Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
27. február 2016

Kresťanskí aktivisti a proliferi odporúčajú KDH a OĽaNO

Veriaci kandidáti sú opäť na kandidátkach viacerých strán. Niektorých podporujú kresťanské spoločenstvá, ďalší ťažia z prolife hnutia.
Kresťanskí aktivisti a proliferi odporúčajú KDH a OĽaNO

Foto: TASR/Štefan Puškáš

Analytik Ján Baránek sa domnieva, že väčšiu šancu na úspech by kresťanskí kandidáti z KDH a OĽANO mali na kandidátke jednej strany. „Myslím si, že spravili chybu,“ hovorí Baránek.

Lídri veľkých kresťanských spoločenstiev ako Ján Buc (Vinica), Mário Tomášik (Spoločenstvo pri Dóme sv. Martina) či Branislav Letko (Lámačské chvály) spustili výzvu Naša voľba, kde svojim členom radia voliť štvoricu obrátených kresťanov zo svojich radov, ktorí sú na kandidátke OĽaNO.

Okrem súčasného poslanca za Obyčajných ľudí Richarda Vašečku sa o hlasy najmä veriacich voličov na kandidátke Igora Matoviča uchádza detský kardiológ Marek Krajčí, podnikateľ Eduard Heger a finančník Jozef Lukáč.

Aj keď Baránek hovorí, že úspech nových kresťanských kandidátov je otázny, keďže ide prevažne o mladšie ročníky a konzervatívny kresťanský volič preferuje skôr „šediny“. Parlamentné voľby v roku 2012 však ukázali, že členovia spoločenstiev nie sú zanedbateľnou skupinou voličov.

Svoju silu ukázali, keď Branislava Škripeka zo Spoločenstva pri Dóme sv. Martina, ktorý dnes zastupuje Slovensko v Európskom parlamente, prekrúžkovali zo 64. miesta na kandidátke OĽaNO na 10. Celkovo získal 9 601 hlasov. Vašečka, ktorý vzišiel zo žilinského spoločenstva Nový Jeruzalem, v roku 2012 získal takmer 10-tisíc voličských hlasov.

Inzercia

Nová ponuka pre kresťanov aj v KDH

Okrem ponuky OĽaNO sú alternatívou pre kresťanských či prolife voličov aj nové tváre na kandidátke KDH ako Marek Michalčík z Fóra života, organizátor pochodov za život Tomáš Kováčik, ľudskoprávna aktivistka Renáta Ocilková či riaditeľ Dobrej noviny Marián Čaučík.

Fórum života nepodporuje konkrétnu politickú stranu, ale pomáha v kampani svojim členom, ktorí sú z kandidátok KDH, OĽaNO aj Siete. Prolife združenie organizovalo napríklad diskusie s týmito kandidátmi, natočili s nimi aj krátke videá. 

Mimovládka známej proliferky Jany Ray-Tutkovej zase vyhodnotila voľby tak, že najlepšie je voliť KDH, potom Obyčajných. Centrum pre bioetickú reformu oznámkovalo strany ako v škole: KDH dostalo dvojku, OĽaNO trojku, ostatní štvorky a päťky.  

Akokoľvek voľby dopadnú, dá sa predpokladať, že kresťanskí kandidáti budú ako poslanci spolupracovať. V kuloároch sa dokonca objavili informácie, že sa veriaci kandidáti z OĽaNO a KDH pokúsia po voľbách vytvoriť spoločný klub v parlamente. Vašečka takéto šumy popiera. „Počul som o tom od ľudí, ktorí sa obávajú takého scenára, ale môžem ubezpečiť, že nič také nie je v pláne, my nemôžeme hrať také hry, bolo by to nefér voči voličom,“ tvrdí.

Podľa analytika Baránka by vytvorenie takéhoto klubu prinieslo do parlamentu anarchiu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Čo by spôsobil odchod Britov z EÚ?

Čo by spôsobil odchod Britov z EÚ?

Prinášame pohľady dvoch konzervatívcov, z ktorých si obaja želajú zotrvanie Británie v EÚ, podľa jedného by však jej odchod priniesol pre nás katastrofu, podľa druhého by následky neboli dramatické.