Boh a slovenská politika

Boh a slovenská politika

Foto: ErWin/flickr.com

V čom vidím problém Manifestu kresťanského politika.

Zažívame paradoxnú situáciu. V slovenskej politike je podľa viacerých insiderov najviac praktizujúcich kresťanov od roku 1989. Sú vo všetkých stranách v parlamente. Nehanbia sa za svoju vieru, otvorene ju vyznávajú, verejne sa modlia.

Ideál? Len ťažko. Nie kvôli úprimnej viere týchto kresťanov, problém nie je vo viere, ale v politike.

Slovenský parlament je totiž v jednej z najhorších kondícií od roku 1989. Netvrdím, že v najhoršej, na superlatíva azda ešte nie je čas, ale keď človek, ktorý sleduje politiku a dlhšie nebol v parlamente, navštívi schôdzu nášho parlamentu, v mnohom to ním otrasie. Prostredie, reči, kultúra a neodbytný pocit, že toto všetko je v niečom nereprezentatívne. Že sme ako krajina ďalej, než o tom svedčia parlamentné diskusie a chodby.

Nebudem tvrdiť, že je to zodpovednosť kresťanov, pretože to tak nie je, určite nie úplne. Zodpovednosť kresťanov v politike ale už vidím v tom, aby sa niečo zmenilo. Je to v záujme kresťanov, parlamentu aj krajiny.

Je tu totiž aj druhý paradox.

Žijeme dobu, keď väčšinová spoločnosť konečne začína vnímať tému ochrany života a manželstva tak, ako ju kresťania v politike vždy mysleli. Že v nej nejde o radikalizmus, ale o dôstojnosť. Že je to obrana slabších, nie vojenská prehliadka. Dokazujú to pro-life pochody aj to, kto na ne chodí, dokazujú to desiatky kresťanských organizácií, najmä to, čo robia.

Paradoxom je, že tak ako v spoločnosti cítiť angažovaných kresťanov, tak v krajine necítiť kresťanskú politiku. Iste, kresťania a rôzne nátlakové či iné organizácie vedia zastaviť novelu zákona, ktorá poškodzuje alebo ohrozuje naše záujmy, vedia si vyžiadať pozornosť a rešpekt prezidenta či premiéra, ale tam sa to končí.

Je to dôsledok viacerých vecí, od úpadku KDH pred mnohými rokmi až po krúžkovaciu revolúciu, ktorá zmenila parlamentné voľby. Iniciatívy ako Kresťan v politike sú toho dôkazom. S dobrým úmyslom prispievajú k niečomu, čo dlhodobo zväčšuje náš problém.

Veď posúďte. Podpísať desaťbodový manifest (písali sme o ňom tu) predpokladá deklarovať, že Boh je na prvom mieste v mojom živote, uprednostňovať záujmy spoločného dobra, nezištne pomáhať iným, ktorí to potrebujú, a podobne.

V Manifeste sú aj politickejšie formulácie, napríklad: rešpektovať život ako nedotknuteľnú, neodňateľnú a nepremlčateľnú hodnotu, prejavovať úctu a ochraňovať ľudský život, ktorý sa začína počatím a končí prirodzenou smrťou, a podobne.

Nemenej zaujímavý je bod, ktorý žiada, aby kandidát vo vzťahu k iným politikom zachovával slušnosť, úctu a rešpekt.

Mám výhradu k filozofii takéhoto dokumentu, ale Manifest má aj dva praktické problémy.

Predstavme si situáciu, že politik rešpektuje ľudský život ako nedotknuteľnú hodnotu, vo svojom živote to príkladne potvrdzuje, až na to, že tu a tam dodá, že potraty by nezakazoval. Autorom výzvy ide o zjavný opak, chcú budovať integritu kresťana v politike, čo urobia?

Druhý príklad, slušnosť k iným. Kresťania v politike sú tým najslušnejším, čo v našom parlamente možno nájsť. Tam problém nie je. Lenže čo ak ich predseda (predsedníčka, nech som hypoteticky férový) sa až tak slušne nespráva? Kresťania tak volia stranu, ktorá môže iných urážať, ponižovať, verejnosť štvať. Čo spravia autori výzvy?

Myslím, že sa dostanú do neriešiteľnej situácie. Myslím, že v takejto situácii práve sme.

Možno máme totiž najviac kresťanov v politike, ale nie sú, žiaľ, schopní zvládať stranícke zápasy vo svojich stranách, nedokážu sa vzoprieť niektorým metódam, starajú sa o seba. Potom prídu voľby, oni majú svoje krúžky.

Tá otázka už začína byť naliehavá ako bitie zvona pred pohrebom: Nie je to málo? Nemáme na viac?

Kresťan v politike a kresťanská politika sú dve odlišné veci. Azda je čas venovať sa viac tomu druhému.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo