Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
11. október 2017

Kresťania do žúp. Laické spoločenstvá odporúčajú, koho voliť

Koho majú kresťana voliť vo voľbách do VÚC? Radu ponúkajú lídri kresťanských spoločenstiev aj aktivisti z projektu Kresťan v politike.
Kresťania do žúp. Laické spoločenstvá odporúčajú, koho voliť

Web Naša Voľba ponúka kandidátov, ktorí majú zázemie v kresťanských spoločenstvách.

Kresťanskí či konzervatívni voliči tak majú pred novembrovými voľbami k dispozícii až dva zoznamy odporúčaných kandidátov. 

Ľudia z projektu Kresťan v politike, ktorý zastrešuje Združenie kresťanských spoločenstiev mládeže (ZKSM), vytvorili web krestanskikandidati.sk. Zverejnili na ňom Manifest kresťanského politika, teda desať bodov, ktoré majú zodpovedať hodnotám, ku ktorým sa kandidát prihlasuje.

„Tento manifest môže byť základným vodítkom pre všetkých, ktorí nevedia, koho voliť, respektíve rozhodujú sa medzi niekoľkými kandidátmi,“ uvádzajú na webe. 

Väčšina bodov je univerzálnych, výraznejšie sa kresťanského učenia týkajú tri: v prvom sa hovorí, že Boh je na prvom mieste v živote kandidáta, ďalší je o uznaní manželstva ako zväzku jedného muža a jednej ženy a tretí sa týka ochrany života od počatia po prirodzenú smrť. 

Manifest (na obr.) podpísali štyria kandidáti na županov. Ján Mrva (BA), Erika Jurinová (ZA), Ján Lunter (BB) a Milan Majerský (PO). 

S Manifestom sa stotožnilo desať kandidátov na župných poslancov v Bratislavskom kraji, šesť kandidátov v Trnavskom kraji, desať v Trenčianskom, sedem v Nitrianskom, dvadsať v Žilinskom, dvaja v Banskobystrickom, 35 v Prešovskom a 17 v Košickom kraji. 

Svoj zoznam odporúčaných kandidátov vytvorili aj lídri najväčších kresťanských spoločenstiev a zborov. Medzi nimi napríklad vedúci Spoločenstva pri Dóme sv. Martina Mário Tomašík, riaditeľ projektu Godzone Július Slovák, predseda ZKSM Ján Buc, riaditeľ organizácie Mládež pre Krista Slovensko Marián Lipovský, Branislav Letko z Lámačských chvál a ďalší. Celkovo dalo odporúčania 31 ľudí.

V parlamentných voľbách 2016 podporili vedúci spoločenstiev štvoricu kandidátov OĽaNO Richarda Vašečku, Marka Krajčího, Eduarda Hegera a Jozefa Lukáča. Všetci štyria sa stali poslancami, Vašečka mandát obhájil.  

Inzercia

„Boh nás vo svojej láske pozýva pokračovať v tejto iniciatíve ďalej. Pretože túžime vidieť Slovensko premenené, opäť sme sa rozhodli ponúknuť vám zo svojho stredu osvedčených ľudí ako kandidátov na poslancov vo voľbách do VÚC,“ píšu lídri na stránke Naša voľba. 

„Kandidáti, ktorých vám odporúčame, sú pevne rozhodnutí a dobre pripravení slúžiť ľuďom vo svojich regiónoch v duchu evanjelia Ježiša Krista. Majú dôveru a podporu lídrov svojich spoločenstiev,“ dodávajú. 

Zaujímavosťou je, že zoznamy odporúčaných kandidátov nie sú totožné.

Kým Manifest kresťanského politika podpísali v Banskobystrickom kraji traja kandidáti (Ján Lunter a dvaja kandidáti na poslancov), lídri spoločenstiev v tomto regióne „svojho“ kandidáta nemajú. 

Ľuďom odporúčajú „na inšpiráciu“ aj stránku krestanskikandidati.sk, no dodávajú, že všetkých kandidátov na tomto webe osobne nepoznajú. „Nemáme ich overených spoločným životom a službou, a tak sa za nich nemôžeme zaručiť s takou istotou, ako je to u kandidátov na webe Naša voľba,“ vysvetľujú. 

Vedúci spoločenstiev a zborov nemajú vo svojom „výbere“ ani jedného kandidáta na predsedu kraja. 

V oboch zoznamoch by ste ťažko hľadali kandidátov strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko. Väčšinou ide o nezávislých kandidátov alebo kandidátov pravicových koalícií, pričom na stránke Naša voľba stranícka príslušnosť nie je uvedená. 

Uvidíme, akí úspešní budú kandidáti s „pečiatkou“ od kresťanských spoločenstiev. Štvorici z OĽaNO to v roku 2016 vyšlo. 

Odporúčame

Je rakúsky mesiáš kresťanom?

Je rakúsky mesiáš kresťanom?

Som Rakúšan, katolík a konzervatívec. S touto výbavou som si už dávnejšie zvykol na to, že vo svojej vlasti nemám koho voliť. Alebo, ak sa na to pozrieme z druhej strany, musel som sa zmieriť s tým, že ma ako voliča nikto nechce.