Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina
17. apríl 2018

Aby dieťa zostalo samým sebou

Ako pri viacerých deťoch nepodľahnúť porovnávaniu a podporiť osobnosť jednotlivca.
Aby dieťa zostalo samým sebou

Foto Flickr/Loren Kerns

Do redakcie nám prišla otázka mamičky troch detí v predškolskom veku. „Moje najstaršie dieťa je nadpriemerne šikovné, vo svojom veku číta encyklopédie, namiesto hračiek ho zaujíma evolúcia sveta a paleontológia, číta a píše ešte pred nástupom do školy. Moje druhé dieťa takéto záujmy a tendencie nemá, napriek tomu sa chce stále doťahovať na staršieho. Pritom viem, že prirodzene, keby nebolo staršieho, tak by sa rado hralo a žilo vo svojom detskom svete. Čo robiť, aby každé dieťa zostalo samým sebou bez porovnávania a nutnosti doťahovať sa na staršieho?“

Ako riešiť túto situáciu medzi súrodencami? Radia odborníci na výchovu. 

Denisa Zlevská, psychologička, Centrum pre tréning a rozvoj

V predškolskom veku je úplne normálne, že mladšie dieťa opakuje po staršom, skúša a aj takto objavuje svet. Je skvelé, keď vnímame osobitosti každého dieťaťa – jeho silné i slabé stránky, spôsoby správania vo všakovakých situáciách, obľúbené činnosti i tie menej obľúbené. Okrem iného, vytvára to priestor pre budovanie si našich vlastných postojov i správania, ktoré zohľadňujú rozdiely medzi deťmi. Tým prirodzene posilňujeme individualitu detí a dávame im priestor byť takými, aké sú, a neškatuľkujeme ich do našich predstáv.

Dôležité je dávať si pozor a oceňovať tak správanie, pokroky a záujmy jedného, ako aj druhého z detí. Sami máme, často neuvedomenú, tendenciu hodnotiť niektoré správanie alebo progres ako „hodnotnejšie“. Toto je potrebné si uvedomovať a dávať celkom jedinečnú spätnú väzbu každému z detí.

Dôležité je neporovnávať deti medzi sebou a ani sa nesnažiť o dokonalú rovnosť, ktorá mimochodom neexistuje. Stačí, ak budeme pristupovať k deťom s individuálnym poznaním. Ak to tak totiž nebudete robiť, budete tým zvyšovať súťaživosť medzi deťmi a v konečnom dôsledku môžeme v nich vyvolať vzájomný odpor až nenávisť. Dôležité je podporovať deti v spoločnej hre, prípadne podnikať aktivity, kde vyniknú silné stránky oboch detí a všetci z nich budete mať úžitok – tak prispejeme k rozvoju spolupráce medzi deťmi.

Inzercia

Albín Škoviera, špeciálny pedagóg, Katolícka univerzita v Ružomberku a Univerzita Pardubice

Väčšina rodičov, ktorí majú dve a viac detí, rýchlo pochopí, že každé z nich je iné. Jedinečnosť každého z nich je skutočne rozumné prijať. Často s tým máme väčší problém my, rodičia, ako deti medzi sebou. Samozrejme, dieťa sa chce porovnávať. Je to prirodzený poznávací a sebapoznávací proces, počas ktorého prichádza pomerne rýchlo na to, v čom sa môže „merať“ s iným, v čom sa mu (ešte) nevyrovná, ale je to „temer na dosah“, a čo mu vôbec nejde. Ak sa mu darí vyrovnávať, posilňuje to jeho záujem, ak nie, hľadá inú oblasť, v ktorej môže byť dobrý.

Trocha iná rovina je súrodenecká rivalita. Tam ide oveľa viac o mieru pozornosti a ocenenia, ktorú dieťa chce získať od rodiča pre seba. Mimoriadne nadané deti, práve pre na svoj vek nezvyklé vedomosti i záujmy, sú často výchovne ohrozenejšie ako tie „normálne“, pretože sme z nich „paf“. Sú často vo „svetle kamier“, niektorí rodičia ich radi predvádzajú pred príbuznými či známymi. Nadhodnocujú jednu kvalitu nad inými, vytvárajú v dieťati sebaobraz hviezdy, čo mu škodí.

Ak máme doma medzi súrodencami dieťa mimoriadne nadané či talentované, nebráňme mu v rozvoju jeho špecifických záujmov. Oceňujme však predovšetkým tie veci, ktoré oceňujeme aj pri ostatných súrodencoch.

Foto archív D. Z., Pavol Rábara

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.