KDH posilnil Janckulík, zaregistrovali novú stranu KDŽP

KDH posilnil Janckulík, zaregistrovali novú stranu KDŽP

Igor Janckulík. Foto: TASR

Nová strana oslovila eurposlanca Škripeka, ten spoluprácu odmietol.

Rady mimoparlamentného KDH rozširuje doteraz nezávislý a nezaradený poslanec Národnej rady Igor Janckulík. Do parlamentu kandidoval za stranu Sieť. 

Rozhodlo o tom predsedníctvo hnutia. Šéf hnutia Alojz Hlina to dnes označil za dobrú správu a verí v prospešnú a úspešnú spoluprácu.

„V poslednej dobe sme často počúvali požiadavky na ústavných sudcov, a to, že majú byť morálni a odborní. Myslím si, že na všetkých ústavných činiteľov by takéto požiadavky mali byť. Také požiadavky v sebe spája Igor Janckulík,“ uviedol podpredseda KDH Pavol Zajac.

Morálnosť podľa neho preukázal tým, že po minuloročnej vražde novinára Jána Kuciaka prestal podporovať vládnu koalíciu a vystúpil z jej radov. Pod jeho odbornosť sa podpísalo aj jeho voľakedajšie pôsobenie na poste splnomocnenca vlády pre rýchlostné cesty.

„Aj v minulosti sme spolu konzultovali a kooperovali pri riešení problémov infraštruktúrnych, dopravných, hlavne diaľnic a rýchlostných ciest,“ poznamenal Zajac s tým, že problémov v oblasti dopravy je na Slovensku stále veľa.

Poslanec priznal, že dlho zvažoval, či sa bude po skončení svojho mandátu ešte politicky angažovať na národnej úrovni. V súčasnosti je aj podpredsedom Žilinského samosprávneho kraja.

„Pred rokom, keď som vystúpil z vládnej koalície, som povedal, že ak ešte niekedy vstúpim do nejakej politickej strany, tak do takej, ktorá má kresťanské korene. Preto KDH, lebo sú mi hodnotovo veľmi blízki,“ vysvetlil Janckulík. Venovať by sa chcel naďalej doprave.

Jeho ďalšie zotrvanie v parlamente a kandidatúra v budúcoročných voľbách sú podľa poslanca na zvážení vedenia KDH. „Uvidíme, čo prinesie doba, či budem kandidovať, či mi dá KDH dôveru,“ skonštatoval Janckulík. Zároveň však priznáva, že on sám by záujem mal. „Mal by som záujem, lebo politika na krajskej úrovni je dobrá, keď je prepojená aj s národnou,“ poznamenal uzavrel.

Najprv Šaštín, potom eurovoľby

Ministerstvo vnútra dnes zaregistrovalo stranu Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP). Tá má ambíciu zúčastniť sa na nadchádzajúcich voľbách do Európskeho parlamentu. Opierať sa chce hodnotovo o kresťanské, národné a sociálne piliere.

Novú stranu čaká ustanovujúci snem, ktorý sa má uskutočniť v Šaštíne.

„V Európskom parlamente sedí veľa šikovných právnikov, ekonómov. Slovensko by malo do Európskeho parlamentu poslať niekoho, kto nastaví zrkadlo bruselským byrokratom a pripomenie im, že Európa patrí ľuďom, a nie im. Európa nemá byť inkubátorom ich ideológií, ale má sa starať o bezpečnosť a prosperitu,“ priblížil Dárius Hatok z KDŽP.

KDŽP vyzbierala na svoju registráciu viac ako 14 000 podpisov, čo podľa Hatoka vytvára silný mandát, aby sa k strane pripojili ľudia, ktorí chcú, aby sa na Slovensku robila politika, ktorá spojí kresťanské, národné a sociálne piliere.

Zároveň je to podľa neho príležitosť pre politikov, ktorí chcú zjednocovať kresťanské sily na jednej platforme, ktorá je hodnotovo čitateľná, má záväzné body a ich presadenie bude požadovať. „Odkazovať vopred liberálnym stranám, že my nič nebudeme požadovať v tejto agende, pri KDŽP nehrozí,“ uviedol Hatok.

Strana plánuje osloviť všetkých, ktorí ju kontaktujú a prejavili záujem o spoluprácu. Ľudia z okruhu KDŽP aj aktívne oslovujú, urobili tak minimálne v prípade europoslanca Branislava Škripeka, ktorý to potvrdil Postoju. 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo