KÁZEŇ PAVLA HRABOVECKÉHO: Lebo dotyk lieči

Keď vidím našich hokejistov, ako sa pri trestných nájazdoch stojačky držia za ramená, pýtam sa, ako im tá húsenková dráha vytvorená z poprepletaných ľudských rúk pomáha? Čo im takýto dotyk dodáva?

Jednota-súdržnosť-opora-spoločenstvo, takto by sa dalo pokračovať v odpovedi na motív hokejového dotyku. Každý potrebuje niekedy pocítiť, že nie je sám - dokonca aj mŕtvy mladík, ku ktorému pristupuje Ježiš, aby ho vzkriesil. (Lk 7, 14) Áno, aj mŕtvy potrebuje dotyk.

...a dotkol sa már

Nevieme presne, prečo sa Ježiš dotkol már. Dotyk s mŕtvym znečisťoval, no Ježiš zákaz porušuje. Aj otcovia ponúkajú rôzne výklady počnúc od preukázania Božej moci v Kristovom tele a nielen v slove (Cyril Alexandrijský) až po alegorický výklad már ako svedomia, ktorého sa Kristus dotýka a štyri postavy nesúce mŕtveho sa zastavujú tak, ako keď sa Boh dotkne svedomia a pohne nečisté túžby nesúce človeka k prebratiu sa (Béda Ctihodný). Čo ale vieme, je, že pre Židov smrť znamenala prerušenie všetkých vzťahov, pút. Človek ostal po smrti sám. A tu sa mu ktosi približuje dotykom, ktosi mu dáva pocítiť, že ani po smrti nie je sám. Ktosi ho volá a hneď po vzkriesení obnovuje všetky vzťahy, keď ho vracia jeho matke. (Lk 7, 15) Kristus poráža samotu, ktorú tu sprítomňuje smrť, aby človek už nebol sám.

"Kristus poráža samotu, ktorú sprítomňuje smrť, aby človek už nebol sám."

Zdieľať

Nikto nemá byť bez dotyku

Na začiatku 20. storočia prišiel jeden zo známych amerických pediatrov Dr. Luther Emmett Holt s teóriou, že deťom neprospieva prílišné maznanie sa s rodičmi. Rodičia si vzali jeho postreh k srdcu a obmedzili kontakt s deťmi. Už po niekoľkých rokoch lekári spozorovali dramatický nárast počtu úmrtí detí, obzvlášť u zdanlivo zdravých detí. Čoskoro sa usúdilo, že deti zomierali pre nerozkvitanie ako dôsledok nedostatku ľudského kontaktu. Ešteže Boh nečíta výskumy a neprestáva sa nás dotýkať...

Misia dotyku podľa pápeža

Keď pápež František pri Turíčnej vigílii odpovedal na otázky, ktoré mu položili vybraní ľudia, medziiným sa opýtal aj on, či sa pri dávaní almužny pozeráme do očí darovanému a či sa ho dotýkame. „To je ten problém: Kristovo telo, dotknúť sa Kristovho tela, vziať na seba túto bolesť za chudobných.“ Aj trpiaci rôznym spôsobom potrebujú dotyk, pretože aj oni sú istým spôsobom mŕtvi – mŕtvi pozornosti druhých, sami, opustení. Majú už len Krista a Kristus má už len nás. A tak my, ktorí sme boli dotknutí Bohom, podávame Boží dotyk ďalej. 

Pavol Hrabovecký
Autor je kňazom Košickej arcidiecézy.

Foto: wikimedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo