Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
11. október 2010

TÉMA: Komunista so srdcom katolíka?

Mnohí, nielen neveriaci nevidia medzi komunistickým presvedčením a katolíckou vierou rozpor. Tí odvážnejší dokonca pokladajú Ježiša Krista za prvého komunistu. Byť v strane, aj v Katolíckej cirkvi nebolo pred rokom 1989 až také výnimočné. Študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku o tom prišiel po...

Mnohí, nielen neveriaci nevidia medzi komunistickým presvedčením a katolíckou vierou rozpor. Tí odvážnejší dokonca pokladajú Ježiša Krista za prvého komunistu. Byť v strane, aj v Katolíckej cirkvi nebolo pred rokom 1989 až také výnimočné. Študentom Katolíckej univerzity v Ružomberku o tom prišiel porozprávať prominentný člen KSS a bývalý slovenský prezident Rudolf Schuster.

Plagát s provokačným názvom Komunista – katolík úspešne zaplnil prednáškovú miestnosť. Niektorým však od začiatku chýbal za názvom veľký otáznik.

Iný?

Rudolf Schuster prišiel v dobrej nálade. “Dnes vyzerám lepšie, ako keď som bol prezidentom. Predtým som o koníčkoch sníval, dnes si ich sám pestujem,” začal svoje rozprávanie prvý slovenský prezident zvolený priamou voľbou. Prezidentský dôchodok vypĺňa fotografovaním, filmovaním a cestovaním. Svojimi, pre mnohých bizarnými úspechmi sa rád pochváli. Študentom spomína svoju novú knihu o ceste na Severný pól. “Do medzinárodnej politiky sa zapájam len potiaľ, pokiaľ musím,” dodáva.

“Postava Rudolfa Schustera je tak trochu mätúca.” Zdieľať

Postava Rudolfa Schustera je tak trochu mätúca. Bol komunistom, no dnes sa hlási ku Katolíckej cirkvi. Jedenásťkrát sa stretol s pápežom a počas jeho prezidentovania bola podpísaná Základná zmluva medzi Svätou stolicou a SR. Nevyznamenal sa ani založením strany na jedno použitie, ktorá mu poslúžila ako výťah do prezidentského paláca. Na Katolíckej univerzite však zanechával iný dojem: vysvetľoval, argumentoval, presviedčal, zabával, odpovedal na študentské otázky.

O mnohoznačnosti jeho postavy hovoril aj moderátor diskusie, bývalý známy novinár, dnes premonštrátsky kňaz Karol Lovaš. Kým človek vidí iba niekoľko kamienkov z mozaiky, samotný Boh ju vidí celú.

Schustera aj Lovaša spája vymedzenie sa voči politike bývalého slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. Schuster podľa vlastných slov odmietal vstup do HZDS, do ktorej ho lákali darovaním percentuálneho podielu v bývalých Východoslovenských železiarňach. “My dvaja spolu robiť nemôžeme,” znela jeho odpoveď Mečiarovi.

Schusterova obhajoba

“Neexistujú len farári, ktorí boli ,načierno´. Boli aj komunisti, ktorí boli ,načierno´ veriaci. Ktorí nemohli byť oficiálne veriaci,” obhajuje Schuster svoju prednovembrovú minulosť. Otec robotník - komunista, matka vraj najlepšia katolíčka v Medzeve, ktorá sa starala o jeden z tamojších oltárov. Kvety jej pomáhal polievať aj otec.

Ako ďalší dôkaz svojej viery žoviálny exprezident predkladá svadbu s už nebohou manželkou Ingrid. Pod zámienkou fotografovania si po civilnom sobáši odbehli do Modrého kostolíka, kde prijali sviatosť manželstva. Pokrstiť nechali aj svoje deti. Samozrejme, potajme. Ďalší dôkaz? Keď v Medzeve praskol zvon - “umieračik”, nechal v železiarňach načierno odliať nový. Pri pohrebe jeho matky v roku 1984 však zvoniť nesmel. “Keď po revolúcii zomrel otec, pochovávali ho dvaja farári,” dopĺňa Schuster.

Inzercia

Komunisticko-katolícka schizofrénia

Aj keď Schusterova obhajoba vyzerá na prvý pohľad hodnoverne, nemožno sa zbaviť dojmu, že nie je presvedčivá. Určite nie natoľko ako svedectvo tých, ktorí komunistickej ideológii povedali jasné “nie”, čím si znemožnili “schusterovský” kariérny rast. Cirkevné dokumenty tiež hovoria jasnou rečou. Socialistické riešenie tzv. robotníckej otázky odmietol už pápež Lev XIII. vo svojej sociálnej encyklike Rerum novarum (1891). Podtitul encykliky Pia XI. Divini redemptoris (1937), ktorý znie “O bezbožníckom komunizme” hovorí sám za seba. Ešte predtým v encyklike Quadragesimo anno (1931) Pius XI. konštatoval, že “nik nemôže byť dobrým katolíkom a zároveň pravým socialistom” (čl. 119). V roku 1949 dokonca vydalo Sväté ofícium (dnešná Kongregácia pre náuku viery) dekrét o exkomunikácii katolíkov, ktorí sú členmi komunistických strán alebo ich podporujú. Podľa Františka X. Halasa, dlhoročného československého a neskôr českého veľvyslanca pri Svätej stolici však išlo skôr o obrannú reakciu na úplnú neochotu komunistických krajín viesť s Vatikánom dialóg. Ustanovenia sa netýkali ani tak veriacich za železnou oponou, ktorí mnohokrát neboli v strane dobrovoľne, ale najmä katolíkov na Západe (Fenomén Vatikán, 2004).

“Neexistujú len farári, ktorí boli ,načierno´. Boli aj komunisti, ktorí boli ,načierno´ veriaci. Ktorí nemohli byť oficiálne veriaci.”
Rudolf Schuster
Zdieľať

Aj keď pápež Ján XXIII. zvolil voči Moskve miernejší tón a v roku 1963 sa dokonca stretol s Chruščovovou dcérou, základný postoj cirkvi k socializmu a komunizmu sa nezmenil. “Základný omyl socializmu má antropologický charakter. Socializmus totiž pokladá jednotlivca len za obyčajný prvok a molekulu sociálneho organizmu tak, že dobro jednotlivca je celkom podriadené fungovaniu sociálneho a ekonomického mechanizmu,” napísal Ján Pavol II. v sociálnej encyklike Centesimus annus (1991). Benedikt XVI. k tomu v encyklike Spe salvi (2007) glosátorsky dodáva: “Marx podrobne ukázal, ako uskutočniť prevrat. No nepovedal nám, ako by mali veci pokračovať potom” (čl. 21).

Čisté konto

Rudolf Schuster je presvedčený, že vo svojom živote obstál. “Mať čisté konto, za starého či nového režimu, a dobre spať, je najväčšia devíza,” pochválil sa zhromaždeným študentom. Na obzore vidí už aj prvého nekomunistického prezidenta. “Už nastúpi nová generácia. Že to doteraz tak vyšlo? Je to dôsledok toho, čo bolo. Socializmus či komunizmus si nikto nevybral.”

To, či bývalý prezident naozaj obstál, definitívne posúdi až Boh. V minulom režime sa tisícky ľudí ocitli v pozícii, kedy si museli vybrať - kariéra alebo viera. Mnohí dali prednosť práci, peniazom, vzdelaniu a celý život prežili s vedomím, že predali svoj poklad za pár strieborných. Rudolf Schuster však na univerzite pôsobil dojmom, akoby svoju komunisticko-katolícku schizofréniu ani necítil. Akoby pre neho byť dobrým komunistom znamenalo to isté, ako byť dobrým katolíkom. V tom spočíva jeho zásadný omyl.

Matúš Demko

Foto: Martin Kuchár, Dominik Pračko, Mária Drozdová, Flickr.com

Odporúčame

PROFIL: Muž s receptom na zlo

PROFIL: Muž s receptom na zlo

Tento týždeň sme si pripomenuli 6. výročie smrti Antona Neuwirtha. Životné osudy tohto lekára, veľvyslanca a väzňa viery približuje Matúš Demko. Zvykne sa hovoriť, že papier znesie všetko. Pri čítaní životopisu Antona Neuwirtha sa však žiada povedať, že ak čosi znesie naozaj všetko, je to ľudský osu...

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: O kúpeli vytrvalosti

KÁZEŇ ĽUBOMÍRA MAJTÁNA: O kúpeli vytrvalosti

Poslúchli by sme, keby nám niekto kázal okúpať sa v rieke, aby sme vyzdraveli? Neviem, či by sa medzi nami našiel takýto odvážlivec. Možno by bol považovaný za „divného“. Náman sa odhodlal. Nebál sa byť „divným“. Na slovo Božieho muža, ktorého videl prvýkrát vo svojom živote, išiel a sedem ráz sa po...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.