Skončí sa v USA s potratmi po 20. týždni tehotenstva? Trump návrh podporuje

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Skončí sa v USA s potratmi po 20. týždni tehotenstva? Trump návrh podporuje

TASR/AP

Pro-liferi v USA zaznamenali v uplynulých dňoch dve víťazstvá.

Snemovňa reprezentantov minulý týždeň prijala návrh zákona o zákaze potratov po dvadsiatom týždni tehotenstva. Návrh získal väčšinu, keď zaň hlasovalo 237 poslancov, proti bolo 189. Teraz bude čakať na schválenie v senáte.

Zákon umožňuje potrestať osobu, ktorá vykoná alebo sa pokúsi uskutočniť potrat po dvadsiatom týždni tehotenstva, no netýka sa to matky dieťaťa. Jedným z hlavných argumentov predkladateľov návrhu je, že dieťa po dvadsiatom týždni prenatálneho obdobia môže cítiť bolesť.

Výška trestu za porušenie zákona má byť v podobe pokuty alebo väzenia od jedného do piatich rokov. Návrh ukladá výnimky v troch prípadoch: pokiaľ je žena obeťou znásilnenia, incestu alebo keď je v ohrození jej život.

Po schválení v Snemovni reprezentantov postupuje teraz návrh do Senátu. Tu potrebuje získať šesťdesiat hlasov zo sto, aby sa dostal na stôl prezidenta Donalda Trumpa. To sa však javí ako nepravdepodobné. Republikáni (z ktorých drvivá väčšina zákon podporuje) majú v Senáte väčšinu – 52 poslancov. K schváleniu budú však potrebovať aj hlasy od demokratov.

Ako pripomínajú americké médiá, pred dvomi rokmi podobný zákon neprešiel.

Situácia je teraz odlišná v tom, že s návrhom sympatizuje aj súčasná hlava štátu Donald Trump. V rozhovore povedal, že má jeho silnú podporu, a ocenil snahu členov Snemovne reprezentantov.

„Je čas, aby Kongres presadil celoštátny zákon chrániaci nenarodené deti od nevýslovnej krutosti neskorého potratu,“ povedala Marjorie Dannenfelser, šéfka pro-life organizácie Susan B. Anthony List.


Účastníci januárového Pochodu za život vo Washingtone, D. C. TASR/AP

Koniec nariadeniu, pre ktoré sa rehoľníčky súdili s Obamom

Ďalšou pozitívnou správou pre amerických pro-liferov bolo minulý týždeň oslobodenie od povinnosti zamestnávateľov poskytovať alebo preplácať služby spôsobujúce potrat.

Tzv. antikoncepčný mandát bol súčasťou Obamovej kontroverznej reformy zdravotného poistenia. Ukladal poskytovateľom zdravotného poistenia povinnosť preplácať prostriedky, ktorých užívanie je v protiklade so svedomím kresťanov i členov iných vierovyznaní. Ide o služby a prostriedky ako sterilizácia a antikoncepcia vrátane niektorých prostriedkov vyvolávajúcich potrat.

Trumpova administratíva teraz umožňuje odmietnuť realizovať služby, ktoré sú v rozpore s náboženským a morálnym presvedčením poskytovateľov.

Jedným z tých, ktorí v minulosti odmietli plniť povinnosť preplácať abortívne prostriedky, boli aj rehoľníčky Malých sestier chudobných (Little Sisters of the Poor). Tie sa preto dostali do súdneho sporu s vládou Baracka Obamu. Podporu v zápase s antikoncepčným mandátom vládneho programu zdravotného poistenia vyjadril rehoľným sestrám aj pápež František.

Najvyšší súd v Spojených štátoch minulý rok nakoniec vydal uznesenie, ktorým zrušil predchádzajúce rozhodnutia nižších súdov potvrdzujúcich povinnosť poskytovateľov zdravotného poistenia riadiť sa tzv. antikoncepčným mandátom zakotveným v balíku vládnych nariadení vo veci zdravotníckej služby (Obamacare).

Súd tým nepriamo vyšiel v ústrety sťažnosti navrhovateľov, medzi ktorých patrila i ženská rehoľa Malých sestier chudobných, že mandát ich núti podieľať sa na preplácaní služieb a prostriedkov v rozpore s ich náboženským presvedčením.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo