Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2012

AKTUÁLNE: Zomrel spišský emeritný biskup František Tondra

tondra_O.jpg Vo veku nedožitých 76 rokov v Košiciach zomrel spišský emeritný biskup František Tondra.  Biskup Tondra mal v poslednom období vážne zdravotné problémy. V polovici apríla absolvoval operáciu srdca vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v ...

Vo veku nedožitých 76 rokov v Košiciach zomrel spišský emeritný biskup František Tondra. 

Biskup Tondra mal v poslednom období vážne zdravotné problémy. V polovici apríla absolvoval operáciu srdca vo Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Košiciach, kde bol udržiavaný v umelom spánku. 

Spišskú diecézu viedol od roku 1989 až do augusta minulého roka, keď pápež Benedikt XVI. prijal jeho abdikáciu z dôvodu dosiahnutia kánonického veku 75 rokov. Biskupskú vysviacku prijal 9. septembra 1989 v Spišskej Kapitule od kardinála Jozefa Tomka. Spolusvätiteľmi boli vtedajší nuncius v Poľsku a neskorší kardinál Francesco Colasuonno a arcibiskup Ján Sokol. 

František Tondra bol prvým predsedom samostatnej Konferencie biskupov Slovenska. Predtým viedol aj Biskupskú konferenciu ČSFR, keď v júni 1991 nahradil kardinála Františka Tomáška. V apríli 1994 Tondru kvôli chorobe vystriedal na čele KBS banskobystrický biskup Rudolf Baláž, ktorý v roku 2000 opäť prepustil miesto Františkovi Tondrovi. Vo funkcii zotrval až do októbra 2009, keď ho nahradil terajší predseda KBS Stanislav Zvolenský. Od roku 1994 bol zosnulý biskup konzultorom vatikánskej Kongregácie pre katolícku výchovu.

"Ako chlapec som bol na jeho biskupskej vysviacke. Neskôr ma prijímal do kňazského seminára, bol mojim učiteľom morálnej teológie, ale aj svätiteľom," spomína si prorektor Katolíckej univerzity v Ružomberku Peter Olekšák. Na zosnulom biskupovi si najviac vážil jeho ľudský prístup, rozvážnosť a sebareflexiu. "Mal som tú možnosť navštíviť ho v nemocnici pred niekoľkými dňami. Dnes Bohu ďakujem za jeho život."

Osobné spomienky spájajú s biskupom Tondrom aj farského administrátora v podtatranskom Ždiari Miroslava Lettricha, ktorý pochádza z Tvrdošína. Práve v tomto oravskom meste bol František Tondra v rokoch 1983 až 1987 farárom. "Bol kňazom, ktorý mi vyslúžil niekoľko sviatostí - od prvého svätého prijímania až po sviatosť kňazstva. Pri ňom som ako deväťročný aj prvýkrát miništroval," hovorí Miroslav Lettrich. "V srdciach mnohých ľudí bol biskup František hlboko ľudským, jednoduchým človekom. Ako kňaz jeho diecézy som vnímal, že má veľmi rád svojich kňazov. Aj za to mu ďakujem a prosím za jeho večnú slávu."

V priebehu necelého roka ide o smrť už tretieho slovenského biskupa. Koncom júla 2011 zomrel vo veku 70 rokov banskobystrický biskup Rudolf Baláž, tri mesiace na to aj emeritný biskup Rožňavskej diecézy Eduard Kojnok. 

Imrich Gazda
Písané pre portál Svet kresťanstva.

Inzercia

Odporúčame

AKTUÁLNE: Do Žiliny prišiel rakúsky Halík

AKTUÁLNE: Do Žiliny prišiel rakúsky Halík

rak_tit.jpg Píše Rakúsko cirkevné dejiny? Na túto otázku sa snažili hľadať odpoveď účastníci prednášky a diskusie v Nadácii Polis v Žiline v sobotu 31. marca, na ktorú bol pozvaný rakúsky katolícky kňaz Helmut Schüller, zakladateľ a iniciátor tzv. Farárskeho hnutia (P...