22. júl 2017

Slovensko získalo na MS-23 vo vodnom slalome zlato aj striebro

Slovenský slalom na divokej vode si na MSJ-23 v Čunove pripísal na konto v sobotu ďalšie dva vzácne kovy.

Po piatkových zlatých medailách deblistov Gewisslera - Skákalu, kajakára Grigara a striebra Soni Stanovskej v singloch tretie zlato vybojoval Marko Mirgorodský medzi 23-ročnými singlistami, druhé striebro pridala juniorská kajakárka Eliška Mintálová.

V singloch do 23 rokov malo Slovensko na štarte veľký tromf. Marko Mirgorodský bol v semifinále najlepší s vyše štvorsekundovým náskokom. Vo finále sa súperi zrýchlili, no aj Mirgorodský a v cieli si po vlaňajšom i predvlaňajšom zlate medzi juniormi užíval titul aj do 23 rokov. "Som prvý rok v tejto kategórii, jazda sa mi vydarila, cítil som podporu divákov a aj keď som mal na trati problém vo výstroji, nenechal som sa rozladiť," povedal a následne sa vykúpal v zlatých perejách.

V semifinále zajazdila juniorská kajakárka Soňa Stanovská najrýchlejší čas, hneď za ňou skončila Nemka Herzogová, obe medailistky aj medzi singlistkami. Veľmi dobrý výkon však podala vo finále strieborná Eliška Mintálová, síce s jedným dotykom na 20. bránke no s výborným časom. Dvakrát si ťukla, na 11. a 22. bránke Soňa Stanovská a skončila štvrtá. "Na štarte som bola dosť nervózna, vedela som o dobrých časoch súperiek," popísala pocity. "Bola som však rýchla a záver mi vyšiel. Vnímala som okolie, aj ľudí, ktorí ma povzbudzovali."

Vo finále mixu deblistov do 23 rokov 10 trestných sekúnd a aj vynútený návrat do jednej z 23 bránok spôsobilo, že Slováci Diešková - Džurný na medailu nesiahli a skončili štvrtí. Eva Diešková: "Je to oveľa ťažšie ako v singlovke, točiť s loďou a dobre ju rozbehnúť." Tomáš Džurný ju doplnil: "Pred mesiacom sme sa rozhodli jazdiť aj mix, tréningov bolo veľmi málo a máme na čom pracovať, chuť máme veľkú."

Kajakárka do 23 rokov Viktória Orokocká s jedným ťukom na 3. bránke zvládla nástrahy trate bez veľkého výkyvu, škoda len pomalšieho záveru, z ktorého vyplynula aj 9. priečka. "Moje prvé veľké finále sprevádzala skvelá atmosféra a ja som si ju pred mnohými známymi v hľadisku užila," povedala v cieli.