Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
12. jún 2018

Postoj začína spoluprácu s The American Conservative

Je mi cťou a veľkým potešením, že môžem uviesť nový projekt spolupráce medzi Postojom a jedným z najvplyvnejších konzervatívnych magazínov v USA – The American Conservative.
Postoj začína spoluprácu s The American Conservative

Sám som čitateľom TAC už niekoľko rokov, presne si nepamätám deň ani článok, ktorý som čítal ako prvý, ale mohlo to byť krátko po mojom nástupe na vysokú školu, teda asi pred 5-6 rokmi. Hľadal som vtedy ako mladý (naozaj mladý) konzervatívec svoj politický domov aspoň pre aký-taký pokoj duše. Len pramálo rovesníkov mi totiž rozumelo v mojej názorovej zmesi, v kritike invázie do Iraku, porušovania medzinárodného práva, masívneho sledovania (surveillance), porušovania overených princípov (vláda práva, prezumpcia neviny, kontrola moci), a to aj v morálno-etickej rovine (tam mi nerozumel prakticky nikto z mojich spolužiakov).

Neporozumenie som nachádzal aj pri obrane diverzity kultúr, národného štátu a komunít a mnohým už vôbec nešlo do hlavy, že aplikujem rovnaké princípy na všetkých hráčov, to znamená, že kategoricky odmietam ružový pohľad na USA, ale i na Rusko či ďalších, nie som ani pro-americký, ani pro-ruský, ani pro-nemecký, som prosto verný istým princípom a hodnotám, ktoré pokladám za dobré. Niektoré štáty ich rešpektujú a presadzujú viac, iné menej, tam zase prichádza priestor pre realizmus, nie idealizmus.

TAC bol projekt postavený práve na ostrej kritike invázie USA do Iraku, ktorú označoval za nebezpečnú pre právny štát a poriadok, keďže porušovala Ústavu Spojených štátov. Viem z rozhovorov s mnohými predstaviteľmi TAC, že sa im vtedy smiali, boli ostrakizovaní, buď si ich nevšímali, alebo ich pokladali za vlastizradcov, ktorí broja proti vlastnej krajine a záujmom národa.

Postupom času sa však veci kryštalizovali, vojnový ošiaľ sa zmenil na studenú sprchu krvavej reality, navyše podopretej lžou (a znásilnením slobôd), a charakter republiky doma (v USA) podľahol tlaku neokonzervatívnej vízie amerického impéria. Dnes požívajú oveľa väčší rešpekt, obracajú sa k nim práve takí konzervatívci, pre ktorých sú dôležité princípy ako sloboda, vláda zákona, systém váh a protiváh, takí, pre ktorých ekonomika a trh neponúka odpoveď na všetko, takí, ktorí milujú aj filozofiu a kultúru, nadčasové hodnoty a ktorí preferujú silné, zdravé a prirodzené spoločenstvo a komunitu pred mocnou rukou štátu či dymiacimi hlavňami impéria.

Keď som strávil apríl a máj tohto roku vo Washingtone, DC, okrem iného som zavítal aj na slávnostný galavečer TAC pri príležitosti ich 15. výročia od vzniku. Spoznal som sa okrem iného aj so šéfredaktorom Johnom A. Burtkom IV., Rodom Dreherom a ďalšími. Spoločný obed a ešte jedna káva pred mojím odchodom späť na Starý kontinent s Emilom Doakom (šéf externých vzťahov magazínu) ma priviedli k myšlienke zorganizovať spoluprácu medzi americkými a slovenskými konzervatívcami, teda aspoň ich časťou – tých okolo The American Conservative a Konzervatívneho denníka Postoj. Po ďalšej korešpondencii a vybavovaní sme teraz tu s novou rubrikou. Postoj bude prinášať každý mesiac jeden či dva články z produkcie TAC v preklade.

Inzercia

Teším sa z toho, pretože si myslím, že TAC je kvalitný magazín a má čo ponúknuť aj slovenským čitateľom (niektoré témy sú univerzálne, iné zase pomôžu hlbšie chápať konzervativizmus v americkom kontexte a spoločnosti). Ďalším krokom bude možno opačné garde, uvidíme, ako budú Američania zvedaví na slovenské pohľady na konzervativizmus.

Prajem vám inšpiratívne čítanie.

Viliam Ostatník
Autor je spolupracovník denníka Postoj a študent Bolognskej Univerzity v Taliansku.


Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.