Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. jún 2017

Tri (menej známe) pútnické tipy na leto

Z Ríma na Subiaco, do Santiaga z Portugalska a slovenské camino z Košíc do Levoče. Ste zbalení?
Tri (menej známe) pútnické tipy na leto

Kláštor sv. Benedikta v Subiacu. Miesto, kde sa všetko začalo. (Foto: Flickr.com/Gwendolyn Stansbury)

Odísť z Ríma ako svätý Benedikt 

Keď mladý aristokrat z Nursie opustil začiatkom 6. storočia dekadentný Rím a odišiel žiť do neďalekých kopcov, bol to historický okamih. Benedikt sa na istý čas utiahol do jaskyne nad dedinou Subiaco ako pustovník. Toto miesto je zachované ako súčasť kláštora benediktínov z 11. storočia. 

Skvostná stavba stojí, lepšie povedané visí na skalnom brale a jednoznačne sa oplatí navštíviť. 

Verejná doprava do Subiaca, ktoré je od Ríma vzdialené približne 60 kilometrov, je pomerne komplikovanou voľbou. Autom je to zase prirýchlo. Ponúka sa preto krátka, no duchovne atraktívna pútnická trasa. 

Navyše, minulý rok ju oficiálne zriadil Taliansky turistický klub Federtrek. V dostupných materiáloch je promovaná ako „camino v šľapajach sv. Benedikta“, no keď si lepšie pozriete trasu, zistíte, že rovnako by sa dala nazvať aj po stopách svätých Františka Assiského a Jána Pavla II. 

Taliani navrhujú začať putovanie v rímskej štvrti Trastevere, na Piazza in Piscinula, kde sa nachádza Domus Anicia, teda dom, ktorý podľa tradície patril Benediktovej rodine. Camino pokračuje cestou von z Ríma pozdĺž aquaduktov Claudio a l’Alessandrino. Problémom môžu byť rímske predmestia kvôli cestnej premávke. Podrobnú trasu, ako vyjsť z Ríma, Federtrek neponúka.

Santuario della Mentorella v kopcoch neďaleko Ríma sa spája s postavami ako sv. Benedikt či sv. Ján Pavol II. (Foto: wikipedia.it)

Za Rímom sa treba vybrať smerom na mesto Palestrina, ďalej na Castel San Pietro Romano, Poli a Guadagnolo. To už sa nachádzate v blízkych kopcoch Monti Prenestini. Za zmienku a zastávku stojí nepochybne sanktuárium Mentorella. 

Je to jedno z najstarších mariánskych sanktuárií v Taliansku s úžasnou polohou a okolitou scenériou. Viaže sa naň viacero tradícií, sv. Benedikt tam strávil dva roky, často a rád tam chodieval pápež Ján Pavol II. (Prvý raz do svätyne zavítal dva týždne po zvolení za pápeža.) 

K téme: 
Ako si zachrániť dušu na postkresťanskom Západe Zdieľať

Trasa potom pokračuje cez dedinky Pisoniano (kde je miesto spájané so zastávkou sv. Františka Asiského, keď putoval za mníchmi na Subiaco), ďalej Bellegru, Olevano a Affile až do Subaica. 

Postoj sa snažil získať od klubu Federtrek podrobnejšie informácie o púti, ale komunikácia z talianskej strany vždy akosi uviazla. Je možné, že nemajú projekt dopodrobna spracovaný, avšak o to väčšie dobrodružstvo môže pešie camino do Subiaca byť. 

V samotnom Subiacu sa dá stráviť niekoľko dní, benediktíni poskytujú ubytovanie síce nie priamo v kláštore „na skale“, ale dolu v mestečku v kláštore sv. Školastiky. Viac na ich oficiálnej stránke

Do Santiaga z Portugalska 

Najviac využívanou svätojakubskou trasou do Santiaga de Compostela je tzv. Camino Francés, teda francúzska cesta, ktorá sa začína ešte v Pyrenejach.

Čoraz viac ľudí si však na púti do Compostely volí alternatívne trasy. Buď Camino del Norte (severným pobrežím Španielska) alebo Camino Portugués, teda južnou trasou z Portugalska.

Keďže v máji portugalskú cestu absolvovali naši kolegovia Lukáš Melicher a Peter Balberčák z obchodného oddelenia Postoja, namiesto internetových informácií ponúkame ich stále živé dojmy.
 

Portulagalská trasa ponúka dve alternatívy – po pobreží alebo vnútrozemím. (Foto: Peter Balberčák)

„Vybrali sme si cestu z Porta do Santiaga, tento úsek sa dá zvládnuť za desať dní,“ hovorí riaditeľ vydavateľstva Postoj Lukáš Melicher. Portugalskú trasu zvolili najmä pre jednoduchšie zladenie s dovolenkou v práci, keďže nebol priestor na dlhšiu púť.

„Navyše sa nám podarilo kúpiť lacné letenky z Viedne a čas sme ušetrili aj tým, že sme začali putovať už v deň, keď sme prileteli,“ dodal.

Napokon putovali deväť dní a prešli približne 230 kilometrov. Stihli tak aj návštevu Finistery, ktorá bola v minulosti považovaná za Koniec sveta a je známa najkrajšími západmi slnka v Európe.

Hoci portugalská trasa nie je taká frekventovaná ako spomínaná „francúzska“, ubytovanie bolo bezproblémové. „Ubytovne ešte neboli plné natoľko, aby bol problém, hoci sezóna sa už začala. Väčšina ubytovní v správe miest bola opravená z eurofondov a stáli šesť eur na noc,“ vraví Lukáš.

Nízka cena im umožnila si dvakrát dopriať nocľah aj v súkromných ubytovniach v dvojlôžkových izbách. „Človek si tam určite oddýchol viac ako s 35 ľuďmi na izbe,“ dodáva.

Inzercia

Z Porta je možné ísť popri mori i pevninou. Kolegovia si vybrali cestu vnútrozemím, keďže pred ich príchodom pršalo a hrozilo, že pri mori bude nepríjemné počasie pokračovať, máj je totiž dosť daždivý.

Lukáš upozorňuje, že camino ide cestami a kameňmi vydláždenými chodníkmi a málokedy lesom či poľnými cestami, takže nohy dostávajú zabrať. „Nabudúce by sme si vybrali prímorskú cestu. Stretli sme jednu pútničku z Čiech, nevedela si to vynachváliť. Camino vedie popri mori, po plážach a viac sa putuje prírodou,“ hovorí.

Lukáš Melicher prešiel v minulosti aj Camino Francés, takže môže porovnávať.

Za výhodu portugalskej trasy považuje to, že cesty neboli preplnené a na viacerých úsekoch nestretli nikoho.

„Ďalšia výhoda je, že Portugalsko je lacná krajina. Napríklad káva stojí okolo 60 centov, takže napríklad sendvič, džús a káva na raňajky stáli do troch eur, z čoho sme sa tešili,“ hovorí Lukáš.

Navyše, menu pre pútnikov v Portugalsku stojí okolo päť eur, no v Španielsku je to už okolo 12 eur.

Putovanie z Porta umožňuje „odbehnúť“ do Fatimy, i keď naši redakční pútnici sa jej vyhli, keďže do Portugalska prileteli v ten istý deň ako pápež František, ktorého vo Fatime čakali státisíce pútnikov. 

Za svätým Jakubom cez slovenské lesy 

O slovenskom camine sme písali už vlani. Aktivisti zo združenia Priateľov Svätojakubskej cesty postupne obnovujú Svätojakubskú cestu na našom území, pričom začali v Košiciach a cez Levoču ju postupne napoja na rakúsku trasu, ktorá sa začína hneď za slovenskými hranicami v dedinke Wolfsthal. 

Levoča (Foto: Flickr.com/Traveltipy)

Prvá časť slovenského camina spája stredoveké pútnické miesto Dóm sv. Alžbety v Košiciach s Bazilikou sv. Jakuba v Levoči, patróna pútnikov. 

Zatiaľ je to aj najlepšie opísaná trasa na webovej stránke združenia caminodesantiago.sk. Za rok dobrovoľníci vylepšili informácie na webe, pribudli napríklad podrobnejšie mapky. 

Trasa je dlhá približne sto kilometrov a združenie ju odporúča rozdeliť na štyri etapy. Prvá etapa sa začína v košickom Dóme sv. Alžbety, v sakristii sa dá kúpiť tzv. credenciál, teda preukaz pútnika do Compostely. Kostolníci vám dajú doň hneď aj prvú pečiatku.


Camino prechádza ďalej z Košíc cez rekreačnú zónu Čermeľ a Jahodná, Chatu Lajoška, Kojšovskú hoľu, banícky región Gelnice, Krompachmi, chránenou oblasťou Dreveník, UNESCO lokalitami Žehrou a Spišským hradom, pútnickou Mariánskou horou až do pamiatkovej rezervácie mesta Levoča.

„Táto pútnická trasa čiastočne kopíruje lokálne pútnické trasy, ktoré boli stáročia využívané, a vedie pútnika po historických, prírodných, sakrálnych a nábožensky rozmanitých miestach regiónu východného Slovenska,“ uvádza združenie. 

Cesta vedie väčšinou po značených turistických alebo cykloturistických trasách, pričom je navrhnutá tak, aby mali pútnici možnosť ubytovania a stravovania každý večer. 

Obnove Svätojakubskej cesty na Slovensku sa venuje tiež združenie Priatelia sv. Jakuba a Jakubskej cesty, na svojom webe majú východnú trasu obohatenú o úsek Levoča -- Červený Kláštor. 

Keďže pútnická sezóna je už v plnom prúde, stačí si len vybrať. Ak máte ďalšie tipy, pokojne sa s nimi podeľte v diskusii. 

 

Odporúčame