TÉMA: Evanjelizátori v politike

V čase rastúceho znechutenia z politiky a jej aktérov sa kresťanskí voliči ocitajú v paradoxnej situácii – v „ponukovom liste“ majú nečakane široký výber kandidátov, ktorí vzišli z rôznych kresťanských spoločenstiev a prolife hnutí. Niektorých by ste dokonca čakali skôr na evanjelizačnej akcii ako v parlamente.

„Musíme jasne zviditeľniť Božie zámery a vedieť to priniesť a povedať civilne, zrozumiteľne a jasne,“ povedal v jednom rozhovore spoluzakladateľ známeho evanjelizačného Spoločenstva pri Dóme sv. Martina v Bratislave Branislav Škripek (na obr.), ktorý sa rozhodol kandidovať v sobotnajších voľbách. „Možno je pre mňa politika cestou k svätosti. (...) V neposlednom rade sa chcem v NR SR modliť a počúvať Boží hlas,“ pridáva sa ďalší z netradičných kandidátov, líder žilinského spoločenstva Nový Jeruzalem Richard Vašečka. Nastal čas evanjelizácie slovenského parlamentu? 

Evanjelizátor Škripek: Nejdem reprezentovať Matoviča

Tvrdenie, že kresťanskí kandidáti sa nachádzajú vo všetkých politických stranách a hnutiach, je síce rozšírené a akceptované, vo zvýšenej koncentrácii ich však ponúkajú len dva kandidujúce subjekty – KDH a Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). Mnohí kresťania sa však ocitajú pred zložitou dilemou – s radosťou by spravili krúžok pri niektorom z kandidátov, no pri pomyslení, že tým zároveň podporia aj niektoré „korytnačky“ z KDH či „najobyčajnejšieho“ človeka, im tŕpne ruka.

Túto dilemu si uvedomuje aj Škripek. „Viacerí mi vyjadrili alebo na iných fórach vyjadrujú, že nebudú voliť nezávislých kandidátov z kandidátky Obyčajných ľudí, lebo tak podporia Igora Matoviča,“ píše vo svojom predvolebnom newsletteri. Mnohí podľa neho ostali prekvapení aj zo situácie okolo odchodu KDS a OKS z kandidátky. „Ani ja a ani nikto z nás nezávislých kandidátov nejde reprezentovať do parlamentu pána Igora Matoviča, ale ide zastupovať komunitu voličov,“ dodáva s tým, že kvôli averzii k Matovičovi, ktorý sa tak či tak dostane do parlamentu, môžu pohorieť presvedčení kresťania. „Tých je na kandidátke OĽaNO najmenej 15,“ konštatuje Škripek.

KDH sa odlivu neobáva

Napriek tomu, že Škripek aj Vašečka (podporu mu vyjadrili známi kresťanskí lídri ako Mário Tomášik alebo Marián Lipovský) majú silné postavenie medzi aktívnymi katolíkmi, ktorí inklinujú najmä k charizmatickému hnutiu, nedostali ponuku kandidovať za KDH. Bol by som podstatne radšej, ak by kandidovali s nami, oboch si naozaj vážim,“ hovorí pre Postoy.sk poslanec KDH Radoslav Procházka. Dodal však, že aj KDH má vo svojich radoch „ľudí so silným postavením v lokálnych kresťanských spoločenstvách“. Radí medzi nich poslankyne Moniku Gibalovú a Máriu Sabolovú, ale aj menej známe tváre ako František Orlovský, Eva Grey, Pavol Kossey a ďalší. „Obavy z nejakého zásadného odchodu aktívnej katolíckej mládeže k Igorovi Matovičovi nemám, pretože práve kresťania vedia, že aj v politike sa ľudia majú posudzovať podľa ovocia, nie podľa toho, ako nahlas a hrubo vedia o ovocí hovoriť.“ 

Obavu z odlivu nemá ani podpredsedníčka KDH Jana Žitňanská: „Títo kandidáti môžu osloviť istú skupinu ľudí, neviem ale akú veľkú, pretože to, čo bolo v minulosti KDH vyčítané je, že je príliš prepojené na cirkev, že viac rieši etické témy a nezaoberá sa reálnymi problémami ľudí.“

Kto z koho

Otázkou je, čo s angažovanými kresťanmi urobí slovenská politika. Vtlačia jej svoju tvár alebo naopak? „Neskúsenosť vo vysokej politike má čosi spoločné s konverziou dospelého človeka, ktorý nebol vychovávaný v náboženskom prostredí,“ uvažuje Vašečka. „Samozrejme, že mu to spôsobuje určité ťažkosti a veľa vecí sa musí naučiť. Ale na druhej strane vnáša do kresťanského spoločenstva zloženého z prevažne tradičných kresťanov väčšiu živosť a úplne originálne pohľady, ktoré môžu pomôcť vymaniť sa zo zabehaných koľají či začarovaného kruhu.“

Podľa politológa Juraja Marušiaka je vstup ľudí bez politickej skúsenosti do politiky vždy výhodou. „Demokracia predpokladá cirkuláciu politických elít, ktoré potrebujú obmenu, ak majú garantovať stabilitu spoločnosti a zároveň nemajú strácať kontakt s vlastnými voličmi. V opačnom prípade, ak si svoje pozície dlhodobo petrifikujú existujúce politické elity, máme do činenia s fenoménom oligarchizácie politiky,“ tvrdí pre Postoy.sk. Podľa jeho slov sa Slovensko k takémuto stavu postupne blíži.

Už najbližšia sobota ukáže, koľko kresťanského kvasu bude zamieseného do nového parlamentu. Ešte dôležitejšie však bude sledovať, nakoľko a či prekvasí slovenskú politiku.

Imrich Gazda
Autor je spolupracovník Postoy.sk
Foto: wikimedia.org, gloria.tv, markiza.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo