Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. marec 2018

Taliani z kauzy 'ndrangheta u nás spolupracovali s Albáncami

Albánske rodiny pôsobiace na Slovensku majú oprávnený dôvod, aby sa pri pretriasaní talianskeho biznisu tiež cítili nepríjemne.
Taliani z kauzy 'ndrangheta u nás spolupracovali s Albáncami

Ján Kuciak vo svojom poslednom článku načrtol, ako boli dve bunky z talianskej siete 'ndrangheta prepojené na tunajších politikov. Ich biznis modelom bolo čerpanie dotácií pre poľnohospodárstvo, teda nenávratné podpory z Poľnohospodárskej platobnej agentúry a tiež podpora pre energetiku. Rozličné typy podpôr, ktoré tu čerpali, sa podľa toho, čo je zatiaľ známe, hýbu medzi desať až dvadsať miliónov eur za posledné roky.

Sieť firiem, ktorú tu talianske rodiny vytvorili, to, ako ich zakladajú a po čase sa ich zbavujú, sa však podobá aj na systém, aký sa využíva pri karuselových schémach určených na vyťahovanie vratiek DPH.

V nedávnom článku o fungovaní 'ndranghety na Slovensku sme skonštatovali:

„Sieť firiem, ktorá je napísaná na samotných členov rodiny Vadalà, je veľmi široká sama osebe, ide o desiatky firiem. Tento počet sa však ešte znásobí vďaka ďalším firmám, ktoré sú ďalšími spoločníkmi v týchto firmách alebo v ktorých sú tieto firmy spoločníkmi, alebo v ktorých figurujú spoločníci z týchto firiem. Tými sú občania cudzieho pôvodu, pravdepodobne Macedónčania.“

Odbočka na Macedónčanov, respektíve macedónskych Albáncov, je v biznise talianskych skupín na Slovensku zvlášť dôležitá.

Spolupráca na Slovensku

Jedna z najsilnejších podnikateľských skupín Albáncov, respektíve albánskych Macedóncov na Slovensku pôsobí v okolí Lučenca. Ide o rodinu Kukuli, ktorej členovia tu vlastnia niekoľko desiatok firiem.

Spolu s rodinou v týchto aj ďalších biznisoch v obchodnom registri vystupuje aj Seat Aličauši, ktorého meno sa nachádza ešte v desiatkach ďalších firiem. V niektorých figurujú aj členovia talianskej rodiny Vadala, vo viacerých firmách bol spoločníkom priamo s Antoninom Vadalom.

Inzercia

Opäť ide o ťažko prehľadné siete, niekde pôsobili aj v rovnakých časoch, inde až po sebe, niektoré firmy, v ktorých albánski Macedónci okolia Gostivaru vystupujú, sú spolumajiteľmi talianskych firiem. Prepojenie medzi Talianmi a Albáncami je veľmi silné, otázkou dokonca je, či Albánci nemohli byť v spoločnom biznise aj silnejšími partnermi ako Taliani.

Aj sieť macedónskych firiem na Slovensku pripomína firmy zriadené so zvláštnym účelom. Ich tržby len okrajovo pochádzajú z predaja tovarov a služieb. Mnohé jeho firmy spája aj to, že majú na seba napísaný dlh neprimeraný ich výnosom a na polovicu z nich je už uvalený platobný rozkaz.

Ukážkou je napríklad firma Agro-Rátka, ktorej konateľom je Rami Kukuli. Tá je, respektíve bola partnerom vo firmách Vadalovcov. Okrem toho, že pôsobila ako spoločník v niektorých Vadalových firmách, je na nej zaujímavých niekoľko vecí.

Čerešničkou je, že ona samotná tiež čerpala priame platby od Pôdohospodárskej platobnej agentúry, pred tromi rokmi za štvrť milióna eur. Dnes je na firmu uvalený mnohomiliónový dlh, ktorý nezodpovedá rozsahu jej dovtedajšej činnosti a je na ňu uvalený platobný rozkaz.

Biznis macedónskych Albáncov, ktorí pôsobia na Slovensku, je silno prepletený s biznisom rodiny Vadalà. Pozornosť sústredená na talianske rodiny výrazne ohrozuje aj biznis ich partnerov. Albánske rodiny pôsobiace na Slovensku majú oprávnený dôvod, aby sa pri pretriasaní biznisu talianskych rodín tiež cítili nepríjemne.Keďže ste náš pravidelný čitateľ, tak už viete, že články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. 

Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame