Ako prežiť Hru o tróny

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Ako prežiť Hru o tróny

Britská herečka Emilia Clarková ako Daenerys Targaryenová, jedna z najpopulárnejších postáv televízneho seriálu Hra o tróny. FOTO – TASR/AP

Austrálski výskumníci sa nad touto otázkou seriózne zamysleli.

Aj vy sa už tešíte na ôsmu a zároveň poslednú sériu populárneho televízneho seriálu Hra o tróny, ktorá má byť vysielaná v apríli 2019? Neviete sa dočkať, kto napokon zasadne na železný trón?

Výskumníci Reidar P. Lystad a Benjamin T. Brown z Macquarie University v Sydney si čakanie skrátili tým, že pozerali odznovu všetkých doteraz odvysielaných 67 epizód a zmapovali úmrtnosť či schopnosť prežitia jednotlivých postáv.

Ich zistenia publikoval vo forme článku medicínsky žurnál Injury Epidemiology. Nesie názov „Smrť je istá, jej čas nie“. Na čo prišli?

Z 330 postáv populárneho seriálu, ktoré sa objavili počas prvých siedmich sérií na televíznej obrazovke, zomrelo 186 (teda viac ako polovica). Z toho len dve postavy zomreli prirodzenou smrťou. Drvivá väčšina prišla o život rukou iných postáv. Či už vo vojne, v dôsledku popravy, otravy, ohňa, súbojov a podobne.

Nová postava má v priemere 14-percentnú pravdepodobnosť, že zomrie v priebehu prvej hodiny seriálu, ako sa objaví na scéne.  

Vyššiu pravdepodobnosť úmrtia mali postavy, ktoré boli: 1) mužského pohlavia, 2) neurodzeného pôvodu, 3) nemenili lojality, 4) patrili medzi nosnejšie charaktery seriálu. Naopak, urodzení, ženy, prípadne postavy, ktoré vo feudálnom svete Hry o tróny neváhali zradiť svoju vernosť jednému z rodov, mali vyššiu pravdepodobnosť prežitia.

Civilizácia umenšuje násilie

Ako tieto údaje súvisia so skutočným svetom a prečo takýto článok zverejnil medicínsky žurnál? Lystad a Brown porovnávajú úmrtnosť postáv seriálu Hra o tróny s prácou kognitívneho psychológa a jazykovedca Stevena Pinkera, ktorý pred pár rokmi upozornil, ako postupne s napredovaním civilizácie klesá podiel násilných úmrtí. V roku 2011 o tom vyšla jeho kniha s názvom Lepší anjeli našej prirodzenosti.

Zásluhu na poklese násilia má najmä prekonanie kmeňovej a neskôr feudálnej rozdrobenosti v prospech relatívne centralizovaných štátov, ktoré si na svojom území uplatňujú monopol na násilie. No ide tiež o dôsledok rozvoja obchodu a výroby, vďaka čomu sa ľudia viac sústredia na produkciu nových statkov než na koristenie existujúceho bohatstva od svojich blížnych.   

V prehistorických spoločnostiach ročne pripadalo 500 násilných úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. V stredoveku to pokleslo na 40, v 18. storočí na menej ako 10 a v súčasnosti spadajú vo vyspelých spoločnostiach asi 3 vraždy na 100-tisíc obyvateľov ročne.  

Minulý týždeň bola zverejnená na YouTube krátka štylizovaná ukážka, lákajúca na záverečnú ôsmu sériu seriálu Hra o tróny.

Lystad a Brown prišli aj s niekoľkými návrhmi, ako vo svete podľa románov Georgea R. R. Martina znížiť mieru násilia. Napríklad podporovať obchod namiesto územnej expanzie či investovať do vzdelania a zdravotníctva. S pokorou a iróniou však priznávajú, že takéto zmeny sú nepravdepodobné, keďže by zrejme znížili divácku príťažlivosť tohto populárneho seriálu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo