Vo Washingtone sa konal veľký prolife pochod, pozdravil ho aj Trump

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vo Washingtone sa konal veľký prolife pochod, pozdravil ho aj Trump

Pochod za život vo Washingtone 18. januára 2019. Foto: facebook.com/marchforlife

Desaťtisícky zástancov ochrany života od počatia sa zišlo v piatok vo Washingtone na výročnom Pochode za život.

Pochod podporil aj prezident Donald Trump, ktorý vo svojom videoposolstve k účastníkom podujatia prisľúbil, že bude vetovať akýkoľvek zákon z Kongresu, ktorý by oslabil ochranu ľudského života.

Pochod za život je pripomienkou verdiktu Najvyššieho súdu USA v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktorý znamenal legalizáciu umelých potratov v Spojených štátoch. 

Výročie tohto verdiktu je pre konzervatívnu pravicu a kresťanské spoločenstvá v USA každoročne príležitosťou na to, aby žiadali zmenu súčasných pravidiel. 

Medzi účastníkmi pochodu a zhromaždenia bolo aj mnoho mladých ľudí – študentov cirkevných škôl z rôznych štátov USA.

Znepokojenie v tábore pro-choice vyvolalo nedávno Trumpovo rozhodnutie vymenovať za členov Najvyššieho súdu USA dvoch sudcov. Očakáva sa, že súčasné zloženie Najvyššieho súdu môže zvrátiť rozhodnutie v spomínanom prípade Roe verzus Wade. Na pochode vo Washingtone premietli ukážku rovnomenného celovečerného filmu, ktorého témou je práve tento kontroverzný proces. Do amerických kín by sa mal dostať na jar tohto roku.

Na pochode sa zúčastnil aj vladyka Milan Lach SJ, v súčasnosti biskup gréckokatolíckej eparchie Parma v štáte Ohio v USA. 

Na pochode podobne ako minulý rok vystúpil aj Mike Pence, ktorý je prvým americkým viceprezidentom vo viac ako 40-ročnej histórii pochodu, ktorý sa prolife zhromaždeniu priamo prihovoril. Prezident USA tak zatiaľ neurobil, Trumpa si tento rok vypočuli pomocou videozáznamu.

Pence pochválil zhromaždených za vytrvalú snahu v obrane života, vyhlásil, že je to hnutie „definované súcitom a láskou“. Pripomenul viaceré opatrenia Trumpovej vlády, ako napr. zrušenie financovania potratov vo svete zo strany USA cez agentúru pre medzinárodný rozvoj. Poďakoval dobrovoľníkom tehotenských centier, ktorí pomáhajú matkám a novorodencom, rodinám, ktoré si adoptovali deti v núdzi, a prolife politikom, ktorí bojujú za práva nenarodených. Podľa Penca „táto generácia bude tou, ktorá obnoví život v Amerike“.

Vystúpenie amerického viceprezidenta Mika Penca na pochode.

Skrátený záznam pochodujúceho davu, zdroj: facebook.com/studentsforlife

Zhromaždeným sa prihovoril aj populárny konzervatívny publicista a rozhlasový moderátor Ben Shapiro. Pripomenul, že Amerika bola založená na Bohom daných právach, medzi nimi hlavne na práve na život a slobodu. Deti boli najcennejšou skupinou, no „potom sa niečo stalo a rozhodli sme sa ich vymazať. Klamali sme si a okolo tejto lži sme vybudovali vysoké múry“. Spomenul vyjadrenie liberálneho kanadského premiéra Justina Trudeaua z minulého týždňa, podľa ktorého proliferi nie sú v línii toho, kde stojí jeho vláda a spoločnosť. Podľa Shapira je to v poriadku, pretože v takejto línii „neboli ani abolicionisti, ani mučeníci v Ríme, ani Židia v Egypte. Spravodlivosť nemusí byť populárna, musí byť len spravodlivá“.

„Naše deti zabíjané počas desaťročí na nás pozerajú zhora a pamätajú si. Naše deti, ktoré tu dnes stoja s nami, si tiež budú pamätať a budú pochodovať, kým už nebudú musieť pochodovať,“ povedal Shapiro. „Boh nás požehná, pretože sme strážcovia jeho najcennejších výtvorov. Stojíme medzi Amerikou a temnotou a budeme pochodovať, kým sa táto temnota navždy nerozplynie a kým všetky naše deti nebudú môcť zostať spolu na slnečnom svetle.“

USA dnes patria medzi iba 7 krajín vo svete, ktoré umožňujú potrat aj po 20. týždni tehotenstva. Vo viac ako 20 štátoch USA je potrat dovolený až do deviateho mesiaca tehotenstva.

Videoreportáž televízie EWTN zo včerajšieho pochodu za život.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo