Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. 11. 2017, 17:56

Slováci sa najviac boja terorizmu, sociálnej nerovnosti i úpadku škôl

Temné myšlienky nad budúcnosťou vyvolávajú u Slovákov najviac hrozby terorizmu, prehlbovania sociálnych rozdielov v spoločnosti a tiež stagnácia a úpadok slovenského školstva.

Vyplýva to z reprezentatívneho výskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO).

"Obavy z terorizmu pociťuje 73 percent respondentov, prehlbovania sociálnych rozdielov sa bojí 71 percent opýtaných a stagnáciu a úpadok školstva ako vážny problém do budúcnosti vníma 65 percent tých, ktorí v prieskume odpovedali," informovala Zora Bútorová z IVO. "Výskum ďalej ukázal, že 56 percent respondentov pokladalo za hrozbu možné víťazstvo Mariana Kotlebu v župných voľbách," dodala o výsledkoch prieskumu, ktorý sa realizoval v polovici septembra 2017.

Okrem "domácich hrozieb" majú Slováci obavy aj z vývoja za hranicami SR. "Možného oslabenia Európskej únie (EÚ) sa v prieskume obávalo 52 percent respondentov, 47 percent z nich videlo riziko v pokračujúcom konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou a 41 percent v dezinformačnej kampani, ktorú vedie Rusko proti Západu," dodala Bútorová.

Skonštatovala, že v prieskume nezaznamenali výrazné rozdiely v odpovediach v závislosti na pohlaví veku, vzdelaní či sídle respondentov. "Uvedené názory sú rovnomerne rozložené v celom spektre oslovených ľudí," uviedla.

Podľa sympatií k politickým stranám sa však rozlišovali stupne obáv z možného oslabenia EÚ, či pohľad na možné víťazstvo M. Kotlebu v župných voľbách. "Napríklad oslabenie EÚ vnímala ako hrozbu pre Slovensko väčšina prívržencov SAS, OĽaNO, SNS, Mostu-Híd a Sme Rodina, ale iba polovica prívržencov Smeru-SD a KDH. Najmenšie obavy z takéhoto vývoja pociťovali priaznivci vyhranene protieurópskej ĽSNS," priblížila Bútorová.

Prípadné pokračovanie Mariana Kotlebu na čele Banskobystrického samosprávneho kraja hodnotila ako hrozbu pre úspešný rozvoj spoločnosti väčšina prívržencov všetkých strán. "Od najkritickejšieho Mostu-Híd po najmenej kritických prívržencov Sme Rodina," spresnila sociologička. "Paradoxne, aj medzi stúpencami ĽSNS sa našlo 11 percent, ktorí takýto scenár nepokladali za prospešný pre Slovensko," dodala Bútorová.

Zber údajov na vzorke 1005 respondentov realizovala agentúra FOCUS v dňoch 11. – 18. septembra 2017. Formou osobného dopytovania oslovili 1005 respondentov.

Odporúčame

Nadal koncoročnou jednotkou, Gombos v rebríčku ATP 113.

Nadal koncoročnou jednotkou, Gombos v rebríčku ATP 113.

Španielský tenista Rafael Nadal zakončí rok ako líder svetového rebríčka. Post koncoročnej jednotky si definitívne zabezpečil víťazstvom v 2. kole turnaja ATP v Paríži, z ktorého napokon odstúpil pred štvrťfinálovým stretnutím so Srbom Filipom Krajinovičom. Pred druhým Švajčiarom Rogerom Federerom má náskok 1640 bodov, na tretiu priečku v renkingu poskočil Nemec Alexander Zverev, na štvrtú sa posunul Rakúšan Dominic Thiem.

Kažimír je v užšej skupine kandidátov na šéfa Euroskupiny

Kažimír je v užšej skupine kandidátov na šéfa Euroskupiny

Slovenský minister financií Peter Kažimír je na užšom zozname favoritov, ktorí by v decembri mohli vymeniť Jeroena Dijsselbloema vo funkcii predsedu Euroskupiny, neformálneho združenia ministrov financií eurozóny. Konštatuje to spravodajský server Politico pri príležitosti dnešného zasadnutia ministrov financií EÚ v Bruseli.