REPORTÁŽ: Pochodom k (ne)tolerancii

Očakávaný Gay pride Bratislava je za nami a nakoniec bol sčasti iný, ako sa predpokladalo.

Účastníci pochodu mali v západnej časti Hviezdoslavovho námestia pripravené koncertné pódium, kde sa počas niekoľkých hodín vystriedalo viacero hudobných skupín a rečníkov vystupujúcich na podporu Gay pride. V okolí pódia sa voľne bavili rôzni ľudia od samotných homosexuálov (netvorili väčšinu) cez bežných mladých aj starších ľudí, ktorí im prišli prejaviť podporu, po okoloidúcich zvedavcov alebo aj rodiny s malými deťmi prilákaných (celkom dobrým) hudobným programom. Prehliadka exhibicionistov sa až na dva-tri prípady nekonala, väčšinu účastníkov bolo možné poznať iba podľa dúhových vlajočiek v rukách alebo dúhovo pomaľovaných líc.Hneď na začiatku programu obsadili časť Hviezdoslavovho námestia početní prívrženci Slovenskej pospolitosti a jej odnoží a zablokovali tak trasu plánovaného pochodu smerom do centra. Polícia ich po nejakom čase od účastníkov pride oddelila kordónom a odsunula na rozdiel približne 100 metrov. Extrémisti tu potom rozvinuli svoje transparenty a začali klasické zborové pokriky typu „Policajný štát!“, „Úchylovia, dajte sa liečiť!“, "Vykastrovať!" a ďalšie. Niektorým sa však podarilo prejsť cez kordóny až ku koncertnému pódiu. Príliš zložité to pre nich zrejme nebolo, keďže bežným ľuďom bol voľný prechod umožnený po celý čas buď po krajoch námestia alebo cez bočné uličky. Pri pódiu hodili extrémisti do davu ľudí už často spomínaný slzotvorný plyn, zmlátili do krvi dvoch mladých okoloidúcich a na rečniacu europoslankyňu Rakúska hodili kameň (netrafili ju). Incidenty sa odohrali ešte na konci programu okolo 17-tej hodiny, keď miesto do centra šiel pochod smerom cez most SNP na Tyršovo nábrežie. Tam to už mala polícia pod kontrolou.

K téme:
KOMENTÁR: Homo-fóbia verzus homo-sapientia
VATIKÁNSKA SEDMA: Homosexuáli a cirkev
Zdieľať

Spomedzi rečníkov bolo zaujímavé vypočuť si napríklad vyhlásenie 16 veľvyslanectiev a Európskej komisie podporujúce Gay pride. (Európska komisia mimochodom priamo vyzýva štáty EÚ k prijatiu zákonov zrovnoprávňujúcich neheterosexuálne páry, Slovensko patrí medzi už nemnohé krajiny, ktoré to ešte zavedené nemajú.) Vystupujúca podporovateľka pride, herečka Henrieta Miškovicová poďakovala svojim rodičom za kresťanskú výchovu a dodala, že medzi základné hodnoty kresťanstva patrí tolerancia a prikázanie „miluj blížneho svojho“. (Tolerovať a podporovať jeho požiadavky sú však predsalen odlišné veci...) Šéfredaktor jetotak.sk a jeden z držiteľov Novinárskej ceny 2010 Michal Havran prítomných pozdravil „od všetkých katolíkov, aj od tých ortodoxných, lebo ako povedal sv. Pavol, nikto už nie je Žid či kresťan, všetci sme Boží v Kristovi“. K tak "trefnej" odpovedi napríklad na početné pápežské encykliky niet čo dodať...

Keď časopis .týždeň v tematickom článku k pochodu gejov uverejnil aj vyjadrenia niektorých organizátorov, podľa ktorých im samozrejme nejde iba o toleranciu k homosexuálom, ale o postupné plné zákonné zrovnoprávnenie s manželstvom muža a ženy so všetkými dôsledkami, k čomu si .týždeň dovolil mať výhrady, Michal Hvorecký následne .týždeň označil za fundamentalistov (podobne ako bežných ľudí, ktorí prejavili nesúhlas priamo na námestí). Keď Vladimír Palko pripomenul prípady v západnej Európe, pri ktorých sú zamestnanci pre svoje kresťanské presvedčenie nutení opustiť svoju prácu, Lukáš Fila ho označil za ignoranta. Ak už nič iné, tak by bolo dobré zistiť, podľa akého kľúča (podľa možností iného ako je ich vlastný úzky záujem) títo liberáli im posvätnú toleranciu vlastne chápu.

S ohľadom na útoky je to síce do istej miery cynické konštatovanie, ale Gay pride bol v podstate úspešný – pre liberálov, ktorí si dokázali, že homosexuáli „nie sú žiadni exhibicionisti“, ale že je naopak potrebné ich pred stupídnymi extrémistami brániť. Tým je pôda pre riadne zákony viac pripravená... A rovnako aj pre kotlebovcov, keď sa prezentovali ako jediní výrazní „obrancovia“ klasickej rodiny (hoci sa iba typicky vulgárne zviditeľnili). Či sú s týmto stavom slušní kresťania spokojní, je už iná otázka.

Lukáš Obšitník

Foto: autor

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo