Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
14. november 2018

Ruky preč od Sira Rogera

Časť progresívnej ľavice si najnovšie zasadla na svetoznámeho konzervatívneho filozofa Rogera Scrutona.

Ruky preč od Sira Rogera

Roger Scruton počas festivalu The Financial Times Oxford Literary Festival, Oxfordshire 27. Marec 2014. Foto – Profimedia.sk 

My Slováci sme spolu s Čechmi malé národy a keď sme prežívali ťažké časy, tých priateľov, ktorí kvôli nám niečo riskovali, nebolo až tak veľa. O to viac by sme sa mali zaujímať o tú hŕstku cudzincov, ktorí stáli v minulosti pri nás, a oplatiť im solidaritou, keď sami čelia krivde.

Ako teraz britský mysliteľ Roger Scruton! V 80. rokoch navštevoval Československo, pašoval sem knihy, spolupracoval s disidentmi a podieľal sa na bytových filozofických seminároch v rámci takzvanej podzemnej univerzity. Až pokiaľ ho komunisti nevyhostili z krajiny.

Do Česka i na Slovensko stále sporadicky zavíta, pozná a oceňuje Františka Mikloška, a je natoľko ikonickou postavou, že sa dostal dokonca do jednej epizódy rodinného televízneho seriálu Vyprávěj. Roger Scruton – takým tým anglickým spôsobom výstredný filozof, farmár, muž láskavého humoru a autor viac ako štyroch desiatok kníh – dostal za svoje prodisidentské aktivity v roku 1998 Medailu za zásluhy od Václava Havla a kráľovná Alžbeta II. ho na základe jeho služby filozofii a verejnému vzdelaniu v roku 2016 pasovala za rytiera.

No ak by to záležalo na niekoľkých poslancoch britského parlamentu za labouristickú a liberálnodemokratickú stranu, do dejín by vošiel hlavne ako sexista, homofób, islamofób, ba dokonca antisemita! Čímže sa previnil?

Chcel skrášľovať mestá

Scruton bol nedávno vymenovaný za predsedu ministerskej poradnej komisie, ktorá má prispieť k lepšej a esteticky hodnotnejšej výstavbe v Spojenom kráľovstve. Je za tým myšlienka, že prvky ako kvalita, krása či usporiadanie budov, vplývajú na charakter komunity či na vzťahy medzi ľuďmi.

Umenie a estetika (vrátane Estetiky architektúry) patria k témam Scrutonových kníh. Navyše, post nie je honorovaný, takže ani daňovník neutrpí škodu.     

Avšak časť liberálnej ľavice si nemohla nechať ujsť príležitosť rozbaliť voči Scrutonovi svoj osvedčený mechanizmus zničenia nepohodlného jednotlivca prostredníctvom kombinácie okázalej pohoršenej pózy a označkovania protivníka ako nenávistného „-istu“, či „-fóba“.

V médiách sa objavili vyjadrenia, ktoré Scruton ako popredný konzervatívny mysliteľ našej doby tu a tam poskytol v priebehu posledných desaťročí k témam týkajúcim sa islamu, homosexuality či Georgea Sorosa. A oheň bol na streche.   

„Nikto s takýmito názormi nemá miesto v modernej demokracii,“ povedal labouristický poslanec Andrew Gwynne pre portál BuzzFeed News. „Premiérka nech konečne ukáže vodcovstvo a vyhodí Scrutona spolu s vyšetrovaním toho, ako vôbec bol vymenovaný.“

Ako cez kopirák sa pre rovnaké médium vyjadrila aj poslankyňa liberálnych demokratov Wera Hobhouse: „Niekto s takýmito názormi nemá miesto, aby vláde radil o čomkoľvek, a je hlboko znepokojujúce, že konzervatívci sami seba spájajú s takýmito urážlivými postojmi. Roger Scruton nikdy nemal byť zamestnaný a premiérka by ho mala požiadať o rezignáciu.“

Znie to, akoby si konzervatívny filozof poriadne zavaril. No Scruton nie je človek krátkych mediálnych sloganov, ale nuansovaných argumentov. Mnohé citáty, ktoré majú ilustrovať jeho obludnosť a nevhodnosť pre akýkoľvek verejný post, sú v skutočnosti povytŕhané z kontextu. Pokiaľ sa ten vezme do úvahy, Scruton v niektorých prípadoch dokonca hovoril presný opak, než čo mu vyčítajú.

Antisemita?

Jeden príklad za všetky, ktorý má preukazovať Scrutonov údajný antisemitizmus a sklon ku konšpiračným teóriám. „Mnohí príslušníci budapeštianskej inteligencie sú Židia, a sú súčasťou rozsiahlych sietí okolo Sorosovho impéria,“ povedal britský filozof v rámci prednášky pred štyrmi rokmi. A táto veta je teraz široko citovaná ako dôkaz proti nemu.

Inzercia

Trochu inak však vyznieva širší citát:

„Tá židovská menšina, ktorá prežila nacistickú okupáciu, trpela ďalšou perzekúciou za komunistov, ale v každom prípade o sebe dáva aktívne vedieť. Mnohí príslušníci budapeštianskej inteligencie sú Židia, a sú súčasťou rozsiahlych sietí okolo Sorosovho impéria. Medzi ľuďmi v týchto sieťach je mnoho tých, ktorí sú oprávnene podozrievaví voči nacionalizmu, považujú nacionalizmus za hlavnú príčinu tragédie strednej Európy 20. storočia a nerozlišujú medzi nacionalizmom a oným druhom národnej lojality, ktorý som obhajoval v tejto prednáške. Navyše, ako svet vie, domorodý antisemitizmus stále hrá rolu v maďarskej politike a spoločnosti a predstavuje prekážku pre to, aby sa vytvorila zdieľaná národná lojalita etnických Maďarov a Židov.“

Ak by sme tento text chceli podrobiť rozboru, najempatickejšie nepôsobia tie vety, kde Scruton priznáva, že antisemitizmus je v Maďarsku problém, ale posledná veta. Aj mnohí ľudia židovského pôvodu na Slovensku totiž dobre poznajú túto traumu: Môžu sa akokoľvek snažiť zapadnúť, prípadne čokoľvek dosiahnuť pre krajinu, ktorá je aj ich vlasťou, no aj tak im domáci antisemitskí krikľúni stále dajú pocítiť, že sa nemôžu považovať za súčasť slovenského (či v prípade Maďarska maďarského) národa...

Scrutonovi sa tiež pričíta za zlé, že od roku 1987 pozná Viktora Orbána. Trochu sa zabúda, že súčasný maďarský premiér začínal ako liberál, so Sorosovým štipendiom študoval v Oxforde a postupne sa názorovo posúval k súčasným pozíciám.

No podstatná je iná vec. Pred dvomi rokmi sa Scruton snažil presvedčiť orbánovcov, aby nevyháňali z krajiny Stredoeurópsku univerzitu. – V mene akademickej slobody a názorovej plurality v Maďarsku. To sú reálne činy, ktoré sa počítajú, nie nejaké z kontextu vytrhnuté taľafatky.

Toryovci zatiaľ za Scrutonom

Na tomto mieste nie je priestor rozoberať všetky vyjadrenia, ktoré sú britskému filozofovi vyčítané. O niečom píše Martin Weiss v článku na webe českého týždenníka Echo. Niečo rozoberá Madeleine Kearns v článku pre konzervatívny americký web National Review.

Douglas Murray sa v stĺpčeku na blogu britského týždenníka The Spectator otvorene vysmial Scrutonovým prenasledovateľom ako nevzdelaným hlupákom.

Charlotte Lytton svoj článok o Scrutonovi v britskom denníku Daily Telegraph nazvala príznačne: „Nikto nie je v bezpečí pred internetovými archeológmi pohoršenia.“

Známeho britského filozofa sa na stránkach National Review zastal aj Jibran Khan, ktorý je moslim, usilujúci sa o dialóg medzi tromi hlavnými monoteistickými náboženstvami. Jeho článok nesie názov: „Sir Roger Scruton je priateľom moslimov a židov.“

Khan o tri dni neskôr upozornil v druhom článku na ďalšiu absurditu v hone na Scrutona: Britského filozofa obvinili, že podporuje Národný front. A to na základe slov z prednášky, v ktorej v skutočnosti Národný front odsudzuje ako rovnostársku populistickú stranu, ktorej hodnoty nenadväzujú na tradičný burkeovský konzervativizmus, ale skôr na jeho protiklad, vražedných francúzskych revolucionárov.

Vládnuci britskí konzervatívci zatiaľ nejavia ochotu podvoliť sa najnovšiemu kolu ľavicovo-liberálneho honu na bosorky a Scrutona bránia. Minister bytovej politiky James Brokenshire, pod ktorého poradná komisia o výstavbe spadá, podľa BBC považuje dotknuté výroky za dezinterpretácie. Kritizoval, ako bol filozofov charakter touto kampaňou „pošpinený“ a naďalej považuje Scrutona za „jedinečne kvalifikovaného“ vzhľadom na jeho znalosti v oblasti estetiky.

Ak by konzervatívci premiérky Theresy Mayovej tlaku ustúpili, bolo by to poľutovaniahodné. Pokiaľ by totiž progresívnej ľavici dovolili „zostreliť“ jedného z najvýznačnejších konzervatívnych mysliteľov a britských verejných intelektuálov súčasnosti, bol by zostreliteľný hocikto.

Z Downing Street 10 by malo zaznieť jasne: Sira Rogera nevydáme, na vašu hru na dotknutých a pohoršených nepristúpime. Trhnite si nohou.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.