Končiaca prezidentka Zuzana Čaputová a jej nástupca Peter Pellegrini sa postavili pred novinárov s vyhlásením po atentáte na premiéra Roberta Fica.
Pellegrini vyzval politické strany, aby načas prerušili alebo utlmili predvolebnú kampaň. Spoločne s Čaputovou pozvali do paláca lídrov všetkých parlamentných strán s cieľom upokojiť situáciu a odmietnuť násilie.
Podľa Pellegriniho je ďalšia konfrontácia to posledné, čo Slovensko potrebuje. Verí tiež, že politici nebudú zneužívať udalosť na vytĺkanie politických bodov.
„Ako budúci prezident som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. A ako človek som zhrozený z toho, že na konci tejto nenávisti je predseda demokraticky zvolenej vlády bojujúci o svoj život po atentáte,“ uviedol.
Atentát na predsedu vlády je podľa neho atentátom na demokraciu. „Ak sa máme ako národ zmieriť a ak sa takéto atentáty na demokraciu nemajú nikdy viac zopakovať, musia všetci prejaviť obrovskú zodpovednosť: politici, mienkotvorné osobnosti, spoločenské skupiny i médiá,“ dodal.
Čaputová uviedla, že sa rozhodli pre spoločné vyhlásenie, lebo chcú vyslať signál porozumenia v tejto napätej situácii. „Máme zhodu v tom, čo je teraz pre spoločnosť najdôležitejšie, a to je upokojenie situácie,“ uviedla.
„Ako spoločnosť žijeme v dobe mnohých konfliktov, ale prosím vás, neposúvajme ich do roviny nenávisti,“ hovorí. Atentát na premiéra označila za veľkú ľudskú tragédiu, ale aj za útok na demokratické zriadenie.
Vyzýva všetkých na zodpovedný prístup. „Vykročme z bludného kruhu nenávisti a vzájomných obviňovaní,“ hovorí úradujúca hlava štátu. „To, čo sa včera stalo, bol individuálny čin, ale napätá atmosféra nenávisti bola naším kolektívnym dielom,“ dodala.
Tvrdí, že politici musia mať moc nad svojimi emóciami. „Musíme mať pod kontrolou svoje myšlienky, slová a skutky. Lebo tak ako myslíme, tým sa stávame. A my sa teraz predovšetkým potrebujeme stať lepšími ľuďmi,“ uzavrela.
Líder PS Michal Šimečka ocenil výzvu na zmierenie od Čaputovej a Pellegriniho. „V PS sme boli vždy zástancami odbornej a slušnej politiky. Aj po včerajšom hroznom čine to hovorím jasne – okamžite sme pozastavili kampaň do Európskeho parlamentu a poskytujeme plnú súčinnosť a spoluprácu politickým partnerom pre upokojenie situácie na Slovensku,“ napísal.
Kampaňové aktivity pozastavili aj SaS a KDH. „Vítame snahu prezidentky Čaputovej a novozvoleného prezidenta Petra Pellegriniho o zmierenie v spoločnosti. Je to veľmi dôležité a potrebné gesto,“ povedal šéf KDH Milan Majerský.
Hlas podľa ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka kampaňové aktivity utlmí. Uviedol, že to bude aj preto, že volebný líder Hlasu Branislav Becík dostal vyhrážky smrťou.
Minister obrany Robert Kaliňák priamo neodpovedal, či Smer preruší kampaň pred eurovoľbami. Tvrdí, že určite príde k prehodnoteniu intenzity kampane. „Nemyslím si, že by sme zmenili politiku, ktorú sme vždy presadzovali, a to je diskusia s občanmi,“ dodal.
„Vážené spoluobčianky, vážení spoluobčania,
chceli by sme sa vám prihovoriť v tejto mimoriadnej chvíli, ja ako úradujúca prezidentka a Peter Pellegrini ako novozvolený prezident.
Stojíme tu spolu, lebo chceme vyslať signál porozumenia v tejto napätej situácii. Rôznosť názorov je prirodzená, aj my ich máme rôzne. Ale sme obaja ľudia, politici, ktorí máme zhodu v tom, čo je pre spoločnosť teraz najdôležitejšie. A to je potreba upokojenia situácie. Ako spoločnosť žijeme v dobe mnohých konfliktov, ale prosím vás, neprenášajme ich do roviny nenávisti. Sme jedna krajina, jeden národ a spolu s menšinami vytvárame ľudské spoločenstvo, ktoré spolu žije v tejto dobe na tomto území.
Zároveň máme úplnú zhodu na odsúdení násilia a ohavného činu, ktorý sa stal včera popoludní. Útok na premiéra Roberta Fica je ľudskou tragédiou, ale zároveň útokom na demokratické zriadenie. Myslíme teraz spolu na skoré zotavenie Roberta Fica.
V neposlednom rade chceme vyzvať všetkých k zodpovednému prístupu. Vystúpme z bludného kruhu verbálnych útokov a skončime s obviňovaním. To, čo sa včera stalo, bol individuálny čin, ale nazhromaždená nenávisť bola spoločným dielom.
Dnes sme sa s novozvoleným prezidentom dohodli, že spoločne pozveme všetkých lídrov parlamentných politických strán na stretnutie s cieľom upokojiť napätú atmosféru v spoločnosti a jednoznačne odmietnuť akékoľvek násilie.
My politici musíme mať predovšetkým moc nad sebou, nad svojimi emóciami, keď chceme vykonávať verejnú moc v štáte. Majme preto, prosím, všetci pod kontrolou svoje myslenie, hovorenie a konanie. Lebo na čo myslíme, tým sa stávame. A teraz sa všetci potrebujeme stať o niečo lepšími ľuďmi.“
„Ostal som zhrozený. Nielen ako zvolený budúci prezident, ale aj ako človek. Ako budúci prezident som zhrozený z toho, kam môže vyústiť nenávisť k inému politickému názoru. A ako človek som zhrozený z toho, že na konci tejto nenávisti je predseda demokraticky zvolenej vlády bojujúci o svoj život po atentáte.
Musíme si povedať veľmi otvorene: atentát na predsedu vlády je atentátom na demokraciu.
Slovenskú republiku až dovčera zdobila schopnosť vyriešiť všetky politické krízy ústavnou a demokratickou cestou. O osude našej vlasti rozhodovali občania vo volebných miestnostiach, nie ozbrojení násilníci na uliciach.
Ak sa máme ako národ zmieriť a ak sa takéto atentáty na demokraciu nemajú nikdy viac zopakovať, musia všetci prejaviť obrovskú zodpovednosť: politici, mienkotvorné osobnosti, spoločenské skupiny i médiá.
Tento atentát si zaslúži spoločné a jednoznačné odsúdenie. Na takýto krok potom môže nadviazať zmierovanie národa a upokojenie vášní. Je to naša jediná nádej do budúcnosti – Slovensko sa dnes musí vybrať cestou pokoja a utlmenia vášní. Nesmieme na nenávisť odpovedať ďalšou nenávisťou, inak sa zlo nezastaví.
Vyzývam preto všetky politické strany na Slovensku, aby prerušili svoju predvolebnú kampaň do Európskeho parlamentu. Kampaň úplne prirodzene so sebou prináša konfrontáciu, vyhraňovanie a vzájomné obviňovanie sa politikov. Ale ďalšia konfrontácia je to posledné, čo dnes Slovensko potrebuje. Preto vás prosím, prerušte predvolebnú kampaň aspoň do okamihu, keď sa situácia upokojí a keď budeme vedieť viac o vyšetrovaní tohto ohavného činu.
Rovnako pevne verím, že nikto z politikov nebude zneužívať túto tragickú situáciu na vytĺkanie politických bodov. Atentát na predsedu vlády a atentát na demokraciu by nemali byť nástrojom politického boja. Naopak, ak dnes ľudia na Slovensku niečo urgentne potrebujú, je to aspoň základná zhoda a jednota slovenskej politickej reprezentácie. A keď už nie zhoda, tak aspoň civilizované spôsoby diskusie.
Vážení spoluobčania, obraciam sa v tejto ťažkej chvíli aj na každého jedného z vás. Nech sa každý sám seba opýta, či toto je stav, do ktorého sme sa ako národ chceli dostať. Nech sa opýta sám seba, čím môže on osobne, vo svojom živote, vo svojej rodine, na svojom pracovisku, medzi priateľmi či na sociálnych sieťach, prispieť k tomu, aby sa niečo podobné nikdy viac nezopakovalo. Možnosť vniesť do spoločnosti pokoj, mier a jednotu má každý jeden občan Slovenskej republiky.“