Čínsky vedec realizoval genetickú manipuláciu detí

Čínsky vedec realizoval genetickú manipuláciu detí

FOTO TASR/AP

Čínsky vedec, ktorý nedávno informoval o narodení prvých detí s geneticky upravenou DNA, v stredu vyhlásil, že v rámci jeho projektu je tehotná ďalšia, druhá dobrovoľníčka. Uviedla to v stredu agentúra AP.

Do pokusov čínskeho vedca Che Ťien-kchueja sa ako dobrovoľníci zapojilo osem párov – otcovia boli pozitívne testovaní na vírus HIV, matky mali testy negatívne. Jeden pár z projektu vystúpil ešte pred jeho zastavením. 

Che Ťien-kchuej svojím experimentom väčšinu vedcov prekvapil a mnohých šokoval. Dedičné úpravy DNA (tzv. editácia zárodočnej línie) sú kontroverzná téma a v mnohých krajinách sveta je táto metóda – úprava ľudskej DNA – zakázaná. Tieto zmeny v DNA sa totiž môžu prejaviť aj u ďalšej generácie, pričom môže dôjsť i k poškodeniu niektorých iných génov.

Medzi štátmi, kde je úprava ľudskej DNA zakázaná, sú aj USA a krajiny Európy. V samotnej Číne je situácia nejasná. Che tvrdí, že experiment mu čínske úrady povolili.

Podľa dostupných informácií bolo pri spomínanej úprave DNA vajíčko ženy v skúmavke oplodnené spermiou partnera, následne bolo geneticky upravené a potom znovu vložené do ženinho tela. V podstate šlo o techniku používanú pri umelom oplodnení s editáciou génu navyše. Mnohí vedci sa však medzičasom vyjadrili, že z etického hľadiska ide o veľmi kontroverzný projekt.

Cieľom genetickej úpravy embryí malo byť umožniť HIV pozitívnym otcom splodiť deti, u ktorých by bolo nižšie riziko nákazy týmto vírusom, spôsobujúcim nevyliečiteľný syndróm získaného zlyhania imunity (AIDS).

Agentúra AFP pritom informovala, že Che Ťien-kchuej svoj experiment vzhľadom na pobúrenie a polemiku o jeho etickom aspekte pozastavil.

Vedecká obec pobúrená, čínsky vedec hrdý

Na vedeckom kongrese v Honkongu dnes vedec Che Ťien-kchuej pôrod prvých geneticky upravených detí obhajoval. „Som hrdý,“ povedal na margo svojho výskumu. „Veda musí urobiť viac, aby pomohla ľuďom s chorobami,“ odpovedal na otázky medzinárodných expertov. Išlo o prvé verejné vystúpenie vedca od pondelka, keď na svojom Youtube zverejnil video, ktoré medzi expertami vyvolalo veľké pobúrenie. Vo videu totiž oznámil narodenie prvých geneticky manipulovaných detí s menami Lulu a Nana. 

 

Zdroj: Youtube

V Honkongu dnes Che zopakoval, že sa na jeho výskume podieľali viaceré bezdetné páry so zdravou matkou a HIV infikovaným otcom. Na konci porodil dvojičky len jeden pár. „Na tento špeciálny prípad som zvlášť hrdý,“ povedal Che. 

Čínska vláda nariadila vyšetrovanie, aby sa výskum sporného vedca preskúmal. Toto vyjadrenie vydala Medzinárodná zdravotnícka komisia v Pekingu. 

„Pri týchto pokusoch ide o nezodpovedné pokusy na ľuďoch,“ zdôraznil Peter Dabrock, šéf nemeckej Etickej rady. 

 

 

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo