Ako prežiť Hru o tróny

Ako prežiť Hru o tróny

Britská herečka Emilia Clarková ako Daenerys Targaryenová, jedna z najpopulárnejších postáv televízneho seriálu Hra o tróny. FOTO – TASR/AP

Austrálski výskumníci sa nad touto otázkou seriózne zamysleli.

Aj vy sa už tešíte na ôsmu a zároveň poslednú sériu populárneho televízneho seriálu Hra o tróny, ktorá má byť vysielaná v apríli 2019? Neviete sa dočkať, kto napokon zasadne na železný trón?

Výskumníci Reidar P. Lystad a Benjamin T. Brown z Macquarie University v Sydney si čakanie skrátili tým, že pozerali odznovu všetkých doteraz odvysielaných 67 epizód a zmapovali úmrtnosť či schopnosť prežitia jednotlivých postáv.

Ich zistenia publikoval vo forme článku medicínsky žurnál Injury Epidemiology. Nesie názov „Smrť je istá, jej čas nie“. Na čo prišli?

Z 330 postáv populárneho seriálu, ktoré sa objavili počas prvých siedmich sérií na televíznej obrazovke, zomrelo 186 (teda viac ako polovica). Z toho len dve postavy zomreli prirodzenou smrťou. Drvivá väčšina prišla o život rukou iných postáv. Či už vo vojne, v dôsledku popravy, otravy, ohňa, súbojov a podobne.

Nová postava má v priemere 14-percentnú pravdepodobnosť, že zomrie v priebehu prvej hodiny seriálu, ako sa objaví na scéne.  

Vyššiu pravdepodobnosť úmrtia mali postavy, ktoré boli: 1) mužského pohlavia, 2) neurodzeného pôvodu, 3) nemenili lojality, 4) patrili medzi nosnejšie charaktery seriálu. Naopak, urodzení, ženy, prípadne postavy, ktoré vo feudálnom svete Hry o tróny neváhali zradiť svoju vernosť jednému z rodov, mali vyššiu pravdepodobnosť prežitia.

Civilizácia umenšuje násilie

Ako tieto údaje súvisia so skutočným svetom a prečo takýto článok zverejnil medicínsky žurnál? Lystad a Brown porovnávajú úmrtnosť postáv seriálu Hra o tróny s prácou kognitívneho psychológa a jazykovedca Stevena Pinkera, ktorý pred pár rokmi upozornil, ako postupne s napredovaním civilizácie klesá podiel násilných úmrtí. V roku 2011 o tom vyšla jeho kniha s názvom Lepší anjeli našej prirodzenosti.

Zásluhu na poklese násilia má najmä prekonanie kmeňovej a neskôr feudálnej rozdrobenosti v prospech relatívne centralizovaných štátov, ktoré si na svojom území uplatňujú monopol na násilie. No ide tiež o dôsledok rozvoja obchodu a výroby, vďaka čomu sa ľudia viac sústredia na produkciu nových statkov než na koristenie existujúceho bohatstva od svojich blížnych.   

V prehistorických spoločnostiach ročne pripadalo 500 násilných úmrtí na 100-tisíc obyvateľov. V stredoveku to pokleslo na 40, v 18. storočí na menej ako 10 a v súčasnosti spadajú vo vyspelých spoločnostiach asi 3 vraždy na 100-tisíc obyvateľov ročne.  

Minulý týždeň bola zverejnená na YouTube krátka štylizovaná ukážka, lákajúca na záverečnú ôsmu sériu seriálu Hra o tróny.

Lystad a Brown prišli aj s niekoľkými návrhmi, ako vo svete podľa románov Georgea R. R. Martina znížiť mieru násilia. Napríklad podporovať obchod namiesto územnej expanzie či investovať do vzdelania a zdravotníctva. S pokorou a iróniou však priznávajú, že takéto zmeny sú nepravdepodobné, keďže by zrejme znížili divácku príťažlivosť tohto populárneho seriálu.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo