Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. august 2017

Pro-liferi to skúšajú inak. Idú za chlapmi hrať futbal

Chlapi, vidiek, futbal. Možno sa vám tieto slová nespájajú s pro-life témami, ale existuje partia, ktorá to vidí inak. 
Pro-liferi to skúšajú inak. Idú za chlapmi hrať futbal

Zápas sa skončil 6 : 2 pre hosťujúci tím Gól za život.

Vo Vištuku pri Pezinku sa koncom júna odohral netypický futbalový zápas. Miestni chlapi nastúpili proti hosťom v modro-bielych dresoch, na ktorých bol nápis Gól za život. Tak sa volá projekt, ktorý nedávno vymysleli v tíme Bratislava za život a s ktorým chcú pro-life posolstvá odovzdávať nenásilným spôsobom v nových prostrediach. 

„Doteraz sme v pro-life hnutí hovorili stále o matke a pomoci tehotným ženám, čo je veľmi dôležité, ale pravdou je, že aj chlap má čo v tejto téme povedať. Najmä v prvých týždňoch, keď potrebuje žena oporu,“ hovorí Jozef Kozák z tímu Bratislava za život, ktorý je projektom Spoločenstva Ladislava Hanusa. 

Kozákov tím organizoval viaceré pro-life pochody v hlavnom meste, naposledy tvoril program Národného pochodu za život v Bratislave. 

Práve po poslednej akcii, ktorá stála aktivistov veľa síl, sa rozhodli zvoliť inovatívny prístup. „Chceme osloviť novú cieľovú skupinu – chlapov. Navyše, pochody boli vo veľkých mestách a zväčša na nich boli ľudia z pro-life názormi. Preto teraz plánujeme ísť na vidiek a do regiónov s najvyššou potratovosťou,“ dodal. 

Výsledkom tohto uvažovania bola idea futbalového zápasu na dedine. Zatiaľ prvý spravili v spomínanom Vištuku. 

Chlapi bežia, zbabelci utekajú 

Nebol to len futbal, ale aj šou. Miestni sa zišli už pred zápasom, deti sa mohli vyšantiť na skákacom hrade, animátori mali pre ne program. Ľudia si mohli dať pivo a guláš. Zápas moderoval a komentoval Ľuboš Hlavena z RTVS. 

Prišlo okolo tristo ľudí, napriek tomu, že sčasti pršalo.

Zápas sa skončil 6 : 2 pre tím Gól za život. V pro-life tíme hrali predovšetkým otcovia, na ihrisko sa však dostali aj slobodní. Zostavu vytvorili mixom ľudí prevažne z komunity okolo Kolégia Antona Neuwirtha, Spoločenstva Ladislava Hanusa a saleziánov z bratislavskej Trnávky. 

Zostrih z pilotného futbalového zápasu, ktorý sa hral v rámci projektu Gól za život 25. júna.

Prienik s pro-life témami mal byť na akcii úplne prirodzený a nenásilný. 

„Samozrejme, mali sme tam aj nejaké letáčiky, ale skôr sme sa chceli s miestnymi chlapmi normálne porozprávať pri pive. S deťmi na rukách sme sa bavili spolu o rodine, živote,“ hovorí kapitán tímu Gól za život Michal Krčméry. 

Podľa Kozáka neprišli filozofovať ani agitovať. „Mali sme na ihrisku banner so slovami ,Chlapi bežia, zbabelci utekajú’, na ktorý sa všetci celý čas pozerali,“ dodal. 

Namiesto zbytočných rečí je podľa Krčméryho dôležité vydávať svedectvo a ukázať, že je normálne byť otcom, a to i v mladom veku, a mať aj viac detí. „Lebo pro-life nie je iba o tom, či idete alebo nejdete na potrat. Ale aj o otcovstve a prístupe k životu,“ tvrdí Krčméry. 

Inzercia

Dlhodobejším cieľom projektu sú takéto zápasy na pravidelnej báze, a to v ďalších krajoch, a viackrát do roka. Na to však bude treba viac pro-life tímov z regiónov. Aktivisti z Bratislavy za život preto hľadajú partnera, ktorý by sa do toho pustil.

„Pro-life nie je iba o tom, či idete alebo nejdete na potrat. Ale aj o otcovstve a prístupe k životu.“ Zdieľať

Ďalšou výzvou je logistika. „Zladiť kalendár nie je jednoduché. Na dedinách sa v zime hrať nedá, cez letné prázdniny je to tiež ,uhorka' a zvyšok roka hrajú miestne kluby cez víkendy svoje ligy,“ vysvetľuje Kozák. Musia preto hľadať termíny v štátne sviatky alebo iné voľné dni. „Najbližšie máme naplánovaný zápas na 15. septembra, hoci ešte nie je rozhodnuté, kde presne,“ dopĺňa. 

Každý môže byť aktívny pro-lifer

Pilotný zápas vo Vištuku podľa Kozáka a Krčméryho ukázal niekoľko dôležitých vecí. Napríklad, že takáto akcia vyznie oveľa serióznejšie, ak príde verejne známa osoba, ako bol komentátor Hlavena. „Uvažujeme tiež nad stálym ambasádorom, zrejme z radov pro-life športovcov,“ prezradil Krčméry. 

Kľúčová sa tiež ukázala spolupráca s miestnymi. „Je fajn, aby zápas podporil napríklad starosta alebo predseda miestneho futbalového klubu. Niekto, kto nám otvorí dvere, lebo inak prídeme de facto cudzí,“ skonštatoval. 

Kapitán tímu Gól za život Michal Krčméry poskytuje rozhovor komentátorovi Ľubošovi Hlavenovi. 

A aké sú reakcie na prvý pro-life futbal? 

Samotným hráčom v tíme Gól za život sa hra páčila a už teraz ich je viac, ako majú dresov. „Ozvali sa nám aj ľudia z iných kútov Slovenska, či k nim prídeme zahrať,“ hovorí Kozák. 

Podľa jeho slov vzali zápas dobre aj v obci. „Keď sme dávali dolu spomínaný banner s pro-life sloganom, starosta vravel, aby sme ho tam nechali. Istá pani k nám zase prišla so slovami: ,Šeci, čo dojdú na fudbal, nech to vidzá.’“

Projekt je možno na pomery slovenského pro-life hnutia ozaj netradičný, no vypovedá o jednej skutočnosti. A síce, že pro-life nemusí byť len o veľkých národných pochodoch či psychologických poradniach. 

Partia, ktorá dala dokopy pro-life zápas vo Vištuku a chystá ďalšie, sú obyčajní chalani a mladí otcovia, čo sa stretávajú v nedeľu večer v Petržalke, aby si zahrali futbal. Sú dôkazom, že pro-life aktivista môže byť každý a nemusí pritom robiť nič výnimočné. 

 

Odporúčame