Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
18. október 2018

Bude Orbán vylúčený z EPP?

Rakúsky kancelár Kurz vniesol do diskusie dôležitú poznámku.
Bude Orbán vylúčený z EPP?

Foto: Viktor Orbán/FB

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu. 

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

Diskusia o Orbánovi sa ďalej zostruje, ukázal to aj rozhovor Jeana-Claude Junckera, končiaceho šéfa Európskej komisie, ktorý pre Le Monde povedal, že Orbán už viac nepatrí do Európskej ľudovej strany. „Aj keď si ho vážim, vidím rozpor v tom, čo rozpráva, a medzi kresťanskodemokratickými hodnotami, na ktorých je EPP založená,“ povedal Juncker na adresu Orbána.

Členstvo v EPP je pre Orbána až trochu paradoxne dôležitá vec. Ideologicky aj politicky na nej stavia. Cíti sa byť totiž dedičom Helmuta Kohla, ktorý sa s ním v poslednej fáze života stretával, organizácia pohrebu nakoniec zabránila želaniu Kohlovej rodiny, aby Orbán rečnil na jeho pohrebe, Orbán sa však ku Kohlovi hlásil a hlási, naposledy pri prvom výročí Kohlovej smrti, keď predniesol prejav o význame Kohla, ale aj EPP a role, ktorú vidí v tejto skupine pre seba.

Orbán vtedy pripomenul všetko dôležité, čo spája Maďarov a Nemcov v posledných desaťročiach, bola to Budapešť, kde sa prelomila železná opona a začali púšťať frustrovaných východných Nemcov na Západ, podpora pre zjednotenie Nemecka (v Maďarsku sa hovorí zjednotenie národa) bola vyššia ako v samotnom Nemecku.

V tom prejave je aj kúsok falše. Kohl nebol až taký veľký kresťan v politike, kresťanské témy išli v skutočnosti bokom, a najmä, Kohl zjednotil Nemecko, ale rozdelil Európu – to je dedičstvo Maastrichtu a najmä vtedy sa rodiaceho eura.  

Na Kohlovom pohrebe aj po ňom prevláda iná (povedzme politicky užitočnejšia) interpretácia Kohlovej politiky, ku ktorej sa hlási aj Orbán. Ten sa tešil, o tom polemizovať nemožno, v závere života sympatiám, istej osobnej priazni a podpore Kohla (na rozdiel od Merkelovej). A keďže Kohl mal prvý európsky štátny pohreb, s celou euro-elitou v čiernom, Orbán sa ako jeho dedič cíti byť v centre.

Inzercia

Orbán vždy napomínal lídrov poľskej pravice, že robia chybu, ak nie sú v EPP a spájajú sa s britskými konzervatívcami a ODS v okrajovej platforme. Zároveň mu dlhodobo prekáža, že EPP nerobí to, čo by mala, a miesto Fideszu vidí po boku CSU, ktorým má ísť o obnovu kresťanských koreňov a istú renesanciu kresťanskej demokracie, obnovenie Kohlovho poňatia politiky. Nemyslí sa tým kresťanský program, ako ho poznáme na Slovensku, resp. nie v celej šírke, určite nejde o ochranu nenarodeného života, ale o migráciu, definíciu manželstva a civilizačné hodnoty.

A do tohto sporu prichádza spor o Orbána a stav demokracie v Maďarsku, po spolitizovanej rezolúcii Europarlamentu sa stále viac hovorí o politickej sankcii priamo voči Orbánovi. „Vidím rozpor v tom, čo rozpráva, a medzi kresťanskodemokratickými hodnotami, na ktorých je EPP založená,“ hovorí Juncker.

Ten rozpor je hneď dvojaký, ale dôležitejšia je konzekvencia. Tú si nateraz najbystrejšie všimol rakúsky kancelár Sebastian Kurz.

V rozhovore pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung povedal, že nechce, aby v Európe vznikla nová strana, ktorá by zjednocovala „morálne nerovnocenných a nechcených Východoeurópanov“ (moralisch nicht ebenbürtige und eigentlich ungewollte Osteuropäer). Pretože vníma, že k Orbánovi sa hlási Kaczynski aj Babiš s Fialom (český parlament prijal na návrh ODS rezolúciu, ktorá sa Orbána zastala), rumunská vláda sa správa k demonštrantom horšie, v Maďarsku nikto nezabil novinára či novinárku ani maďarské vládne lietadlo nebolo použité pri únose vietnamského exulanta z Berlína, mohli by sme pokračovať. Napríklad aj tým, že Orbán je vzorom pre Heinza-Christiana Stracheho, s ktorým sedí Kurz vo vláde, alebo Matteo Salviniho, ktorý vládne v Taliansku, atď.

Kurz neurobil krok smerom k Orbánovi, stále háji snahu pozastaviť Maďarsku hlasovacie práva a obmedziť eurofondy, volá to dokonca diskusiou. Kurz posiela odkaz na Západ, najmä do Berlína, a robí to hlavne preto, že si tým chráni situáciu doma. Orbán je dnes vnútropolitickou témou pre európsku ľavicu aj pravicu.

Na celej diskusii o Orbánovi zaráža len jedno. Že si ju nevšímajú slovenskí politici z EPP.

Odporúčame

Kočnerovi alternatívci

Kočnerovi alternatívci

Keď je reč o tom, kto všetko pomáhal fenoménu Kočner vyrásť do obludných rozmerov, treba sa pristaviť aj pri médiách. Pri alternatívnych médiách.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.