Danko priznal, že koalícia nefunguje Fico na partnerov kričal, že sa za Kmeca kradlo, teraz z lietadla varuje Hlas a SNS, že smerujú do zabudnutia

Fico na partnerov kričal, že sa za Kmeca kradlo, teraz z lietadla varuje Hlas a SNS, že smerujú do zabudnutia
Foto: Postoj/Juraj Brezáni

Odoberať autora e-mailom

Nezmeškajte žiaden článok.

Predseda SNS v televízii hovoril o „zlodejstvách, čo sa ukazujú na zdravotníctve“ a pýtal sa, či nevidíme napätie medzi Tarabom a Šutajom Eštokom.
 
Vypočuť článok
Danko priznal, že koalícia nefunguje / Fico na partnerov kričal, že sa za Kmeca kradlo, teraz z lietadla varuje Hlas a SNS, že smerujú do zabudnutia
0:00
0:00
0:00 0:00
Juraj Brezáni
Juraj Brezáni
Vyštudoval žurnalistiku a vyskúšal si prácu v rozhlase a regionálnom médiu. Pre Postoj píše od apríla 2021. Venuje sa najmä domácemu politickému spravodajstvu.
Ďalšie autorove články:

Kto chcel byť rektorom Katolíckej univerzity Podozrenia z plagiátorstva aj otázniky nad článkami vo Švajčiarsku. Ružomberok potrebuje zmenu

Para obhajoval Gašpara v parlamente Gašpara treba chrániť, vyhlásil Fico. Ak sa ho pokúsia odvolať, Smer navrhne odvolanie Dubéciho

Zásah arcibiskupa Bobera Jablonský získal najviac hlasov, no rektorom Katolíckej univerzity sa nestal. Môžu byť za tým aj staré spory

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Predstavitelia Smeru a Hlasu si vlani v novembri vymieňali tvrdé odkazy po tom, čo sa politikom strany Matúša Šutaja Eštoka zdalo, že premiér Robert Fico pristupuje k ministrom rôznymi spôsobmi.

Fico sa totiž expresne vyjadril k pochybnostiam okolo dotácií na inovácie, ktoré riešil podpredseda vlády pre plán obnovy Peter Kmec z Hlasu. Rozdeľovalo sa 200 miliónov eur a dotácie získalo viacero firiem, ktoré sa vývoju a výskumu nevenujú.

Išlo o viacerých podnikateľov blízkych Hlasu. Takmer tri milióny napríklad získala firma Andreja Krúpu, poradcu prezidenta Petra Pellegriniho, ktorý naďalej figuruje ako čestný predseda Hlasu.

Fico hneď žiadal demisiu Petra Kmeca, no ešte predtým kričal na koaličných partnerov za to, že sa kradlo.

Danko priznal, že prezradil viac, ako chcel

„Bol som svedkom, ako Robert Fico kričal na koaličných partnerov, že sa kradlo v rezorte pod Kmecom, a nechápem, prečo by mal byť poslaný za veľvyslanca do Ríma,“ povedal predseda koaličnej SNS Andrej Danko vo štvrtkovej relácii Král na ťahu televízie TA3.

Kmec po kontroverziách odišiel z postu vicepremiéra pre plán obnovy a vrátil sa do parlamentu. Vedenie strany Hlas ho chcelo presadiť na pozíciu predsedu výboru pre európske záležitosti. Podľa šéfa poslaneckého klubu Hlasu Róberta Puciho sa však rozhodol, že šéfom eurovýboru byť nechce. Koalícia preto odvolala dovtedajšieho šéfa eurovýboru Jána Ferenčáka.

„A Pellegrini bude strkať hlavu do piesku? Prečo jeho poradca dostal od Kmeca peniaze? Prečo sa Pellegrini stále stará do zdravotníctva? Veď to sa mnohým nepáči,“ pýtal sa Danko v relácii.

„A prestáva sa to páčiť aj mne,“ dodal šéf SNS k situácii v koalícii. Neskôr v relácii povedal, že vo vysielaní prezradil viac, ako chcel.

Úrad podpredsedu vlády pre plán obnovy ešte pred odchodom Kmeca podpísal aj kúpu outletu vo Voderadoch. Ide o medializovanú kauzu známu ako „slayáda“. Kmecov úrad tak poskytol 17 miliónov eur súkromno-štátnemu Národnému inovačnému a technologickému centru na kúpu bývalého outletu.

Veci v koalícii nefungujú. Napätie je medzi Tarabom a Šutajom Eštokom

Danko v relácii tiež hovoril, že žasne nad tým, ako „nefungujú veci v koalícii“.

„Osobitne to, čo sa komunikovalo pred voľbami aj zo strany Roberta Fica, že odídu americkí vojaci, že nepôjde ani euro na Ukrajinu, a mnohé iné veci,“ kritizoval svojho koaličného partnera, že neplnia to, čo si po voľbách načrtli. „Začína to byť inak, ako sme sa predtým bavili.“

Ďalej kritizoval, že polícia nekoná vo veciach, v ktorých má, ale, naopak, obvinila poslanca SNS a splnomocnenca vlády pre prešetrenie manažmentu pandémie Petra Kotlára. „Osobitne sa ma dotýka aj to, že polícia nekoná vo veciach,“ uviedol.

Danko hovoril aj to, že sa „spackal“ záchrankový tender, a pýtal sa, kedy bude v tejto súvislosti niekto „braný na zodpovednosť“.

„Vidíte napätie medzi Tarabom a Eštokom? Nevidíte tie veci?“ pýtal sa v relácii, nespresnil však, čoho sa spory týkajú. V zápätí však hovoril o „zlodejstvách, čo sa ukazujú na zdravotníctve“. Spomínal kauzy výmeny potrubí v Trenčíne a „ďalšie tendre“.

Fico mi nebude o somárikovi odkazovať z lietadla, tvrdí Danko

Predsedu SNS prekvapilo video premiéra Roberta Fica, ktoré natočil vo vládnom špeciáli smerujúcom na mimoriadny summit do Bruselu. Fico varoval Hlas a SNS, že smerujú „do hlbokej opozície, možno zabudnutia“.

„Je predvolebný rok a ja svojim kolegom a priateľom v Smere velím: Na bieleho koňa! Som zvedavý, či priskočia aj koaliční priatelia z Hlasu a SNS alebo sa budú ďalej viezť na pomalom somárikovi bezpečne vedúcom tieto strany do hlbokej opozície, možno zabudnutia,“ povedal šéf Smeru.

„Mne nebude niekto o somárikovi odkazovať z lietadla,“ reagoval Danko v televízii TA3 na Ficov odkaz. Dodal tiež, že šéf Smeru by bez SNS nebol premiérom v roku 2006 a 2016 a neudržal by si moc v roku 2018 a „už vôbec nie teraz“.

„V poslednej dobe mu prestávam rozumieť, prestávam v mnohých veciach vnímať, že rozpráva jedno a koná inak. Napriek tomu SNS je v koalícii, stojí po boku Smeru, ale myslím si, že toto video nebolo dôstojné a hodné Roberta Fica,“ povedal Danko.

Zároveň opakoval, že má stranu Smer v úcte a že Fico by bol dobrým prezidentom, o čom viackrát rozprával aj v minulosti.

Danko nechce ísť s Ficom do pekla

Predseda preferenčne najslabšej koaličnej strany reagoval na Ficovo video aj v piatok. Odpovedal mu rovnako videom, ktoré zverejnil na svojich sociálnych sieťach.

„Do žiadneho pekla s tebou nepôjdem,“ odkázal Danko a Ficovi pripomenul, že je premiérom aj vďaka SNS. „Takéto slová sú ďaleko za hranou a musím povedať, že nikdy som nebol naučený na to, že by si sa, pán predseda vlády, správal povýšenecky, že by si urážal,“ pokračoval líder SNS.

Danko hovorí, že mnohí voliči SNS uverili slovám šéfa Smeru. „Slovenská národná strana do zabudnutia nepôjde,“ zdôraznil.

„Som od teba politicky mladší o desať rokov a náš čas príde. Uráža ma však, ak nás ideš porovnávať s Hlasom. Chceš hovoriť o somárikoch, tak mnohých si vychoval ty. Teba zradili, SNS to nikdy neurobila,“ odkázal Danko Ficovi.

Pýtal sa ho, kde je činnosť polície. „Veď Smer má obrovské nástroje. Si predseda vlády, máš ministra spravodlivosti, šéfa SIS, viceprezidenta polície a mohol by som menovať iks vecí,“ povedal šéf SNS s tým, aby sa v koalícii začali riešiť „skutočné problémy ľudí“.

Zobraziť diskusiu
Juraj Brezáni

Juraj Brezáni

Nezmeškajte relácie a texty, ktoré inde nenájdete.

Súvisiace témy
Ficova vláda Andrej Danko Smer Hlas SNS Robert Fico Peter Kmec
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť