Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
01. december 2010

GLÓBUS: Haiti sa trápi, Saviano provokuje

V dnešnom Glóbuse o nekončiacej tragédii na Haiti a novej televíznej šou, ktorá pobúrila Berlusconiho aj Katolícku cirkev. Keď začiatkom tohto roka postihlo Haiti ničivé zemetrasenie, boli sme svedkami absurdnej situácie. Šéfovia diplomacií USA a EÚ sa predháňali v tom, kto z nich môže do zničenej ...

V dnešnom Glóbuse o nekončiacej tragédii na Haiti a novej televíznej šou, ktorá pobúrila Berlusconiho aj Katolícku cirkev.

Keď začiatkom tohto roka postihlo Haiti ničivé zemetrasenie, boli sme svedkami absurdnej situácie. Šéfovia diplomacií USA a EÚ sa predháňali v tom, kto z nich môže do zničenej oblasti priletieť ako prvý. Odvtedy uplynul takmer rok a záujem o ostrov pomaly upadol. V súčasnosti stadiaľ prichádzajú informácie, ktoré hovoria o kritickej situácií tunajších ľudí. Bývajú v stanoch. Bez vody, bez peňazí. A k tomu všetkému vypukla cholera.

Varené jedlo je luxus

O hrozivej situácií hovorí aj reportáž anglického novinára Rory Carrolla z denníka The Guardian. V texte s názvom Na Haiti - prežiť choleru je iba začiatok opisuje príbeh ľudí, ktorým zemetrasenie zobralo všetko. Emmanuel Tima a jeho malý syn bývajú v tábore blízko hlavného mesta Port-au-Prince. Nazývajú ho Kanaán a býva tu okolo 30 000 ľudí. Ich obydlie pozostáva zo stanu a miest na spanie. „Ak chceme ísť na toaletu alebo pre vodu, musíme zísť z kopca, kde máme svoj stan. Nemáme mydlo a nemáme ani peniaze na mydlo,“ hovorí Tima. Uvariť si jedlo je pre nich veľký luxus. Napriek tomu, že sú na prvý pohľad v bezútešnej situácií, Tima sa dokáže tešiť z každého dňa. Oporou mu je viera. „Je čas narodiť sa, je čas zomrieť, je čas siať, je čas zbierať,“ hovorí pre The Guardian.

K téme:
Zemetrasenia Haiťanov nezjednotilo Zdieľať

Hlavným problémom Haiti je momentálne cholera, ktorá zabila už vyše 1000 ľudí. Túto chorobu mal aj Timov syn. Našťastie sa vyliečil. „Tima sa snaží pozerať sa na všetko z tej lepšej stránky. Je nažive a jeho syn taktiež. Zajtra možno bude lepšie,“ uzatvára reportáž novinár Carroll.

Viac ako peniaze potrebujú ľudí

Talianka Marcella Catozza je rehoľná sestra. Od roku 2005 žije na Haiti. Aj ona na svojej internetovej stránke upozorňuje na zlú situáciu. „Svet nevie, ako tu žijeme. Mám viac ako 40 pacientov na lôžko, každú hodinu prijmem do nemocnice nových ľudí. Potrebujem okamžite pomoc.“ Tento týždeň talianska televízia RAI Uno ukázala krátky zostrih z dokumentu o práci rehoľnej sestry. „Prioritou sú ľudia, lekári, učitelia, ktorí by mi prišli pomôcť aspoň na mesiac,“ hovorí sestra Marcella v dokumente. Ukazuje pritom priestory, v ktorých pracuje. „Problémom nie sú ani tak peniaze, ale ľudia, ktorí by boli ochotní obetovať časť svojho života pre týchto ľudí,“ zakončuje sestra Marcella.

V Taliansku zažíva televízne prostredie malú revolúciu. Gýčové talkšou či futbalové zápasy v sledovanosti dobieha nová relácia známeho spisovateľa Roberta Saviana, ktorý v knihe Gomorra odhalil praktiky miestnej mafie. Program Vieni via con me (Poď so mnou preč) vysiela každý pondelok tretí okruh verejnoprávnej televízie RAI a dosahuje rekordné počty divákov. Poslednú, v poradí štvrtú epizódu, si podľa Corriere della Sera pozrelo takmer 8,7 milióna divákov. Rekord stanice padol pred týždňom, keď Saviana sledovalo desať miliónov Talianov.

Relácia sa skladá z monológov, v ktorých Saviano komentuje rozličné témy a pozýva si zaujímavých hostí. Medzi témy, ktorými sa šou vymyká miestnemu televíznemu mainstreamu, sa zaradili eutanázia, imigranti či mafia. Programu tak nechýba dostatočná dávka provokácie a kontroverznosti.

Inzercia

Nešťastný Berlusconi

V prvej časti sa objavil aj taliansky komik Roberto Benigni, ktorý si celú hodinu robil žarty z premiéra Berlusconiho a z jeho záľuby v bujaré párty a mladé dievčatá, uviedla agentúra Reuters. V druhej epizóde zasa Saviano vyvracal tézu, podľa ktorej sa mafii darí len na chudobnejšom juhu krajiny. Podľa neho má kalábrijská N´drangheta kontakty na Ligu severu – koaličnú stranu s federalistickými ambíciami. Ľavicovú orientáciu programu dokázala aj téma eutanázie, na ktorú ostro reagovali zástupcovia konzervatívnych združení. Katolícky denník Avvenire na drzosť reagoval drzosťou, keď hlavný titulok novín „TV Faziosita“ (TV Manipulácia) narážal na meno Savianovho spolumoderátora Fabiana Fazia.

Napriek oživeniu talianskych televíznych večerov počas vládnej krízy a upršanej jesene, musí mať najväčšiu „radosť“ z úspechu novej relácie predseda vlády Silvio Berlusconi. Iste si každý pondelok s radosťou pozrie TV šou, ktorá nielenže útočí na jeho „dobrú povesť“ a teší sa pritom rekordnej popularite, ale dokonca ju vysiela „jeho“ štátna televízia.

Marek Mačica, Pavol Rábara

Foto: vilajitalyen.org (Marco Baroncini), lachiacchiera.it

Odporúčame

NÁZOR: Biskup Baláž k smrti Ernesta Valka

NÁZOR: Biskup Baláž k smrti Ernesta Valka

Cirkev učí, že máme od Boha ponúknutú reálnu možnosť prekonať zlo a dosiahnuť dobro. Napriek hriechu, ktorý bolestne, priam až do špiku kostí, poznačuje ľudské dejiny, napriek pôsobeniu tajomstva neprávosti, Cirkev stále učí: „Pán vykúpil človeka a kúpil ho za drahú cenu“ (porov. 1 Kor 6,20). A ďale...

ROZHOVOR: Náboženstvo mení slovenských Rómov

ROZHOVOR: Náboženstvo mení slovenských Rómov

O tom, čo do rómskych komunít na Slovensku priniesli náboženské misie, ako Rómovia potrebujú Boha a oduševneného vodcu, hovoria pre Postoy.sk organizátori výskumu o vplyve náboženstva na sociálnu zmenu života v rómskych komunitách, Tatiana Podolinská a Tomáš Hruštič z Ústavu etnológie SAV. Čo bolo ...

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Advent je časom vyprázdnenia

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: Advent je časom vyprázdnenia

Začiatok nejakého nového obdobia je vždy príležitosťou zhodnotiť uplynulý čas. Dnešnou Prvou adventnou nedeľou začíname sláviť nový cirkevný rok. Je to pre nás možnosť prehodnotiť ako sme prežili posledných dvanásť mesiacov (od minulého Adventu, cez vianočné a pôstne obdobie, Veľkú noc i ďalšie dni ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.