Koniec SME

V týchto dňoch podľa všetkého končí súčasná podoba denníka SME.

V mnohých ohľadoch to boli najkvalitnejšie slovenské noviny. V žiadnych iných ste nenašli takú šírku spravodajstva, komentárov, kvalitných rozhovorov, analýz popretkávaných hodnotnými grafmi či tabuľkami. Na blogových podstránkach, ktorým ako jedni z prvých na svete dali na svojom webe priestor a tým aj čítanosť, sa vytvorilo dobré miesto občianskej angažovanosti a vyrástli tu viacerí kvalitní publicisti. Odvaha a vytrvalosť SME pri rozpracovávaní viacerých ekonomických škandálov nie je samozrejmosťou, zvlášť v slovenských podmienkach. SME v mnohom jednoducho boli inšpiratívne noviny, ktoré ovplyvnili generácie ľudí.

„SME si vytrvalo berie obhajobu ľavicovej strany kultúrnych sporov za svoju tému, aj na úkor objektivity. Spor s Pentou je ale iná hra.“

Zdieľať

Na druhej strane je tiež pravdou, že v posledných rokoch sa SME veľmi vyhranili v kultúrno-etických alebo iných témach, viac vystúpila do popredia snaha o poskytnutie svojho svetonázoru ako o objektívny popis diania, a to aj v spravodajstve a v jeho koncepcii. A aj v zásadných veciach. Veľa ľudí si uvedomuje, ako SME (a ďalšie médiá) ignorujú, resp. marginalizujú francúzske už dva roky trvajúce státisícové prorodinné demonštrácie kritizujúce poplatnosť vlády voči lgbt agende. Napriek tomu, že omnoho menšie protesty iného ideového zafarbenia majú miesto na popredných stranách, správa o týchto má málokedy viac ako pár riadkov a často býva založená ďaleko vnútri novín, ak vôbec. Podobný ideologický prístup je aj napr. pri festivale Gothoom, Stratégii ľudských práv, tém týkajúcich sa Cirkvi alebo iných. SME si jednoducho vytrvalo berie obhajobu ľavicovej strany kultúrnych sporov za svoju tému, aj na úkor objektivity.

Podobne sa deje aj pri pokrývaní napr. politických tém. Multikultúrny pohľad na svet vedie k predstavovaniu islamu ako štandardného náboženstva a k marginalizácii utrpenia kresťanov a iných menšín na Blízkom východe. V pokrývaní ukrajinsko-ruského konfliktu v SME ťažko nájdete informácie kritické k západnej strane sporu a pozitívne k ruskej, hoci také existujú. Hodnotenie slovenskej histórie je tiež zaťažené ideologickými nánosmi.

No napriek všetkým výhradám – spor SME versus Penta nie je tohto druhu. Penta nie je osvietený oligarcha, ktorý chce pozdvihnúť kvalitu novín. Kto nevie, čo takýto vstup do mainstreamových médií znamená, nech si prečíta pekne ostrú sériu Penta story na blogu Milana Krajniaka. Penta je jedna z najmocnejších organizácií na Slovensku, prerastená spleťou obchodných vzťahov s politickými stranami a orgánmi, ktorá zverila svoje citlivé údaje poslednému šéfovi ŠtB Alojzovi Lorencovi. Kritici SME by nemali vítať nového vlastníka a ak to niekto robí, mal by si pretrieť oči. Výhrady voči denníku sú v poriadku a zídu sa pri hodnotení nového projektu odídených redaktorov, ale korupcia nie je riešením pre svetonázorové rozdiely, spor s Pentou je iná hra.

Lukáš Obšitník

Ilustračné foto: sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo