Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
07. marec 2019, 13:44

Šefčoviča pozval Zvolenský. S ostatnými kandidátmi stretnutie neplánuje

Šefčoviča pozval Zvolenský. S ostatnými kandidátmi stretnutie neplánuje

Foto: TKKBS/Peter Zimen

Maroš Šefčovič sa po stretnutí s náboženskými predstaviteľmi prihlásil k podpore tradičnej rodiny a odmietol adopcie detí homosexuálmi (aktualizované o stanovisko evanjelických biskupov).

Prezidentský kandidát Maroš Šefčovič sa vo štvrtok stretol s predstaviteľmi kresťanských cirkví a Ústredného zväzu židovských náboženských obcí. Stretnutie podľa hovorcu Konferencie biskupov Slovenska Martina Kramaru zvolal predseda slovenských biskupov Stanislav Zvolenský.

„Predstavitelia kresťanských cirkví sa s pánom Marošom Šefčovičom stretli preto, aby si od podpredsedu Európskej komisie vypočuli stanovisko k tomu, ako si môže Slovenská republika v budúcnosti zachovať zvrchovanosť v etických a kultúrnych otázkach,“ povedal pre Postoj Kramara.

Stretnutia s ostatnými prezidentskými kandidátmi podľa hovorcu biskupov nie sú momentálne v pláne. 

Evanjelickí biskupi: Nepreferujeme jedného kandidáta

Zbor biskupov Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku (ECAV) uviedol, že ich cirkev takéto stretnutia aktívne nevyhľadáva. Na stretnutie so Šefčovičom boli prizvaní predsedom KBS Zvolenským.

„Neodmietame stretnutia s neextrémistickými kandidátmi, ale ECAV na Slovensku nepreferuje iba jedného kandidáta. Sme za to, aby sa na čelo krajiny postavili ľudia, ktorí budú obhajovať transparentnosť správy veci verejných, podporovať občiansku spoločnosť, slušné formy komunikácie a budú morálnymi vzormi,“ uviedol pre Postoj generálny biskup Ivan Eľko a dištriktuálni biskupi Ján Hroboň a Slavomír Sabol.

Zároveň dodali, že sa spoliehajú na občiansku zodpovednosť členov cirkvi a rešpektujú ich slobodné rozhodnutie.

Hovorca KBS Kramara na otázku, či stretnutie so Šefčovičom malo byť prejavom jeho podpory, neodpovedal. Uviedol len, že hodnoty, ku ktorým sa Šefčovič prihlásil, sú podľa kresťanských predstaviteľov pre prezidenta Slovenskej republiky potrebné.

Šefčovič hovoril o svojej viere

Podľa agentúry TASR sa kandidát Šefčovič s lídrami cirkví zhodol na tom, že pre Slovensko je veľmi dôležité, aby si zachovalo zvrchovanosť v etických a kultúrnych otázkach i rodinnej politike. 

„Pre mňa osobne to znamená podporu tradičnej rodiny, ktorú vytvoria muž a žena,“ uviedol pred novinármi po stretnutí kandidát na hlavu štátu. Vyhlásil tiež, že viera je preňho veľmi dôležitá a vždy v nej nachádzal oporu. 

Inzercia

Šefčovič podľa vlastných slov predstaviteľov cirkví ubezpečil o svojom odmietavom postoji k možnosti adopcie detí pármi rovnakého pohlavia. „Jednak to nie je v súlade s mojím hodnotovým presvedčením, a tiež som hlboko presvedčený, že ide o tému, ktorá môže ešte viac rozdeľovať spoločnosť,“ povedal.

Náboženskí predstavitelia ocenili Šefčovičove postoje

Šefčovič sa stretol s predsedom KBS Stanislavom Zvolenským, predsedom Ekumenickej rady cirkví Milošom Klátikom, biskupom západného dištriktu ECAV Jánom Hroboňom a prešovským gréckokatolíckym arcibiskupom Jánom Babjakom. 

Náboženskí predstavitelia podľa TK KBS ocenili úsilie podpredsedu Európskej komisie Šefčoviča pri presadzovaní tém, ktoré sa dotýkajú ľudskej dôstojnosti, ochrany života, manželstva, rodiny a náboženskej slobody. 

Šefčovič v súvislosti s ochranou duchovných a kultúrnych hodnôt podotkol, že „najlepším prostredím pre počatie a výchovu dieťaťa je rodina s otcom a matkou a túto overenú pravdu by sme nemali spochybňovať.“ Podľa TK KBS dodal, že tento postoj chce presadzovať aj počas výkonu funkcie prezidenta v prípade, že ľudia mu dajú dôveru. 

V rámci novinárskych otázok sa Šefčovič vyjadril aj k videu prezidenta Andreja Kisku, ktorým súčasná hlava štátu odmieta Šefčovičove náznaky o možných dohodách prezidenta so Zuzanou Čaputovou. 

Kiska vo videu zároveň Šefčovičovi odporučil, aby „trocha viac myslel na svoju budúcnosť a povesť úspešného kariérneho diplomata, keď neuspeje v prezidentských voľbách“.

Šefčovič dnes povedal, že téma, ktorú otvoril, je legitímna, keďže súvisí s Kiskovou favoritkou vo voľbách. Zároveň pripomenul, že vždy pracoval pre Slovensko, a myslí si, že zo strany prezidentského úradu nie je takéto video a jeho forma vhodná.

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Hasiči mali dnes pre búrky na Slovensku už takmer 70 výjazdov. Situácia je najvážnejšia v Nitrianskom kraji, kde boli vyslaní k 16 udalostiam. V Banskobystrickom kraji zasahovali hasiči doposiaľ desaťkrát, v Trenčianskom kraji bola pomoc hasičov potrebná deväťkrát a v Trnavskom kraji boli vyslaní k ôsmim udalostiam technického charakteru.