Viacero bývalých spolupracovníkov Igora Matoviča ohlásilo ohlásilo koniec spolupráce alebo odchod z hnutia. Nie je medzi nimi žiadny súčasný poslanec.
Dôvody zverejnil na sociálnej sieti niekdajší predseda hospodárskeho výboru parlamentu Peter Kremský. Spolu s ním odchádza aj jednotka kandidátky OĽaNO v parlamentných voľbách 2020 Mária Šofranko.
Matoviča opúšťa aj bývalý šéf Slovenského pozemkového fondu Ján Marosz, bývalá generálna tajomníčka služobného úradu ministerstva financií Veronika Gmiterko a bývalí poslanci Peter Liba a Vojtech Tóth.
Odchádzajú aj ďalší bývalí poslanci a členovia hnutia, ktorí necheli byť menovaní.
Tvrdia, že odchádzajú po viacerých neúspešných pokusoch o zmenu fungovania v rámci hnutia Slovensko (bývalé OĽaNO).
Dôvodom je podľa nich chýbajúci kritický prístup a ochota férovo diskutovať aj o nepríjemných témach. „Tými sú najmä nedotiahnutá kampaň, netransparentné skladanie kandidátky a nepriaznivý výsledok parlamentných volieb, politická izolácia hnutia a nepremyslené kroky vedenia, ako napríklad uponáhľaná zmena názvu hnutia,“ píše sa vo vyhlásení.
Tvrdia, že za posledný rok sa do politiky bývalého OĽaNO dostalo stále viac populizmu, konfliktnosti a politického obchodovania.
Vedenie hnutia podľa bývalých poslancov nie je otvorené diskusii a kritické pripomienky ignoruje alebo bagatelizuje.
„Z autentického protikorupčného hnutia sa tak stalo prostredie, kde prevládajú individuálne záujmy, v ktorom o všetkom rozhoduje pár spriaznených ľudí a nefunguje vnútorná kontrola,“ uviedli.
Poslednou kvapkou v nelogických a mätúcich krokoch podľa nich bola kandidatúra Matoviča v prezdientských voľbách, hoci podľa vlastných slov nechce byť prezidentom a kandiduje len formálne. Tento prístup pokladajú za nepochopenie dôležitosti situácie.
„Pre nás ľudia s iným názorom nie sú nepriateľmi, spoluprácu a slušnú diskusiu považujeme za veľmi dôležitú. Nesúhlasíme so zneužívaním iných na dosiahnutie osobných cieľov a pokladaním členov len za čísla, ktoré možno ľahko vymeniť,“ uvádza sa ďalej vo vyhlásení.
Posledné rozhodnutia a kroky vedenia ich však presvedčili, že hnutie Slovensko nemá záujem dávať priestor ľuďom s výsledkami a kritickým myslením. „Preto v ňom svoju budúcnosť nevidíme a rozhodli sme sa ísť vlastnou cestou. Dnešným dňom sme požiadali o ukončenie členstva v hnutí Slovensko,“ uzatvárajú.
"Protikorupčné pravidlá hnutia Slovensko neumožnili vyjsť v ústrety požiadavkám našich bývalých kolegov. Prajeme im všetko dobré v budúcom politickom živote," uviedlo Matovičovo hnutie v reakcii.
Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.
Pridajte sa k našim podporovateľom.