Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. september 2018

Čína zakazovala deti. Teraz tlačí na rodičov, aby ich mali viac

Čína začína doplácať na politiku jedného dieťaťa. Jej populácia prudko starne, no mladí viac detí mať nechcú. 
Čína zakazovala deti. Teraz tlačí na rodičov, aby ich mali viac
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čína začína doplácať na politiku jedného dieťaťa. Jej populácia prudko starne, no mladí viac detí mať nechcú. 

Takmer 40 rokov nútila čínska vláda svojich obyvateľov, aby nemali viac ako jedno dieťa. Štátna kontrola pôrodnosti tak viedla k sankciám, núteným potratom, sterilizáciám a nerovnováhe medzi pohlaviami. 

Tento neprirodzený zásah štátu do života ľudí sa začína najľudnatejšej krajine vracať. Ekonómovia hovoria o demografickej časovanej bombe. Problémom je prudko starnúca populácia. 

Problém si čínska vláda uvedomila už pred pár rokmi. Od roku 2016 preto uvoľnila tzv. politiku jedného dieťaťa a povolila párom mať deti dve. V poslednom čase sa hovorí o ďalšom uvoľnení reštrikcií, zrušení akéhokoľvek limitu na počet detí, ba dokonca sa objavujú aj hrozby, či komunistická vláda neprejde do druhého extrému a nezačne ľudí nútiť mať veľké rodiny. 

Tri prasiatka ako predzvesť

Za prvý signál možných zmien považujú niektorí novú poštovú známku pre rok 2019, ktorý bude Rokom prasaťa. Na tejto štátnej známke je vyobrazená prasacia rodinka s tromi malými prasiatkami. 

Ako si všimol Wall Street Journal, niečo podobné nastalo v roku 2016, keď došlo k spomínanému uvoľneniu politiky jedného dieťaťa. Vtedy vydala čínska štátna pošta známku k Roku opice, na ktorom boli dve malé opičky.

Vážnejší rozruch okolo kontroly pôrodnosti v Číne však vyvolala iná správa. Koncom augusta sa objavila informácia, že Čína pripravuje nový občiansky zákonník, v ktorom nebude zmienka o reštrikciách v súvislosti s veľkosťou rodiny. 

Ihneď sa začalo špekulovať, že ide o jasný dôkaz o tom, že Čína končí s politikou dvoch detí. 

Na druhý deň však čínske autority vyslali reakciu cez štátny anglicky píšuci denník China Daily, že k odstráneniu doložiek z návrhu občianskeho zákonníka došlo z dôvodu eliminácie ich nadbytočnosti. Zákon o plánovaní populácie a rodiny, ktorý dovoľuje párom mať len dve deti, zostáva podľa tohto vyjadrenia stále v platnosti.

Otázne však je dokedy. Súčasťou štátneho vyjadrenia bola poznámka o tom, že prípadná zmena zákona o plánovaní populácie a rodiny z dôvodu meniacej sa demografie „si vyžaduje ďalšie posúdenie“.

Čínska vláda si problém uvedomuje, z regiónov sa už ozývajú hlasy po uvoľnení limitov na počet detí a v rôznych častiach Číny spúšťajú úrady pro-rodinné opatrenia. 

Začiatkom augusta predstavila Čínska pošta známku pre rok 2019, na ktorej sú tri prasiatka. Je to náznak zmeny politiky?

Demografia made in China

Politika jedného dieťaťa bola zavedená pre obavy z preľudnenia v roku 1979. V tom čase bola miera pôrodnosti v Číne na úrovni 2,75 dieťaťa na ženu. V roku 2016, keď došlo k rozšíreniu limitu na dve deti, bola miera pôrodnosti 1,62 dieťaťa na ženu. 

Pričom za spomínané obdobie takmer 40 rokov vzrástla čínska populácia o 417 miliónov na súčasných 1,39 miliardy obyvateľov. Politika jedného dieťaťa teda znížila pôrodnosť, no komunistická vláda čelí inej výzve – zastaviť prudké starnutie obyvateľstva. 

„Vláda čelí obrovskej demografickej priepasti, keďže podiel pracujúceho obyvateľstva sa zmenšuje a starnúca populácia sa rýchlo rozširuje. Chýba tiež program sociálneho poistenia, ktorý môže adekvátne podporovať starnúcu populáciu,” cituje britský Guardian profesorku Mary Gallafher z univerzity v Michigane. 

Obavy podľa Guardianu rastú, pretože starnúca a zmenšujúca sa pracovná sila by mohla spomaliť čínsku ekonomiku, zatiaľ čo nerovnováha medzi pohlaviami by mohla viesť k sociálnym problémom. 

Ako uvádza magazín Time, odhaduje sa, že do roku 2050 bude v Číne 330 miliónov obyvateľov starších ako 65 rokov, čo bude mať dôsledky pre druhú najvýkonnejšiu ekonomiku sveta. 

Alebo iný prepočet ukazuje, že v roku 2030 by malo v Číne žiť okolo 25 percent obyvateľov s vekom nad 60 rokov. „Ide o jasné starnutie v porovnaní s hodnotou z roku 2010, keď viac ako 60 rokov malo približne 13 percent Číňanov,“ píše Business Insider. 

„Aj tak je už neskoro,“ hovorí profesor Gu Baochang, demograf na pekinskej univerzite Renmin. Podľa neho sa blíži koniec takmer štyroch desaťročí kontroly pôrodnosti. 

„Prvý raz sme navrhovali ukončiť politiku jedného dieťaťa v roku 2000. Ak by sme začali skôr, bolo by jednoduchšie riešiť tento problém,“ dodáva Gu Baochang. 

 


Úhrnná plodnosť Číny v porovnaní so svetom. Prameň: Svetová banka

Inzercia

Mentalita jedného dieťaťa

Politika jedného dieťaťa nespôsobila len demografický problém. Že došlo k celospoločenskej zmene myslenia, sa ukazuje posledné roky, keď čínska vláda pomaly opúšťa agresívnu kontrolu pôrodnosti. 

Po uvoľnení limitu na dve deti v roku 2016 sa narodilo 17,9 milióna detí, čo bolo síce o 1,3 milióna viac ako rok pred tým, ale úrady očakávali o polovicu viac. V minulom roku sa dokonca narodilo ešte menej detí – 17,2 milióna. Vláda pritom očakávala aspoň 20 miliónov. 

Lenže Číňania sa do väčších rodín nehrnú. Počet uzavretých manželstiev od roku 2013 klesá, naopak, rozvody posledných šesť rokov pribúdajú. 

Podľa prieskumu z roku 2017 približne dve tretiny pracujúcich žien s jedným dieťaťom nechcú ďalšie deti, čo je o 17 percent viac, ako namerali v roku 2014. Rastie tiež počet žien, ktoré nechcú mať deti vôbec (40 percent). 

Problém predstavuje aj nerovnováha medzi pohlaviami. Selektívne potraty a preferencia chlapcov spôsobila jeden z najväčších demografických problémov na svete. 

V súčasnej Číne dnes žije o 34 miliónov viac mužov ako žien. Číslo sa nemusí zdať dramatické, no podľa prepočtov bude mať v roku 2020 problém nájsť si ženu 24 miliónov Číňanov v zrelom veku. 

Na situáciu štát začína reagovať. Niektoré čínske provincie ponúkli peňažné bonusy rodinám, ktoré sa rozhodnú mať druhé dieťa. Sľubujú im finančnú podporu, daňové zvýhodnenie, preplácanie časti nákladov na vzdelávanie a ďalšie výhody.

Začiatkom tohto roku sa dokonca objavil na severe Číny prípad prvej dotácie sobáša – úrady ponúkli novomanželom preplatenie nákladov na svadobné fotografie či svadobnú cestu. 

V niektorých častiach Číny dochádza k sťaženiu rozvodového konania a na podstúpenie potratu po 14. týždni tehotenstva sa vyžadujú podpisy od troch lekárov. 

Za riešenie demografickej situácie sa objavil aj článok v provládom Ľudovom denníku, ktorý v lete napísal, že regionálne vlády by mali urobiť ešte viac.  

„Čínska demografická dividenda klesá na cene, náklady na pracovnú silu rastú a tlak na sociálne zabezpečenie je veľký,“ uviedol denník v zahraničnom vydaní. „Úprimne povedané, pôrod nie je len záležitosťou rodiny, ale aj vecou pre celú krajinu.“

Práve tento prístup – deti sú štátnou záležitosťou – spôsobuje obavy v súvislosti s možnými riešeniami čínskej demografickej krízy. 

Vekové zloženie obyvateľstva Číny.

Z extrému do extrému?

Na prvý pohľad sa môže zdať, že čínski komunisti otáčajú kormidlo a namiesto agresívnej politiky kontroly pôrodnosti urobia z Číny krajinu s najsilnejšou prolife kultúrou. 

Viacerí analytici a aktivisti, ktorí sledujú dianie v Číne, vyslovujú obavy, že čínski predstavitelia zasiahnu rovnako agresívne v pro-pôrodníckej politike, ako zasiahli v prípade tej proti-pôrodníckej v 80. rokoch. 

Podľa údajov čínskeho ministerstva zdravotníctva z roku 2013 sa v Číne od zavedenia politiky jedného dieťaťa vykonalo v krajine 336 miliónov potratov a 196 miliónov sterilizácií.

Rozruch na čínskych internetoch vyvolali v lete dvaja čínski akademici, ktorí navrhli, aby vláda od párov, ktoré majú menej ako dve deti, vyžadovala prispievanie do „fondu na prokreáciu“.

Niektorí uvádzajú, že zlá situácia môže čínskych komunistov vyprovokovať k ďalším opatreniam, napríklad že budú mladé ženy nútiť k sobášom alebo sa pokúsia obmedziť interrupcie.

„Dúfajme, že čínska vláda teraz nebude vynucovať, aby páry mali detí viac. Bolo by to podobne neprirodzené a šlo by to proti právu každého páru mať toľko detí, koľko prislúcha ich okolnostiam,“ napísala publicistka Shannon Roberts na portáli mercatornet.com.

Vzhľadom na problémy, ktoré Čína spôsobila neprirodzenou manipuláciou so svojimi rodinami, by si krajina mala podľa Roberts uvedomiť, že deti by nikdy nemali byť produkované nejakým priemyslom, akoby boli iba ďalším výrobkom. „Musia vzísť z lásky medzi matkou a otcom, to je jediný spôsob, ako mať deti prirodzenou cestou. Samozrejme, platí to aj pre zvyšok sveta.“

Titulná foto: Flickr.com/Fernando Mafra

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva