej Lojan


Maroš Šefčovič. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Prvé kolo prezidentských volieb sme sledovali minútu po minúte

1:52 Koho z dvojice Čaputová – Šefčovič podporia v druhom kole voliči Mikloška, Harabina, Kotlebu a Bugára?

Z posledného prieskumu agentúry Focus pre TV Markíza vyplýva, že takmer polovica (49,1 percenta) Mikloškových voličov chce podporiť v druhom kole Zuzanu Čaputovú. Len desať percent Šefčoviča, kým 28 percent nevie, koho o dva týždne podporí, a 13 percent deklaruje, že voliť nepôjde.

Až 40 percent voličov Štefana Harabina uviedlo, že nevie, koho bude voliť v druhom kole, Šefčoviča chce podporiť 34 percent, Čaputovú 17,8 percenta opýtaných.

Ešte viac nerozhodnutých v súvislosti s druhým kolom zaznamenal prieskum u voličov Mariana Kotlebu (63,1 percenta). Voliť Čaputovú sa chystá podporiť 17,2 percenta, podobný počet (15,5) Šefčoviča.

Voliči Bélu Bugára by volili Čaputovú a Šefčoviča v rovnakom pomere (35,7 percenta, resp. 34 percent), pričom 22 percent respondentov uviedlo, že nevie, ako sa o dva týždne zachovajú

1:48 Čaputová získala takmer 870-tisíc hlasov, Šefčovič 400-tisíc.

1:37 Štefan Harabin vyhlasuje, že chce vyhrať nasledujúce prezidentské voľby. Na sudcu Najvyššieho súdu podľa vlastných slov kandidovať nechce. 

1:19 Maroša Šefčoviča podporilo 71,4 % voličov Smeru, Štefana Harabina 18,7 %. 

1:08 Výsledky prvého kola prezidentských volieb ukazujú, že nálada v spoločnosti na Slovensku je za zmenu. Vyhlásil to neúspešný kandidát na prezidenta Béla Bugár, ktorý podľa predbežných neoficiálnych výsledkov volieb získal zhruba tri percentá hlasov. 

Predvolebné prieskumy verejnej mienky podľa Bugára ukazovali jednoznačne tých, ktorí sa môžu dostať do druhého kola volieb.

„Dokonca favorizovali kandidátku Zuzanu Čaputovú. Pritom hrozil postup aj extrémistického kandidáta. Medzi druhým a tretím miestom podľa prieskumov verejnej mienky bol rozdiel dosť malý. Práve preto si myslíme, že aj časť našich voličov radšej hlasovala za favorizovanú kandidátku Čaputovú, aby sa do druhého kola volieb nedostal extrémistický kandidát,“ skonštatoval Bugár.

1:01 Zuzana Čaputová by mala v druhom kole 64,4% a Maroš Šefčovič 35,6%, uvádza v prieskume pre Markízu agentúra Focus.

0:52 František Mikloško podľa Denníka N nepodporí v druhom kole Maroša Šefčoviča: „Je kandidát Smeru a kandidát Roberta Fica a to je prvá vec, ktorá mi hovorí, že ho nemôžem podporiť. Éra Roberta Fica a tejto vládnej garnitúry musí skončiť,“ povedal. V prípade Zuzany Čaputovej nechá rozhodnutie na voličoch, aby sa rozhodli podľa svojho svedomia. „Ja sám sa rozhodnem podľa svojho svedomia a nebudem to v tejto chvíli špecifikovať,“ povedal Mikloško. Podotkol ale, že v rozhodujúcich chvíľach, ktoré boli krajné, kládol celoživotný hodnotový systém nad politický pragmatizmus. „Viac k tomu nepoviem,“ doplnil Mikloško.  

0:49 Béla Bugár ešte nevie, koho podporí pred druhým kolom, píše Denník N. Chce sa stretnúť so Zuzanou Čaputovou. Z výsledkov podľa neho vyplýva, že ju volila aj značná časť voličov maďarskej národnosti.

0:35 Hodnotenie Vladimíra Palka:

0:20 „Od zajtra začíname nanovo. Máme rovnakú štartovaciu čiaru a urobím všetko preto, aby som oslovil čo najviac voličov,“ vyhlásil Maroš Šefčovič pri spočítaní viac ako 60 percent okrskov. „Idem do toho s plnou energiou,“ dodal.

V druhom kole bude klásť dôraz aj na tradičné kresťanské hodnoty. „Určte sa o tom budeme veľa rozprávať,“ povedal. „Chcem osloviť všetkých voličov svojím programom, svojou históriou. Chcem im ponúknuť lepšiu alternatívu,“ povedal Šefčovič s tým, že určite by žiadneho voliča neoznačoval za zlo. „Nechcem krajinu, kde bude polovica označená za zlo, za neslušných,“ dodal.

0:19 Hodnotenie Františka Mikloška:

0:12 Prezidentský kandidát Štefan Harabin je napriek predbežným neoficiálnym výsledkom sobotňajších volieb naďalej presvedčený, že prezidentské voľby vyhrá. „Ja idem voľby vyhrať,“ vyhlásil pred novinármi Harabin. Dodal, že treba si počkať na konečné výsledky volieb. „Myslím si, že ma podporil východ Slovenska, sever Slovenska, Horehronie a Nitra,“ povedal krátko po zverejnení prvých výsledkov.

Na otázku, či pre neho nebolo vhodnejšie spojiť sa s prezidentským kandidátom a predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom, Harabin uviedol, že sa nikdy nedohaduje s nikým. „Odmietal som a aj vždy budem odmietať kupčenie. Ale počkáme si na koniec,“ zdôraznil.

Harabin aj v prípade volebného neúspechu si neplánuje založiť politickú stranu. „Pokiaľ mierite na zakladanie politickej strany, tak to neprichádza do úvahy. Ja nemám žiadnu politickú budúcnosť, nie som politik, som sudca Najvyššieho súdu. Prečo by som vstupoval do nejakej strany? Bol som pred rokom 1989 v strane a odvtedy som apolitický,“ uviedol Harabin.


Štefan Harabin hovorí na brífingu vo svojej volebnej centrále po zverejnení priebežných výsledkov. Foto – TASR/Jaroslav Novák

0:06 „Gratulujem Zuzane. Myslím, že v druhom kole to uhrá, hoci chcem vyzvať voličov, aby sa na to nespoliehali a prišli k urnám,“ povedal vo volebnej centrále Zuzany Čaputovej Robert Mistrík. Podľa Mistríka ide o veľké víťazstvo pre Slovensko a podľa vlastných slov je rád, že sa zachoval tak, ako sa zachoval, keď odstúpil.

23:45 „Čísla vyzerajú fajn, napĺňa ma to nádejou a optimizmom, ale chcem si počkať na reálne výsledky,“ vyhlásila Zuzana Čaputová v prvej reakcii, po spočítaní približne 20 percent okrskov.

Podľa Čaputovej priebežné výsledky ukazujú, že ľudia volajú po zmene. Nemyslí si, že po postupe do druhého kola bude meniť stratégiu. „Určite sa budem uchádzať aj o dôveru voličov, ktorí zostanú akoby nereprezentovaní po vypadnutí svojich kandidátov v prvom kole,“ povedala s tým, že už teraz oslovila aj konzervatívnych voličov. Maroša Šefčoviča považuje za politika, ktorý síce reprezentuje iné prostredie, ale „drží sa faktov“.

23:36 V prezidentských voľbách po spočítaní viac ako 40 percent okrskových zápisníc naďalej vedie Zuzana Čaputová, ktorej sa podarilo získať 39,08 % hlasov. Za ňou nasleduje Maroš Šefčovič s 18,85 % hlasov, prvú trojicu kandidátov uzatvára Štefan Harabin so 14,58 % hlasov. Vyplýva to z prvých predbežných neoficiálnych výsledkov zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR.

Na štvrtom mieste sa predbežne umiestnil Marian Kotleba, ktorý získal 10,59 % hlasov. Päticu prvých kandidátov uzatvára František Mikloško s 5,46 % hlasov.

23:22 Do druhého kola prezidentských volieb by sa mali dostať Zuzana Čaputová a Maroš Šefčovič. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre televíziu TA3 spracovala agentúra AKO. Prvé miesto v sobotňajšom kole podľa tohto prieskumu obsadila Zuzana Čaputová so ziskom 46,3 percenta. Za ňou sa umiestnil Maroš Šefčovič (15,2 percenta) a Štefan Harabin (11,7 percenta).

23:20 Druhé kolo prezidentských volieb by malo byť súbojom medzi Zuzanou Čaputovou a Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky agentúry Focus pre televíziu Markíza, ktorý sa uskutočnil v posledných dňoch. Čaputová získala od respondentov 42 percent a Šefčovič 17,6 percenta hlasov. Pred bránami druhého kola ostali podľa tohto prieskumu Štefan Harabin (13,7 percenta hlasov) aj Marian Kotleba (9 percent hlasov). 

22:23 Kočnerov známy Štefan Ágh mal otvoriť urnu pred skončením volieb, píšu Aktuality.sk. „Tento podnet sme dostali a už to má na stole Úrad štátnej komisie, ktorý sa vecou zaoberá,“ potvrdil odbor volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra.

22:14 Béla Bugár prišiel do svojho volebného štábu, ktorý sa nachádza v centrále strany Most-Híd, v sprievode svojej manželky. Na rozdiel od niektorých iných štábov tu nie sú novinári od politikov oddelení. Spolu s Bugárom čakajú na zverejnenie volebných výsledkov aj ministri Gábor Gál, Árpád Érsek, László Sólymos, predseda poslaneckého klubu Tibor Bastrnák či primátor Žiaru nad Hronom Peter Antal.

22:03 Vyhlásenie oficiálnych výsledkov prvého kola prezidentských volieb sa očakáva v nedeľu 17. 3. 2019 o 12.00 h na Drieňovej 22 v Bratislave na tlačovej konferencii Štátnej komisie pre voľby a financovanie politických strán.21:42 Lukáš Kekelák zo štábu Štefana Harabina: „Do centrály zavítali najskôr dcéry Harabina, ktoré stále veria v otcovo jasné víťazstvo a postup do druhého kola, a krátko po nich aj samotný Harabin s manželkou. Dnešný deň strávil pri ohni na roli a čítal si knihu. Na otázku novinárov o predpovedi svojho možného volebného výsledku Harabin opätovne uviedol, že do voľby hlavu štátu Slovenskej republiky išiel zvíťaziť, no čom sa nič nezmenilo. Rovnako odmietol uviesť kandidáta, s ktorým by chcel súperiť v druhom kole.“

V centrále sa nachádza najmä Harabinova rodina a blízki, ako aj úzky okruh podporovateľov jeho prezidentskej kampane, ako napríklad bývalý šéf Matice slovenskej Marián Tkáč. V centrále by mal byť aj poslanec Peter Marček, ktorý však podľa slov Harabina nebol medzi pozvanými hosťami. Novinári sedia v oddelenej miestnosti. 

21:40 Slovenskí prezidenti zvyknú byť v úrade kratšie: Kým novodobá SR si dnes volí v poradí už piatu hlavu štátu, susedné Česko má v osobe Miloša Zemana len svojho tretieho prezidenta. Obe krajiny vznikli pritom 1. januára 1993. Podobne ako na Slovensku, aj česká ústava umožňuje prezidentovi pôsobiť v úrade maximálne dve volebné obdobia po sebe.

Všetci traja doterajší českí prezidenti, teda Václav Havel, Václav Klaus i Miloš Zeman, túto možnosť naplno vyčerpali a do úradu boli zvolení po dva razy. Naproti tomu, na Slovensku bol len Ivan Gašparovič zvolený za prezidenta dvakrát. Michal Kováč, Rudolf Schuster a Andrej Kiska strávili v úrade len jedno obdobie.

V rámci dejín Československa bol najdlhšie úradujúcim prezidentom zakladateľ štátu T. G. Masaryk. Parlament ho zvolil štyrikrát a na Pražskom hrade pôsobil 17 rokov. Za ním skončil Gustáv Husák, ktorý bol prezidentom ČSSR 14 rokov.

21:38 Béla Bugár dorazil aj s manželkou do centrály Most-Híd.

21:34 „Nuda v štábe Zuzany Čaputovej,“ komentuje Martin Hanus.

21:31 Maroš Šefčovič dorazil do svojho volebného štábu, poďakoval sa voličom a ocenil vysokú volebnú účasť. Oznámil tiež, že vo svojej volebnej centrále neočakáva účasť žiadnych politikov. Maroš Šefčovič a členovia jeho volebného štábu sú v priestoroch, ktoré sú oddelené od novinárov.

21:28 František Mikloško vo svojom volebnom štábe:

21:16 Volebná centrála Zuzany Čaputovej je v kultúrnom centre Design Factory (v bývalej industriálnej budove).

„Čo sa týka občerstvenia, o novinárov je postarané, aj ľudia z Čaputovej tímu sú komunikatívni, novinárom vysvetľujú, prečo sú v oddelenej miestnosti, odkiaľ by nemali prechádzať cez chodbu do druhej miestnosti, kde je Zuzana Čaputová aj so svojimi podporovateľmi. Na zákulisné rozhovory s politikmi Progresívneho Slovenska tu teda nie je veľký priestor, zaujímavejšie to bude pre televíznych novinárov, Čaputová má vystúpiť hneď po uzavretí volebných miestností a komentovať prvé prieskumy aj predbežne zrátané výsledky, potom by mala pred novinárov predstúpiť ešte dvakrát,“ informuje z centrály Martin Hanus.

21:07 Novinári čakajú na avizovaný príchod prezidentského kandidáta Štefana Harabina. Foto – Lukáš Kekelák

  

20:47 Volebné moratórium sa skončí až o 23.16 h. Dôvodom je predĺženie hlasovania v dvoch volebných okrskoch, konkrétne vo volebnom okrsku v Malackách a v Medzanoch (okres Prešov). Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

Podľa Chmelovej je dôvodom zmeny situácie aj fakt, že v obci Medzany ide o dlhší čas prerušenia volieb, a teda aj volebná miestnosť sa zatvorí až o hodinu a 16 minút neskôr, ako bolo plánované. Chmelová tiež potvrdila, že predbežné neoficiálne výsledky bude možné zverejňovať neskôr, po 23.16 h.

20:39 Jozef Majchrák z volebného štábu Maroša Šefčoviča: „V centrále je to stále najmä o novinároch. Kandidát Smeru by mal doraziť o 21.15.“

20:37 Záujem o prezidentské voľby je v niektorých okrskoch v najväčších bratislavských mestských častiach vysoký. Môže za to najmä možnosť hlasovať na voličské preukazy. TASR to potvrdili hovorcovia viacerých miestnych samospráv. „V niektorých volebných okrskoch sme museli dopĺňať hlasovacie lístky, pretože prichádza veľmi veľa ľudí s hlasovacím preukazom,“ povedal hovorca Nového Mesta Marek Tettinger. 

20:35 Zuzana Čaputová prišla do svojho volebného štábu. Podľa vlastných slov má dobré pocity. „Hádam to bude na postup,“ povedala podľa denníka SME. „Bolo by lepšie, ak by to bol kandidát, ktorý nepredstavuje extrémne názory. Teda pán Šefčovič.“


Zuzana Čaputová po príchode do volebného štábu. Foto – Andrej Lojan

20:33 Podľa portálu Aktuality.sk sú novinári od Štefana Harabina odrezaní. Kandidát so svojimi hosťami má vyhradený uzavretý salónik, ktorý sa nachádza o poschodie nižšie.

20:30 Najdlhší rad pred volebnou miestnosťou sa dnes tvoril pravdepodobne v obci Kúty na česko-slovenskom pohraničí, kam prichádzali voliť Slováci z Českej republiky. „Od siedmej hodiny prichádzali návaly ľudí, hlavne mladí do 30 rokov,“ povedala pre TA3 predsedníčka miestnej volebnej komisie Mária Székelyová. Voliči sa netajili tým, že by v budúcnosti privítali možnosť voľby zo zahraničia tak, ako je to v prípade parlamentných volieb.

20:28 Lukáš Krivošík z Postoja volil v Pezinku dnes podvečer: „Volebná účasť vyzerala byť mierne nadpriemerná. Nikto nemusel čakať v rade, ľudia pozvoľna prichádzali a odchádzali,“ píše náš redaktor. „Pred volebnou miestnosťou som prešiel okolo živo gestikulujúcej skupinky seniorov, ktorí práve odvolili. Nediskutovali však o politike. Bavili sa o tom, aké vyšetrenie u doktora koho z nich čaká budúci týždeň.“

20:15 Denník Postoj má redaktorov v piatich volebných štáboch, z ktorých vám budú prinášať aktuálne postrehy a informácie.

20:13 Do hotela Loft v centre Bratislavy, kde má svoju volebnú centrálu Maroš Šefčovič, sa už začínajú zbiehať novinári. „Prezidentského kandidáta ani nikoho z politikov Smeru tu zatiaľ nevidno,“ informuje Jozef Majchrák zo Šefčovičovej centrály.


 

20:04 V obci Medzany v okrese Prešov je už približne hodinu zatvorená okrsková volebná miestnosť. Došlo tam k incidentu s volebnou urnou. „Prišiel volič, vzal urnu, vybehol von. Hodil ju o zem, a keďže je z papiera, tak sa rozletela. Urna je rozbitá a lístky sú porozhadzované. Momentálne čakáme na vyšetrovateľov,“ uviedol pre TASR starosta obce Medzany Jozef Kipikaša.

19:50 Dnešné tlačené vydanie denníka SME vyšlo so zobrazeným chybným hlasovacím lístkom na titulnej strane, redakcia v ňom totiž vyradila mená dvoch kandidátov, ktorí z volieb odstúpili, a súčasne upravila volebné čísla ostatných kandidátov. Na skutočnom hlasovacom lístku, ktorý dostali voliči, zostali zobrazené mená všetkých kandidátov aj s pôvodnými číslami.

Voči úprave SME sa počas dňa ohradili viacerí kandidáti (Maroš ŠefčovičŠtefan HarabinEduard ChmelárBohumila Tauchmannová), podľa ktorých to mohlo voličov zmiasť a označili to za manipuláciu a snahu o zasahovanie do volieb. Šéfredaktorka SME Beáta Baloghová v dnešnom komentári takéto tvrdenia odmietla: „Ak sme niekoho zmiatli a navodili dojem, že na titulke je oficiálny volebný lístok, tak sa ospravedlňujeme. Pripúšťame, že ilustrácia je nepresná a pri uverejnení aktuálneho zoznamu ľudí sme mohli vynechať číslovanie, ale odmietame snahu niektorých kandidátov zatiahnuť denník SME ako nástroj predvolebného boja. Veríme, že voliči sa pri svojej voľbe riadia podľa vlastného presvedčenia, podľa reálneho hlasovacieho lístka a podľa inštrukcií Ústrednej volebnej komisie.“

19:46 Martin Hanus z Postoja bol voliť vo svojom petržalskom okrsku v Bratislave krátko pred 19.00: „Prieskumné agentúry pred voľbami tvrdili, že to vyzerá na podstatne vyššiu volebnú účasť v prvom kole prezidentských volieb než pred piatimi či desiatimi rokmi, keď presiahla 43 percent. Môj okrsok na severozápade Petržalky dojem slušnej účasti potvrdzoval, vo volebných miestnostiach bol veľký ruch. Keď som sa členov okrskovej komisie pýtal, akú účasť odhadujú, všetci pri pohľade na svoje zoznamy zhodne hovorili, že je to cez 50 percent. Jeden z členov dokonca odhadol, že v jeho rajóne prišlo dovtedy voliť až okolo 75 percent zapísaných voličov, ale netrúfal si to zovšeobecniť, keďže tieto čísla sa môžu ulica od ulice dosť líšiť.“  

19:29 Volebné moratórium sa skončí o 22.00 h, pokiaľ sa dovtedy nič závažné nestane. Potvrdil to predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eduard Bárány. Predbežné neoficiálne výsledky prezidentských volieb sa tak podľa neho môžu zverejňovať aj napriek tomu, že jedna volebná miestnosť v Malackách bude otvorená dlhšie. „Pre jednu volebnú miestnosť nebudeme predlžovať moratórium,“ uviedol Bárány. V meste Malacky vo volebnom okrsku 4 sa bude voliť do 22.35 h. Dôvodom je neskoršie otvorenie miestnosti pre doplnenie počtu členov okrskovej volebnej komisie.

18:57 Doterajší priebeh volieb je pokojný, štátna volebná komisia prijala necelých 30 podnetov. Potvrdil to jej predseda Eduard Bárány. Najzávažnejší podnet sa podľa neho týka celoštátneho denníka. Podnetov je podľa šéfa komisie menej ako v minulosti. „Pokiaľ sa pamätám na komunálne voľby, tak to číslo bolo pomaly o jednu nulu vyššie,“ priblížil s tým, že občania tiež využívajú infolinku určenú na oboznamovanie voličov.

18:03 Možnosť voliť hlavu štátu občanmi SR aj v zahraničí má podporu premiéra Petra Pellegriniho. Konštatoval to v sobotu po svojom volebnom akte v Banskej Bystrici. „Je čudné, že pri rôznych typoch volieb máme rôzne systémy. Myslím si a tak, ako som hovoril aj s ministrom Lajčákom, naše slovenské ambasády po celom svete by vedeli technicky zabezpečiť, aby sa dalo odvoliť na našich zastupiteľských úradoch. Mali by sme v tom do budúcna urobiť poriadok a zjednotiť tú logiku. Ak sa môžu naši ľudia zúčastniť na voľbách na našich ambasádach pri iných typoch volieb, nevidím dôvod, prečo by sa nemohli zúčastniť i na voľbách prezidenta SR, ak sú občanmi SR, majú slovenský pas, akurát, že žijú v zahraničí a plnia si tam úlohy,“ zdôraznil Pellegrini.

17:20 Priebeh prezidentských volieb na Slovensku monitorujú aj pozorovatelia z Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE). Ako informovala riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová, pozorovatelia sa zúčastnia na prvom aj druhom kole volieb a po ich ukončení vypracujú hodnotenia a odporúčania.

16:40 Extrémne nízka účasť sprevádza zatiaľ prezidentské voľby na prevažne rómskom sídlisku Luník IX v Košiciach. V dvoch miestnych volebných okrskoch je zapísaných zhruba 4 340 oprávnených voličov. Volebné miestnosti sú už od rána okrem členov okrskových komisií väčšinu prázdne a voliči sa objavujú len sporadicky.

Prečítajte si:
Kľúčová otázka prvého kola: Koľko voličov Smeru a SNS zvábi Harabin (komentár) Zdieľať

15:57 V Pezinku v sprievode svojich dcér a partnera odvolila už aj kandidátka Zuzana Čaputová. „Tie posledné predvolebné prieskumy verejnej mienky boli už pomerne dávno. Nemám aktuálne čísla ani z našich interných prieskumov, takže som veľmi zvedavá, aký bude napokon výsledok,“ povedala. 

Verí, že za posledné týždne nenastal zásadný prelom aj pre silnú antikampaň. „Ja sa nechám prekvapiť,“ podotkla s tým, že je zvedavá, ako uspeje aj v meste Pezinok, kde býva. Priznáva totiž, že tu má vyššiu mieru poznateľnosti ako v iných mestách na Slovensku. „Viem však, že aj iní kandidáti majú v tomto meste svojich fanúšikov. Som zvedavá, ako sa mi podarilo Pezinok osloviť,“ uviedla.


Zuzana Čaputová s dcérou vo volebnom okrsku počas 1. kola prezidentských volieb. Foto – TASR/Michal Svítok

15:53 V Košiciach a okolí je priebeh sobotňajšieho prvého kola prezidentských volieb pokojný. Pre TASR to povedali predsedovia okresných volebných komisií za Košice a Košice-okolie, stretli sa len s bežnými otázkami. Nič mimoriadne nezaznamenala ani polícia.

15:39 V Banskej Bystrici odovzdal svoj hlas popoludní aj predseda vlády Peter Pellegrini. „Veľmi si želám, aby sa na voľbách zúčastnilo čo najviac voličov, pretože to je dôkaz toho, že ľudia majú záujem o veci verejné, a to je správne. Pevne verím, že si dobre vyberú a ak nebudeme mať víťaza hneď v prvom kole, že si do druhého vyberú dvoch zodpovedných kandidátov alebo kandidátky, ktorí sa o dva týždne pobijú o prezidentský palác,“ povedal Pellegrini.

V tejto súvislosti zdôraznil, že pred funkciou prezidenta by sme mali mať väčší rešpekt. „Mňa vyrušil taký veľký počet kandidátov – 13, pretože to dáva signál, ako keby si mnohí ľudia mysleli, že môžu byť prezidentom. Pred touto funkciou by sme mali mať väčší rešpekt,“ uviedol premiér.


Premiér Peter Pellegrini prichádza s hlasovacím lístkom k volebnej schránke počas 1. kola prezidentských volieb. Foto – Ján Krošlák

15:20 Denník N upozornil, že predsedom jednej z volebných komisií v Petržalke je Štefan Ágh, obvinený s Mariánom Kočnerom z falšovania zmeniek voči televízii Markíza. Do komisie ho nominovala ĽSNS. 

14:56 Štátna volebná komisia doteraz prijala takmer dve desiatky podnetov, týkajúcich sa narušenia priebehu prezidentských volieb. Informoval o tom predseda komisie Eduard Bárány. Ako doplnil, väčšinu podnetov už riešili v minulosti. K oznámeným podnetom komisia zabezpečuje dôkazy, niektoré však vie vyhodnotiť hneď.

13:40 Niektorí členovia štátnej volebnej komisie išli pozorovať priebeh volieb do volebných miestností. Informovala o tom riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová. Zároveň dodala, že komisia nezaznamenala žiadne závažné podnety týkajúce sa narušenia volieb. „V súčasnosti je prestávka v rokovaní štátnej komisie, pričom členovia išli voliť, ako aj pozorovať volebné miestnosti. Viem, že sa niektorí zamerali na Petržalku. Je to už na ich osobnom rozhodnutí, kam pôjdu,“ priblížila Chmelová.

12:33 V Bratislave už odvolil aj ďalší prezidentský kandidát František Mikloško. 


František Mikloško s manželkou Janou vhadzujú hlasovací lístok do volebnej urny.

12:06 Na bratislavskom Gymnáziu Metodova odvolil aj kandidát Štefan Harabin. Ako sám potvrdil, očakáva vysokú volebnú účasť.

11:53 Policajti zatiaľ nezaznamenali narušenie verejného poriadku v súvislosti s voľbami prezidenta. Posilnené policajné hliadky budú v teréne až do uzatvorenia volebných miestností. Pre TASR to potvrdila hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová. Na poriadok dohliadajú nielen motorizované, ale aj pešie policajné hliadky.

11:50 V Bratislave už odvolil aj ďalší prezidentský kandidát Béla Bugár.

11:45 Svoje volebné právo využil aj nitriansky diecézny biskup Viliam Judák. Svoj hlas odovzdal jednému z kandidátov na prezidenta v 15. volebnom okrsku na Základnej škole kniežaťa Pribinu v Nitre. „Povzbudzujem vás, aby ste využili svoje občianske právo a zúčastnili sa na prezidentských voľbách,“ vyzval veriacich biskup Judák. Podľa jeho slov je osobitnou úlohou kresťanov osvetľovať a usporadúvať všetky časné veci, ktoré sa ich bezprostredne týkajú, tak, aby sa vždy diali a zveľaďovali podľa Krista.

11:05 Prezident Andrej Kiska odovzdal svoj hlas v spoločnosti manželky v rodnom Poprade. „Takto pred piatimi rokmi som tu stál, pýtali ste sa ma, ako sa cítim, uvažovali sme, ako to dopadne. Päť rokov uplynulo a veľa vecí sa v našej krajine zmenilo. Z pohľadu posledných udalostí, ktoré sa udiali, týkajúce sa Bašternáka, zisťovania okolností vraždy novinára Jána Kuciaka, myslím si, že je nesmierne dôležité pokračovať v tomto boji. Volil som osobu, o ktorej som presvedčený, že v tomto boji bude pokračovať,“ skonštatoval Kiska. Zároveň požiadal všetkých občanov, aby prišli voliť a nespoliehali sa na to, že ich hlasy budú potrebné až v druhom kole volieb.


Andrej Kiska a manželka Martina Kisková vhadzujú obálky s hlasovacími lístkami do volebnej schránky. Foto – TASR/Oliver Ondráš

10:57 Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič s manželkou Helenou a deťmi odvolil v priestoroch Základnej školy Alexandra Dubčeka na bratislavských Dlhých dieloch. „Musím povedať, že to veľmi intenzívne prežívam, predsa len, na prezidenta kandidujete len raz za život,“ povedal Šefčovič.

Opätovne vyjadril veľké poďakovanie svojim najbližším za podporu počas kampane, poďakoval sa i svojim priaznivcom, ale tiež všetkým, ktorí počas soboty prídu voliť. Po odchode z volebnej miestnosti zamieri s rodinou na slávnostný obed, popoludní si chce trochu zašportovať a potom už bude s priateľmi očakávať výsledky prvého kola.


Maroš Šefčovič vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky spolu s manželkou Helenou. Foto – TASR/Jakub Kotian

9:55 V meste Malacky sa vo volebnom okrsku 4 na Základnej umeleckej škole na Záhoráckej ulici začali prezidentské voľby o 7.35 h, teda o 35 minút neskôr. Zdržanie spôsobilo doplnenie okrskovej volebnej komisie. V tomto okrsku sa budú preto sobotné voľby konať až do 22.35 h.

8:36 V obci Lúčka v okrese Sabinov sa začalo voliť o hodinu skôr. Otvorenie volebných miestností o 6.00 h v tejto obci potvrdila riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová.

7:55 Možnosť prvýkrát pristúpiť k volebným urnám má v sobotu počas prvého kola prezidentských volieb podľa informácií zo Štatistického úradu viac ako 17 500 mladých ľudí. Viacerí pre TASR uviedli, že voliť pôjdu, pričom informácie o kandidátoch hľadali najmä na internete. Zároveň potvrdili, že im pri rozhodovaní, komu odovzdajú svoj hlas, pomáhali aj starší priatelia alebo rodičia.

O post prezidenta sa uchádza trinásť kandidátov

Volebné miestnosti na Slovensku sa otvorili, Slováci si piatykrát v histórii Slovenskej republiky volia prezidenta v priamych voľbách.

Hlasovacie miestnosti sú otvorené od 7.00 do 22.00 h v 5 940 okrskoch. O post hlavy štátu sa uchádza 13 kandidátov, voliť môže viac ako 4,45 milióna občanov žijúcich doma i v zahraničí. Voľby stoja viac ako 12,7 milióna eur.

Prezidenta si voliči vyberajú v dvojkolovom hlasovaní na funkčné obdobie piatich rokov. Na to, aby bol prezident zvolený už v prvom kole, musel by jeden z kandidátov získať nadpolovičnú väčšinu platných hlasov voličov. Pokiaľ sa tak nestane, bude sa konať druhé kolo. Plánované je na 30. marca.

V abecednom poradí kandidujú Béla Bugár, Zuzana Čaputová, Martin Daňo, Štefan Harabin, Eduard Chmelár, Marian Kotleba, Milan Krajniak, František Mikloško, Maroš Šefčovič, Róbert Švec, Bohumila Tauchmannová, Juraj Zábojník a Ivan Zuzula. 

Hlas preferovanému kandidátovi odovzdajú voliči tým, že zakrúžkujú jeho poradové číslo na listine. Na voľbu potrebuje volič s trvalým pobytom na Slovensku platný občiansky preukaz. Ten je potrebný aj v prípade, ak volič hlasuje pomocou voličského preukazu mimo miesta svojho trvalého bydliska. Pokiaľ žije volič v cudzine, ale príde na Slovensko voliť, musí si priniesť cestovný doklad a vyhlásenie o trvalom pobyte v cudzine.

Volič, ktorý nemôže zo závažných, najmä zdravotných, dôvodov prísť voliť prezidenta do volebnej miestnosti, môže požiadať o prenosnú volebnú schránku. Žiadať možno obec, v deň konania volieb okrskovú volebnú komisiu.


Hlasovacia schránka počas 1. kola prezidentských volieb 16. marca 2019 v rómskej osade v Trebišove. Foto - TASR/Roman Hanc

Volebný zákon myslí aj na ľudí, ktorí pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nevedia čítať alebo písať, nemôžu upraviť hlasovací lístok sami. Umožňuje im, aby to za nich urobila iná osoba, ale nesmie to byť člen okrskovej volebnej komisie.

Pre voličov je spustená aj infolinka ministerstva vnútra. Na čísla 02/ 4859 2317, 02/ 4859 2312 môžu občania volať počas celého dňa až do uzavretia volebných miestností. Linky sú určené verejnosti a odpovedajú im tam na otázky týkajúce sa volieb. Výsledky volieb sa budú zverejňovať na webovej stránke www.volbysr.sk. 

Slovensko malo dosiaľ štyroch prezidentov. Prvým bol Michal Kováč, ktorého však volil parlament. Priamo si občania volili hlavu štátu prvýkrát v roku 1999, vybrali si Rudolfa Schustera. Po ňom bol dvakrát v čele štátu Ivan Gašparovič a dosiaľ posledným prezidentom je Andrej Kiska. Funkčné obdobie mu uplynie 15. júna, keď bude inaugurovaný jeho nástupca.

Novinka z vydavateľstva

Posvätné manželstvo

Čo ak je Božím zámerom, aby sme boli v manželstve nielen šťa...

Bestseller o hodnote manželstva

O knihe
Cena u nás: 11,18 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo